صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

سیاست‌های اقتصادی عموما منعطف به طرف تقاضا بوده است

کد خبر 177158 1400-11-03 11:13
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد را عرضه و تقاضا را تشکیل می‌دهند و در سال‌های اخیر سیاست‌های ما عموماً با اصلاح نرخ و قیمت‌درمانی منعطف به طرف تقاضا بوده است.
سیاست‌های اقتصادی عموما منعطف به طرف تقاضا بوده است

به گزارش خبرنگار مهر، روح‌الله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست تخصصی «تفحص عدالت در بودجه ۱۴۰۱» با بیان اینکه هدف این نشست سیاسی نیست و بررسی کارشناسی است، گفت: برخی موارد در بودجه ۱۴۰۱ همخوانی با آرمان‌های انقلاب ندارد و انتقاداتی هم از سوی کارشناسان و اندیشمندان مطرح شده و لازم دیدیم قبل از نهایی شدن بودجه، این انتقادات را به گوش مسئولین برسانیم.
وی افزود: در بودجه ۱۴۰۱ اولین و مهمترین دیدگاه بحث حذف ارز ترجیحی است که به نوعی منجر به آزادسازی قیمت‌ها می‌شود و تأثیر منفی و شکننده‌ای در اقتصاد کشور خواهد داشت؛ این اقدام کشور را دلاریزه می‌کند و یک آسیب جدی به اقتصاد می‌زند. همچنین بهترین راهکار نیست و راهکارهای بهتری وجود دارد که ظاهراً دوستان کمیسیون تلفیق هم به دنبال این راهکارها هستند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که در اقتصاد رانت وجود داشته باشد، مشکل را نمی‌توان با فشار بر مردم حل کرد. وقتی فشار کسری بودجه بر دولت وجود دارد، چرا باید از سر سفره مردم کم شود؟ آیا اصلاحات ساختاری اقتصاد اولویت ندارد؟
ایزدخواه اظهار کرد: اقتصاد را عرضه و تقاضا تشکیل می‌دهد و در سال‌های اخیر سیاست‌های ما عموماً با اصلاح نرخ و قیمت‌درمانی منعطف به طرف تقاضا بوده درحالی‌که طرف عرضه یعنی حوزه تولید، اشتغال، گسترش صادرات و مشاغل غیررسمی اهمیت کمتری از طرف تقاضا ندارد. به اعتقاد ما این رویکرد تکنوکرات‌ها است.
وی در پایان تأکید کرد: تجربه نشان داده که پرداخت یارانه نقدی و آزادسازی قیمت‌ها، راهکار خوب و باثباتی نیست و قدرت خرید مردم اساساً ذبح می‌شود. مسأله ساختار تورم زای اقتصاد کشور، حاشیه نشینی تولید، شکاف طبقاتی از اولویت‌های ما است و با پیش فرض‌های نئوکلاسیک نمی‌توان مسائل کشور را حل کرد.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


۸۰ درصد هزینه ساخت مسکن دهک‌های اول تا سوم از محل تسهیلات بانکی/ پرداخت آورده متقاضیان در ۴ مرحله
معاون وزیر راه و شهرسازی ۸۰ درصد هزینه ساخت مسکن دهک‌های اول تا سوم جامعه را محل تسهیلات بانکی خواند و گفت: مبلغ و سود تسهیلات متفاوت و بر اساس دهک درآمدی افراد تنظیم شده است.

سهم ۱.۵ درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع پلیمر ایران گفت: ارزش آفرینی ۷۵ هزار میلیارد تومانی این صنعت و اشتغالزایی ۹۵۰ هزار نفری آن خبر داد و گفت: این صنعت اشتغالزاترین صنعت کشور محسوب می شود.

تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند
در جریان کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و کوبا، پروتکل همکاری بندری دو کشور به امضای مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی و معاون نخست وزیر جمهوری کوبا رسید.

بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار
وزیر راه و شهرسازی گفت: افزایش وام ودیعه مسکن و خرید مسکن امروز بررسی نشد و مقرر شد در جلسه ستاد تنظیم بازار این موضوع مطرح شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید