صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

فرایند تغییر عضویت ایران در پیمان شانگهای دو سال طول می کشد

کد خبر 177139 1400-11-03 10:22
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
کارشناس مسائل اوراسیا تاکید کرد موافقت‌نامه تجارت ترجیحی به توافق‌نامه تجارت آزاد با کشورهای حوزه اوراسیا در پی سفر رئیسی به روسیه محقق خواهد شد.
فرایند تغییر عضویت ایران در پیمان شانگهای دو سال طول می کشد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو گفتگو، کالجی، کارشناس مسائل اوراسیا در خصوص بازتاب‌های وسیع سفر رئیس‌جمهور کشورمان به روسیه اظهار کرد: این سفر حدود ۴ ماه بعد از پذیرش ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای انجام شد و در میانه مذاکرات حساس هسته‌ای صورت گرفت. وی با اشاره به اوج تنش‌ها میان ناتو و روسیه گفت: در گفتگوهای دوجانبه رئیس‌جمهور کشورمان با پوتین نکته‌ای مطرح شد که ایران همچنان عضو ناظر شانگهای است؛ البته این حرف درست است و با وجود اعلام موافقت با تغییر عضویت ایران از عضو ناظر به اصلی، پروسه تغییر عضویت حداقل دو سال طول می‌کشد. دولت باید در این زمینه لایحه‌ای را تقدیم مجلس کند و اسناد آن در کشور به تصویب برسد. تجربه هند و پاکستان نیز نشان از این پروسه دوساله برای عضویت دارد و ایران در حال طی این پروسه است. کالجی درعین‌حال سفر اخیر رئیسی به روسیه را موجب تقویت و تحکیم این عضویت دانست تا ایران به‌موازات عضویت در شانگهای، احتمالاً تبدیل موافقت‌نامه تجارت ترجیحی با اوراسیا به توافق‌نامه تجارت آزاد را به امضا می‌رساند. این تحلیلگر مسائل اوراسیا سرفصل‌هایی نظیر همکاری‌های کشاورزی، انرژی و حمل‌ونقل را از دستاوردهای این سفر دانست و گفت: ۶۰ درصد صادرات ایران به روسیه شامل محصولات کشاورزی، باغی، لبنی و دامی است. وی افزود: چنین تصوری دقیق و درست نیست که ایران و روسیه به دلیل رقابت در حوزه انرژی، نمی‌توانند در این زمینه همکاری کنند. همچنین روسیه در اوپک پلاس رتبه یک را دارد و نیز می‌تواند در واگن‌سازی و نیروگاه اتمی بوشهر کمک‌کننده باشد. کالجی ادامه داد: کمیسیون مشترک ایران و روسیه یک روز قبل از این سفر در مسکو تشکیل شد که باید به‌صورت منظم فعال بوده تا توافق‌نامه‌ها را در آینده اجرایی کند. این کارشناس مسائل اوراسیا در پایان گفت: ما باید در روسیه بارانداز، انبار و فعالیت خرده‌فروشی داشته باشیم تا سهم تجارتمان با این کشور افزایش پیدا کند.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


سلطان عمان، فرمان اجرای توافقنامه دریایی با ایران را صادر کرد
سلطان عمان با صدور فرمانی توافقنامه همکاری دریایی با ایران را که در سال ۲۰۲۰ به امضا رسیده بود، تأیید کرد.

تشکر وزیر نفت از بیانیه حمایتی ۲۲۶ نماینده مجلس از وزارت نفت
وزیر نفت در پیامی در فضای مجازی با تشکر از بیانیه حمایتی نمایندگان مجلس از این وزارت خانه اعلام کرد: همدلی و هم‌افزایی قوای سه‌گانه مسیر خدمت به مردم را هموارتر می‌کند.

تراز تجاری مثبت ۱۱میلیارددلاری مناطق آزادوویژه/سکوی واردات نیستیم
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با رد ادعای سکوی واردات بودن مناطق آزاد گفت: تراز تجاری این مناطق مثبت ۱۱ میلیارد دلار به سود صادرات است.

صدور سند ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سال جاری
رئیس سازمان امور اراضی کشاورزی کشور گفت: در دو ماهه ابتدای سال جاری برای بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سند صادر شده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید