صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ایجاد ۱۵ هزار شغل برکت در جنوب شرق دریای خزر

کد خبر 178071 1400-11-09 12:53
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیر عامل بنیاد برکت گفت: با سرمایه گذاری ۷هزار میلیاردی در حوزه آبزی پروری،۱۵هزار شغل برکت در جنوب شرق دریای خزر ایجاد می شود.
ایجاد ۱۵ هزار شغل برکت در جنوب شرق دریای خزر

به گزارش خبرگزاری مهر، با برخورداری کشور از دریا در شمال و جنوب و وجود پتانسیل‌های متعدد، هدف‌گذاری استفاده از ظرفیت‌های دریاها شامل صنعت آبزی‌پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته در قالب مقوله‌ای تحت عنوان «اقتصاد دریا» بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد.
متأسفانه علی‌رغم اقدامات صورت گرفته، وجود حلقه‌های مفقوده از جمله عدم تعریف زنجیره ارزش و فقدان یک نگاه سیستماتیک، باعث شده تا فعالیت‌های حول محور «اقتصاد دریا» آن‌چنان که باید و شاید با توفیق و بازدهی بالا همراه نبوده باشد.
در همین راستا، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فوق‌العاده در شمال کشور و با مطالعات گسترده و آسیب‌شناسی‌های کارشناسانه، طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تأمین تولید آبزیان را در جنوب شرق دریای خزر تهیه کرده است.
محمد ترکمانه، مدیرعامل بنیاد برکت درباره این طرح توضیح داد: بنیاد با هدف تشکیل و تکمیل زنجیره ارزش در حوزه آبزی‌پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته و اشتغال‌زایی در این حوزه در جنوب شرق دریای خزر، طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تأمین تولید آبزیان را در استان گلستان و با محوریت شهرهای گمیشان و بندر ترکمن اجرا می‌کند.
مدیرعامل بنیاد برکت خاطرنشان کرد: در این طرح ۷ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری برای ایجاد ۱۵ هزار شغل در مناطق محروم استان گلستان در حوزه آبزی‌پروری، گردشگری دریایی و صنایع وابسته صورت می‌گیرد و بزرگ‌ترین سایت پرورش ماهی در قفس در کشور در منطقه گمیشان احداث می‌شود.
وی یادآور شد: ۷ هزار و ۸۰۰ شغل از این ۱۵ هزار شغل به شکل مستقیم ایجاد می‌شود.
ترکمانه ادامه داد: برای اجرای هر چه بهتر این طرح، تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد برکت، استانداری و شیلات استان گلستان با هدف مشارکت در تولید کالاهای اساسی با تمرکز بر آبزیان، محرومیت‌زدایی از منطقه گمیشان و ترکمن صحرا با ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه منطقه‌ای به امضا رسیده است.
وی از در اولویت بودن طرح‌های اشتغال‌زایی در حوزه آبزی‌پروری خبر داد و گفت: بنیاد برکت از سال ۱۳۹۹ راه‌اندازی طرح‌های اشتغال‌زایی در رسته آبزی‌پروری را به شکل ویژه در دستور کار خود قرار داده است.
ترکمانه اضافه کرد: تا به امروز ۲ هزار و ۱۰۰ طرح اشتغال‌زایی در حوزه پرورش آبزیان راه‌اندازی شده است و تا پایان امسال نیز ۹۲۰ طرح دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید.
به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، این بنیاد حمایت و ارائه تسهیلات به طرح‌های تولید آبزیان در مدل‌های پرورش در قفس و پن را در استان‌های برخوردار از دریا به شکل ویژه دنبال می‌کند.
وی اظهار امیدواری کرد به زودی طرح توسعه کارآفرینی و تکمیل زنجیره تأمین تولید آبزیان در سایر استان‌های همجوار با دریا اجرایی شود.
ترکمانه با اشاره به فعالیت‌های بنیاد برکت در استان گلستان خاطرنشان کرد: تاکنون ۴ هزار و ۶۵۶ طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور در مناطق محروم استان اجرا شده که ایجاد فرصت‌های کسب و کار برای ۱۴ هزار نفر را به دنبال داشته است.
مدیرعامل بنیاد برکت ادامه داد: صاحبان یک‌هزار و ۱۱۳ طرح اجتماع‌محور دیگر نیز برای اخذ تسهیلات به بانک عامل معرفی شده‌اند و به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد.پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید