صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

موضع نهایی هیئت هماهنگی درباره مشارکت در فرایند سیاسی؛ یا همه یا هیچکس

کد خبر 178056 1400-11-09 11:38
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
عضو هیئت هماهنگی شیعی عراق اعلام کرد که یا همه احزاب سیاسی وابسته به این هیئت در فرایند سیاسی مشارکت خواهند داشت و یا همگی به اتفاق آراء از مشارکت در فرایند سیاسی کناره گیری می‌کنند.
موضع نهایی هیئت هماهنگی درباره مشارکت در فرایند سیاسی؛ یا همه یا هیچکس

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المعلومه، «محمود السلامی» عضو هیئت هماهنگی شیعی عراق سخنانی را در خصوص نقش آفرینی این هیئت در صحنه سیاسی عراق مطرح کرد. وی گفت: یا همه احزاب سیاسی وابسته به این هیئت در فرایند سیاسی مشارکت خواهند داشت و یا همگی به اتفاق آرا از مشارکت در فرایند سیاسی کناره گیری می‌کنند.
بر اساس این گزارش، این شخصیت عراقی عنوان کرد: احزاب و جریان‌های سیاسی عضو هیئت هماهنگی شیعی به این تفاهم رسیده اند که یا همگی به اتفاق آرا در فرایند سیاسی مشارکت می‌کنند و یا همگی از این فرایند خارج می‌شوند.
وی با بیان اینکه مذاکرات و رایزنی‌های سیاسی میان هیئت هماهنگی شیعی با جریان صدر ادامه دارد، عنوان کرد: در حال حاضر منتظر هستیم تا نتیجه مذاکرات و گفتگوها میان هیئت هماهنگی با جریان صدر مشخص شود.
تداوم رایزنی‌های سیاسی در عراق در حالی است که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر همچنان بر لزوم تشکیل دولت اکثریت ملی (و نه توافقی) تأکید دارد. در همین راستا، صدر تا به امروز بارها توئیت هایی را با محتوای مشابه «پیش به سوی دولت اکثریت ملی» منتشر کرده است.
اخیراً نیز پس از رأی دادگاه عالی فدرال مبنی بر قانونی بودن اتفاقات جلسه افتتاحیه پارلمان در دوره جدید، مقتدی صدر اعلام کرد که ائتلافش با هیئت هماهنگی شیعی منوط به کنار گذاشته شدن نوری المالکی و ائتلاف دولت قانون از هیئت مذکور است.
همین مسأله موجب شد تا نوری المالکی سکوت خود را در قبال شخصی کردن مشکلات ملی توسط مقتدی صدر، بشکند. رهبر ائتلاف دولت قانون عراق با انتشار ۲ پست توئیتری به اظهارات اخیر مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق پاسخ داد.
نوری المالکی تأکید کرد: من در زندگی سیاسی و اجتماعی خود به کسانی که با نگاه شخصی به اختلافات سیاسی ملی نگاه می‌کنند، پاسخی نداده‌ام اما در عرصه سیاسی و امنیتی برای دفاع از عراق و امنیت و منافع مردم و مقابله با کسانی که ریخته شدن خون مردم را تقلیل می‌دهند و اموال، دارایی‌ها و آزادی‌ها را مصادره می‌کنند، به این افراد پاسخ داده‌ام.پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید