صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست

کد خبر 177187 1400-11-03 13:25
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان گفت: معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست و معماران نسل حاضر دیگر دید معماران و طراحان قدیمی را ندارند.
معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان نظام مهندسی ساختمان، الهام اسماعیلی درباره معماری ایرانی اظهار کرد: معماری قدیم اگر در دید امروز ما زیبا و فاخر به نظر می‌رسد، به این دلیل است که هماهنگی و یکپارچگی در مقوله‌های متعدد در نوع از معماری عجین شده است. از نگاه من این زیبایی چیزی نیست که به قصد یا به صورت یک آیتم جداگانه تأثیر زیادی ایجاد کرده باشد؛ بلکه این زیبایی ناشی از هماهنگی، تأثیرگذاری، همکاری و یکپارچگی عوامل مختلف در کنار یکدیگر بوده که در شکل نهایی خود تبدیل به یک اثر معماری شده است. در واقع کاربردی بودن و بحث زیبایی ساختمان در معماری از هم دیگر جدا نیستند.
وی افزود: یک اثر معماری زمانی می‌تواند خوب به نظر برسد که با شرایط اقلیمی و محیطی پیرامونش هماهنگی داشته و در عین حال با نیازهای مردم، متناسب باشد. همچنین یک طراح زمانی می‌تواند یک اثر را زیبا خلق کند که مسائل فرهنگی و اصالت را در کارش وارد کند. بنابراین زیبایی مقوله جداگانه‌ای نیست که تنها بر روی یک اثر بنشیند.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد ادامه داد: معماری امروز مانند معماری قدیم، زیبا نیست. معماران نسل حاضر دیگر دید معماران و طراحان قدیمی را ندارند و مانند آن‌ها مسائل محیطی و اقلیمی و ضرورت‌های فرهنگی را مهم نمی‌شمارند. آنها فقط به جنبه زیبایی‌شناسی اثر توجه می‌کنند. در واقع هدف این معماران زیبا نشان دادن اثرشان است. به عنوان مثال منظره‌های خاص، ویوهای بی‌نظیر و فضاهای جذاب مطابق مد روز در اولویت کاری آن‌ها قرار دارد.
به گفته این کارشناس معماری، معماری امروز به مقوله ژورنالیسم و مد در معماری بیشتر تمرکز دارد، استفاده از آخرین مد معماری برای پدید آوردن اثری زیبا امری است که با مرور زمان اتفاق افتاده و نمی‌توان جلوی آن را گرفت. حال سوال مهم اینجاست که آیا ایجاد فضای ژورنالی می‌تواند زندگی راحتی را هم فراهم کند یا خیر!؟ آیا مسائل فرهنگی، زیست محیطی یا حتی میزان رعایت مصرف انرژی در ساختمان‌های جدید لحاظ شده یا خیر!؟ متأسفانه جواب اکثر این سوال‌ها منفی است و باید بگوییم که معماران ما به تمام جوانب معماری توجه نمی‌کنند و خبر بدتر این است که درخواستی هم از طرف مردم یا کارفرما در این‌باره وجود ندارد.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


۸۰ درصد هزینه ساخت مسکن دهک‌های اول تا سوم از محل تسهیلات بانکی/ پرداخت آورده متقاضیان در ۴ مرحله
معاون وزیر راه و شهرسازی ۸۰ درصد هزینه ساخت مسکن دهک‌های اول تا سوم جامعه را محل تسهیلات بانکی خواند و گفت: مبلغ و سود تسهیلات متفاوت و بر اساس دهک درآمدی افراد تنظیم شده است.

سهم ۱.۵ درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی
عضو هیئت مدیره انجمن صنایع پلیمر ایران گفت: ارزش آفرینی ۷۵ هزار میلیارد تومانی این صنعت و اشتغالزایی ۹۵۰ هزار نفری آن خبر داد و گفت: این صنعت اشتغالزاترین صنعت کشور محسوب می شود.

بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار
وزیر راه و شهرسازی گفت: افزایش وام ودیعه مسکن و خرید مسکن امروز بررسی نشد و مقرر شد در جلسه ستاد تنظیم بازار این موضوع مطرح شود.

رسیدگی به تخلفات ارز ترجیحی تا دو ماه آینده به پایان می‌رسد
رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: رسیدگی به پرونده‌های تخلفات ارز ۴۲۰۰ تومانی هم اکنون در دادسرا است و تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید