صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تشکیل اتاق فکر «سیاست‌خارجی» به ریاست «امیرعبداللهیان»

کد خبر 178053 1400-11-09 11:35
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
اتاق فکر «سیاست خارجی» با حضور ۷۵ نفر از اساتید دانشگاه های کشور در قالب ۱۴ کمیته علمی به ریاست وزیر امور خارجه تشکیل می‌شود.
تشکیل اتاق فکر «سیاست‌خارجی» به ریاست «امیرعبداللهیان»

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از اولین اقدامات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعد از اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی، تشکیل «اتاق فکر سیاست خارجی» با شرکت ۱۰ نفر از اساتید برجسته دانشگاه‌های کشورمان در زمینه روابط بین‌الملل، علوم‌سیاسی، حقوق بین الملل و اقتصاد به عنوان اعضای شورای اندیشه‌ورز اتاق فکر است که هر هفته در جلسات راهبردی موضوعات سیاست خارجی، روندها و گلوگاه‌ها را بررسی و به وزیر امور خارجه ارائه می‌دهند.
این اقدام با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبتنی بر اهمیت دادن به نقش اندیشه‌ورزی و خرد جمعی، حرکت و اقدام مهمی است که می تواند آثار خوبی را در سیاست خارجی کشور به نمایش برساند.
انتخاب اساتید از طیف‌های متفاوت نیز تاکیدی بر نگاه فراجناحی دولت سیزدهم و اهمیت اندیشه‌ورزی، مصالح و منافع ملی کشور در دکترین سیاست خارجی است.
امیرعبداللهیان در اولین گام برنامه سیاست خارجی، حاکمیت خردجمعی، اندیشه ورزی و منافع ملی در کنار سه اصل عزت، حکمت و مصلحت عالی نظام را الگوی کار خود قرار داده است.
در نظام‌نامه اتاق فکر سیاست خارجی ۱۴ کمیته علمی و تخصصی متشکل از ۷۵ نفر از اساتید و متخصصین نیز به عنوان بازوی اتاق فکر در نظر گرفته شده است.
از مهم‌ترین این کمیته‌ها نیز می‌توان به کمیته دیپلماسی اقتصادی، علمی و فناوری هوشمند، کمیته دیپلماسی رسانه‌ای، فرهنگی، کمیته کشورهای آمریکایی و اروپایی، کمیته شرق و اورآسیا، کمیته هسته‌ای و انرژی پاک، کمیته دیپلماسی حقوقی و حقوق بشر، کمیته دیپلماسی مقاومت و کمیته آب و رودخانه‌ها مرزی اشاره کرد.
ریاست این اتاق فکر نیز بر عهده امیرعبداللهیان است.
بی‌تردید با توجه به جایگاه اندیشکده‌ها و رشد و توسعه اهمیت پژوهش در نظام بین‌الملل، بکارگیری عملیاتی و جدی ظرفیت‌های فکری کشور، با پرهیز از اقدامات نمایشی مرسوم، می‌تواند در تصمیم گیری‌های کلان و مطابق با منافع ملی کشور نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی ایفا کند.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


فرستاده ویژه سازمان ملل: برای تمدید آتش‌بس در یمن تلاش می‌کنیم!
فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن بدون اشاره به سلسله تجاوزات عربستان سعودی در این کشور، در اظهاراتی عجیب گفت: برای تمدید آتش بس در یمن تلاش می کنیم!

بازداشت ۷ تَن از رهبران «فراکسیون اسلامی» در دانشگاه «بیرزیت»
نظامیان رژیم صهیونیستی بامداد امروز چهارشنبه ضمن یورش به «رام الله» در کرانه باختری ۷ تَن از رهبران «الکتلة الاسلامیة» (فراکسیون اسلامی) در دانشگاه «بیرزیت» را بازداشت کردند.

آمریکا: تعداد کمی از موضوعات حل نشده با ایران باقی مانده است
وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه موضوعات حل نشده کمی با ایران باقی مانده است مدعی شد که در صورت تصمیم ایران این موضوعات قابل حل است.

دولت سیزدهم در حفظ نخبگان مصمم است
رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم در حفظ نخبگان مصمم است، گفت: حفظ نخبگان موضوعی است که باید با مشارکت اساتید و صاحب نظران مورد بررسی قرار گیرد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید