صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

تفاهم‌نامه هفدهمین کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان امضا شد

کد خبر 193873 1401-02-22 17:00
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ایران و ارمنستان در محورهای ترانزیت، حمل و نقل تسهیل تبادل کالا، انرژی، توسعه همکاری‌های زیست محیطی در حوزه ارس و رفع آلودگی‌ از رودخانه‌های مرزی و توریسم درمانی تفاهم نامه امضا کردند.
تفاهم‌نامه هفدهمین کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان امضا شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، سند تفاهم‌نامه هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان بین علی اکبر محرابیان و مهرگریگوریان رؤسای ایرانی و ارمنی کمیسیون مشترک دو کشور در شهر ایروان امضا شد.
این تفاهم‌نامه در محورهای ترانزیت، حمل و نقل و تسهیل تبادل کالا، تجارت بین دو کشور و همکاری گسترده‌تر در حوزه انرژی، توسعه همکاری‌های زیست محیطی در حوزه ارس و رفع آلودگی از رودخانه‌های مرزی و توسعه همکاری در حوزه درمان و توریسم درمانی به امضا رسید.
"علی اکبر محرابیان" طی سخنانی در نشست رسمی هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان، رویکرد دولت سیزدهم در توسعه روابط بین‌المللی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: یقیناً روابط خوب سیاسی ایران و ارمنستان موجب تقویت همگرایی در منطقه خواهد بود.
وزیر نیرو افزود: هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ارمنستان را در شرایطی برگزار می‌کنیم که روابط دو کشور همسایه، بسیار دوستانه و در سطح عالی است و خوشبختانه همکاری‌های اقتصادی نیز نسبت به سال‌های قبل بهبود پیدا کرده، در عین حال اطمینان داریم که ظرفیت رشد همکاری‌های تجاری بسیار بیشتر از حجم کنونی است.
محرابیان فقدان مسیر حمل و نقلی مناسب، روابط مالی و بانکی باثبات و در مجموع عدم بهره‌برداری از ظرفیت‌های عظیم دو کشور را از مشکلات موجود بر سر راه توسعه همکاری‌ها برشمرد و ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های دو کشور موانع موجود برطرف شود.
وی با بیان اینکه وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران از زمان برعهده گرفتن مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ارمنستان یعنی از اجلاس دهم به بعد، برنامه‌ریزی و تلاش فراوانی برای توسعه همکاری‌های دو کشور به عمل آورده است، تاکید کرد: توسعه روابط اقتصادی، اجتماعی، علمی و فرهنگی انتظار به‌حق مردم و مسئولان دو کشور است و در همین راستا توصیه اکید دارم تا با برگزاری نشست‌های پیگیری توافقات، مشکلات و موانع سد راه تفاهم‌ها را مرتفع و زمینه اجرای آنها را فراهم کنیم.
"مهر گریگوریان" رئیس ارمنی کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور و معاون نخست وزیر ارمنستان در پایان با تقدیر از تلاش‌های انجام شده برای تدوین سند یادداشت تفاهم، از برگزاری منظم نشست‌های کارشناسی و نهایی شدن سند جدید همکاری‌های دو کشور ابراز خرسندی کرده و بر اراده دولت جمهوری ارمنستان برای تقویت روابط با کشورمان در حوزه‌های مختلف تأکید کرد.
معاون نخست‌وزیر ارمنستان با اشاره به نقش اتحادیه اقتصادی اوراسیا در گسترش همگرایی و افزایش تجارت در منطقه، آمادگی ارمنستان برای ادامه ایفای نقش تسهیل‌گر روابط ایران و اتحادیه را یادآوری کرد.
وی با اشاره به موضوع حمل و نقل و انرژی به عنوان دو پایه مهم گسترش روابط بین دو کشور، تمدید و به‌روزرسانی قرارداد تبادل گاز و برق بین دو کشور، پیگیری تکمیل مسیر جاده شمال – جنوب ارمنستان به عنوان حلقه‌ای از کریدور خلیج فارس به دریای سیاه، تسهیل روابط گمرکی دو کشور و برقراری روابط ریلی با ایران در صورت تحقق موضوع رفع انسداد از مسیرهای مواصلاتی در منطقه را به عنوان برخی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش روی دو کشور برشمرد.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


سفر هیأت تجاری قزاقستان به تهران در اواخر خرداد ماه
با هماهنگی سازمان توسعه تجارت ج.ا. ایران و مرکز توسعه صادرات قزاقستان یک هیأت تجاری از این کشور به تهران سفر می کنند.

روابط ایران و سوریه بی‌نظیر است/ حجم روابط تجاری دو برابر شد
سفیر سوریه در ایران با بیان اینکه روابط ایران و سوریه بی‌نظیر است، گفت: اگر چه حجم روابط تجاری دو کشور در طول یک سال دو برابر شده است اما به سطح لازم نرسیده است.

تحقق ۹۷ درصدی صدور مجوزهای ۳روزه
وزیر کار اعلام کرد: رشد ۵۰ درصدی عملکرد آموزشگاه‌های آزاد و تحقق ۹۷ درصدی صدور مجوزهای ۳روزه، بخشی از اقدامات موثر حوزه مهارت‌آموزی است.

می توانیم کشت فراسرزمینی در سوریه داشته باشیم
رئیس اتاق ایران با تاکید بر لزوم افزایش سطح مبادلات ایران و سوریه به یک میلیارد دلار، گفت: با توجه به وجود زمین‌های حاصلخیز در سوریه پیشنهاد می‌شود کشت فراسرزمینی در این کشور داشته باشیم.

خبرهای مرتبط را دنبال کنید