صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

اسناد ملی استراتژیک کشورها در حوزه هوش مصنوعی بررسی شد

کد خبر 177726 1400-11-06 14:10
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
مرکز ملی فضای مجازی بررسی تجربیات کشورهای مختلف و مطالعه اسناد ملی استراتژیک این کشورها در حوزه هوش مصنوعی را در دستور کار قرار داد.
اسناد ملی استراتژیک کشورها در حوزه هوش مصنوعی بررسی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سلسله نشست‌های تخصصی در حوزه هوش مصنوعی برای ایجاد زمینه تدوین سیاست‌ها و خط‌مشی کلی کشور، انسجام دیدگاه‌ها برای استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های قابل توجه از توسعه آن، تجاری‌سازی دانش و فناوری این حوزه و رقابت‌پذیری اقتصادی در سطح منطقه و جهان در مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد.
ذات فناوری نوین هوش مصنوعی، مزیت‌های حاصل از پیشگامی در این فناوری، اهمیت راهبردی و ارزش اقتصادی آن برای جامعه و همچنین توسعه زیست‌بوم استارت‌آپی و شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه در کشور، لزوم تدوین سند الزامات حاکمیتی برای توسعه این حوزه در کشور و بهره‌گیری از آن در حل مسائل موجود در چارچوب ارزش‌های حاکم بر جامعه و همچنین استفاده از توان قابل توجه این فناوری در بخش‌های مختلف را اجتناب‌ناپذیر کرده است.
براین اساس معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی سلسله نشست‌های تخصصی در حوزه هوش مصنوعی را با حضور خبرگان و اساتید رشته هوش مصنوعی در دانشگاه‌های برتر کشور و تیم تخصصی پژوهشکده مطالعات فناوری مرکز همکاری‌های ریاست جمهوری در مرکز ملی فضای مجازی برگزار کرده است.
در این نشست‌ها وضعیت اغلب کشورهای پیشرو از جنبه‌های مختلف اعم از زیست‌بوم، بازیگران مهم، اهداف اصلی سند و اقدامات عمده، وظایف دولت‌ها، اولویت‌های راهبردی توسعه هوش مصنوعی، صنایع یا بخش‌های تمرکز و وضعیت کسب‌وکارها در این کشورها، شاخص آمادگی و شاخص هوش مصنوعی جهانی مورد بررسی و نقد قرار گرفتند.
همچنین از جمله پیش‌نیازهای تدوین این سند، مطالعه اسناد بالادستی همچون (بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ایران، سند چشم‌انداز ۲۰ کشور، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، نقشه جامع علمی کشور و …) و بررسی تجربیات کشورهای مختلف و مطالعه اسناد ملی استراتژیک این کشورها در زمینه هوش مصنوعی بوده که در این جلسات مدنظر قرار گرفته است.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


نشست کمیته سیاستگذاری اولین کنفرانس ملی هوش مصنوعی برگزار شد
نشست کمیته سیاستگذاری اولین کنفرانس ملی هوش مصنوعی با حضور نمایندگان مراکز علمی، سازمان‌های دولتی و بخش خصوصی فعال در حوزه هوش مصنوعی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.

جشنواره ایده تا محصول در صنعت ارتباطات برگزار می شود
جشنواره ایده تا محصول صنعت ارتباطات با هدف حمایت همه‌جانبه از شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های خلاق و فعالان این صنعت با حمایت ستاد فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی برگزار می‌شود.

گرنت فناوری به سامانه نظام ایده‌ها و نیازها «نان» وصل می شود
جلسه بررسی پیشرفت عملکرد سامانه نظام ایده ها و نیاز ها (نان) به منظور پیشبرد اهداف این سامانه ملی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  ISC برگزار شد.

گوگل در روسیه ورشکسته شد
به گفته سخنگوی گوگل زیرمجموعه شرکت در روسیه تصمیم دارد اعلام ورشکستگی کند زیرا مقامات این کشور حساب بانکی آن را توقیف کرده اند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید