صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

رکورد ذخیره طلا در روسیه شکسته شد

کد خبر 177180 1400-11-03 12:58
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
به نظر می رسد دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشورها باشد و روز به روز از نقش آن در بین کشورهای دیگر کاسته می‌شود، از این رو کشورها مختلف میل به افزایش ذخیره طلا پیدا کرده اند.
رکورد ذخیره طلا در روسیه شکسته شد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از راشاتودی، طبق گزارش بانک مرکزی روسیه، ذخایر ارزی روسیه در هفته گذشته ۷.۷ میلیارد دلار افزایش یافت و مجموع دارایی‌های آن به رکورد ۶۳۸.۲ میلیارد دلار رسید.
طبق آخرین داده‌ها از ۷ تا ۱۴ ژانویه، ذخایر بین المللی این کشور ۱.۲ درصد رشد داشته است، به طوری که در ۷ ژانویه سال جاری، حجم آنها به ۶۳۰.۵ میلیارد دلار رسیده بود.
گزارش حاکی از آن است که این افزایش در نتیجه خریدهای برنامه ریزی شده ارزهای خارجی و ارزیابی مجدد مثبت بازار بوده است.
این افزایش ذخایر طلا و ارز باعث شده است که روسیه از رتبه پنجم به چهارم در فهرست بزرگترین دارندگان ذخایر خارجی جهان صعود کند. هر چند که صعود روسیه در این رتبه بندی به دلیل کاهش ذخایر هند در هفته اول ژانویه است _ که قبلاً چهارمین ذخایر بزرگ را در اختیار داشت. با این حال شاید زمانی که سایر کشورها ارقام خود را به‌روزرسانی کنند، ممکن است رتبه‌بندی دوباره تغییر کند.
ذخایر بین المللی روسیه شامل طلا، ارزهای خارجی و حق برداشت ویژه است که آخرین آنها در اختیار بانک مرکزی و دولت است.
طی شش سال گذشته، بانک مرکزی ذخایر خود را تقریباً دو برابر کرده است. آنها در سال ۲۰۱۵ به دلیل تلاش‌های دولت برای نجات اقتصاد در طول بحران قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ به ۳۵۶ میلیارد دلار سقوط کردند.
به گزارش خبرنگار مهر، به نظر می‌رسد روسیه نیز همانند کشورهای توسعه یافته جهان به سمت ذخیره سازی بیشتر طلا رفته است به طوری که این کشور مقادیر زیادی طلا از ترکیه خریداری کرده و تقاضا خود را برای خرید طلا از سایر کشورهای جهان به طرف‌های مقابل عرضه کرده است.
این موضوع می‌تواند به منزله این امر قلمداد شود که دیگر دلار آمریکا نمی‌تواند ذخیره‌ای مطمئن برای کشورها باشد و روز به روز از نقش و ارز آن در بین کشورهای دیگر کاسته می‌شود.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


سهم ۱.۵ درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع پلیمر ایران گفت: ارزش آفرینی ۷۵ هزار میلیارد تومانی این صنعت و اشتغالزایی ۹۵۰ هزار نفری آن خبر داد و گفت: این صنعت اشتغالزاترین صنعت کشور محسوب می شود.

بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار
وزیر راه و شهرسازی گفت: افزایش وام ودیعه مسکن و خرید مسکن امروز بررسی نشد و مقرر شد در جلسه ستاد تنظیم بازار این موضوع مطرح شود.

سند نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد
هم‌زمان با برگزاری هجدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی فعالان ایران و جمهوری کوبا، نقشه راه تهاتر کالایی بین دو کشور امضا شد.

بگذارید سهم صندوق مشخص باقی بماند/ صندوق توسعه بنگاه نیست
رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی ضمن انتقاد از برخورد وزارتخانه‌ها با این صندوق گفت: بگذارید سهم صندوق مشخص باقی بماند، اگر به دلیل تحریم نمیتوانید واریز کنید، عدم واریز بهتر از این رفتار است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید