صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

افراد ضعیف و محروم احتیاج به خدمات درمانی دارند

کد خبر 194752 1401-02-27 16:11
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
تفاهمنامه جدید همکاری‌ ۴ ساله بین ستاد اجرایی فرمان امام و وزارت بهداشت در حوزه های مختلف به امضا رسید.
افراد ضعیف و محروم احتیاج به خدمات درمانی دارند

به گزارش خبرگزاری مهر، صبح‌امروز با حضور وزیر بهداشت، سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام و معاونان دو نهاد تفاهمنامه ۴ ساله همکاری طرفین درحوزه‌های مختلف تولید واکسن‌های نوین، ساخت مراکز درمانی و بیمارستان، مشارکت در افزایش نرخ باروری و جمعیت، ارتقای سلامت جامعه و فعالیت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت و درمان به ویژه در مناطق محروم کشور به امضا رسید.
سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در سال‌های اخیر ستاد اجرایی در حوزه بهداشت و درمان گام‌های خوب و بزرگی برداشته است، گفت: آنچه امروز تعهد ما را به حوزه بهداشت و درمان بیشتر می‌کند این است که افراد ضعیف و محروم احتیاج به خدمات درمانی دارند و با بار سنگین و تعهد زیادی که وزارت بهداشت برعهده دارد ایفای این نقش به تنهایی راحت نیست و ستاد اجرایی که در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و محرومیت‌زدایی پرچمدار است به این عرصه ورود پیدا کرده است.
عارف نوروزی افزود: هر جا وزارت بهداشت و دستگاه‌های اجرایی اعلام نیازی کردند، ستاد با تمام قوا به کمک این دستگاه‌ها آمد که در سالهای اخیر به عنوان بازوی وزارت بهداشت حدود ۲۸۰ مرکز بهداشتی و درمانی و ۱۷ بیمارستان در نقاط مختلف کشور احداث و افتتاح یا در حال تکمیل داریم که تمام این مراکز بر اساس نیازسنجی وزارت بهداشت و عمدتاً در مناطق محروم کشور بوده است..
نوروزی تصریح کرد: تا امروز حدود ۶۰ میلیون دوز واکسن کرونا تولید کرده‌ایم که مقدار قابل توجهی از آن به وزارت بهداشت تحویل شده و بخشی نیز در مسیر صادرات قرار گرفته و با ایجاد زیرساخت لازم در کارخانه شفا فارمد به عنوان یکی از کشورهای واکسن‌ساز جهان شناخته شدیم و از یک سایت کاملاً مدرن برای تولید واکسن برخوردار هستیم.
سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام ادامه داد: در دوران کرونا ۶ قلم داروی ضد کرونا را تولید کردیم و اولین تولیدکننده رمدسیویر با ظرفیت ۳۰ تا ۴۵ هزار ویال در ماه بودیم که این ظرفیت پس از مدتی به ۲۰۰ هزار ویال در ماه افزایش یافت.
وی با اشاره به سایر اقدامات ستاد اجرایی در حوزه کرونا بیان کرد: داخلی سازی دستگاه‌های ضروری درمان کرونا مانند اکسیژن‌ساز و تولید انواع کیت‌های تشخیص کرونا از دیگر اقدامات ستاد بوده است‌.
وی ادامه داد: ما تأمین داروی بیماران سرطانی به ارزش سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان را برعهده داریم. همچنین تولید انواع داروهای استراتژیک با هدف داخلی سازی در دستور کار ستاد است و اقدامات ما در سال گذشته منجر به صرفه‌جویی ۸.۵ میلیون دلاری در زمینه ۴۷ قلم ماده اولیه دارویی شده است.
نوروزی تصریح کرد: دانش فنی تولید ۶ آنزیم دارویی مورد تحریم با ارزبری سالانه ۴۳ میلیون دلار برای بیماران خاص را ایجاد کردیم و به زودی از کارخانه تولید واکسن جدید ضدسرطان رحم نیز بهره‌برداری می‌کنیم..
وی اعلام کرد: تله‌مدیسین و خدمات دوراپزشکی را در نقاط محروم کشور اجرا کردیم که در این طرح ۳۵۰ هزار نفر از مردم این مناطق تحت پوشش ارائه خدمات تخصصی درمانی قرار گرفتند.
نوروزی با اشاره به تفاهمنامه جدید گفت: هدف از این تفاهمنامه، فعالیت در ساخت مراکز درمانی و تجهیز آن‌ها، فرهنگ‌سازی سلامت برای جامعه، غربالگری بیماری‌های چشمی کودکان، درمان زوجین نابارور، مباحث مربوط به اجرای سیاست‌های رشد جمعیت، کاشت حلزون شنوایی برای کودکان ناشنوا است.
وی درباره جزئیات این تفاهمنامه بیان داشت: در یک دوره چهارساله این تفاهمنامه را پیش می‌بریم و در این تفاهمنامه علاوه بر تولید داروهای شیمیایی، های‌تک، انواع واکسن‌های موردنیاز جامعه از قبیل واکسن سرطان دهانه رحم، تولید و توسعه داروهای گیاهی و توسعه فرهنگ طب سنتی، برای کمک به وزارت بهداشت نیز گنجانده شده است.
در ادامه مراسم وزیر بهداشت نیز اظهار کرد: ستاد اجرایی فرمان امام بدون توجه به فراز و نشیب‌های مختلفی که در دولت‌های مختلف وجود داشته همواره یکی از نهادهای انقلابی بسیار مفید و مؤثر در کشور بوده و در قسمت‌های مختلف توانسته به خوبی وظایف خود را انجام دهد و درکنار مردم بایستد.
بهرام عین‌اللهی افزود: مسئله کرونا در دنیا امتحان بین کشورها بود زیرا تمام کشورها با این پدیده مواجه شدند اما از نظر مقابله با کرونا، شرایط یکسان نبود. کشورهای پیشرفته از تحریمی که ایجاد کرده بودند عقب‌نشینی نکردند و کارشکنی‌هایشان ادامه داشت و علیرغم اینکه در کوواکس میلیون‌ها دلار هزینه شده بود در ابتدا حتی یک واکسن نیز به ما ندادند.
وی ادامه داد: ستاد اجرایی فرمان امام در شرایط تحریمی وارد عرصه مقابله با کرونا شد که این اقدامات عظیم و گسترده و راهبردی باید در تاریخ به خوبی منعکس و ثبت شود.
وزیر بهداشت تأکید کرد: ما در موج دلتا روزانه ۵۰ هزار مراجعه به مراکز درمانی، ۱۸ هزار بستری و بالای ۷۰۰ مرگ و میر داشتیم که در بحث درمانی، ستاد اجرایی فرمان امام با ساخت دستگاه‌های اکسیژن‌ساز و داروهایی مانند رمدسیویر به داد جامعه سلامت رسید. در تولید واکسن کرونا نیز موفق عمل کردیم و تولید واکسن در شرایط تحریم قدرت ما را اثبات کرد. الان به جایی رسیده‌ایم که تقریباً بیش از یک هفته است که آمار مرگ و میر ما تک رقمی است و این درحالی است که کشورهای اروپایی و آمریکایی آمارهای سه و چهار رقمی را گزارش می‌کنند. مقابله با کرونا در ایران به گونه‌ای موفق بود که مقاله‌ای نیز با عنوان موفقیت جمهوری اسلامی ایران در مقابله با کرونا در آمریکا منتشر شده است.
وزیر بهداشت ادامه داد: تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا، فضای تحریمی دنیا برای ارسال واکسن و دارو به ایران را شکست.
وی افزود: این قدرت جمهوری اسلامی است که علیرغم همه تحریم‌های ناجوانمردانه می‌تواند به طور موفقی عمل کند و نقش تمام ارگان‌ها به ویژه ستاد اجرایی فرمان امام در این زمینه بسیار پررنگ بود.
وی با بیان اینکه میزان تلفات ما در کرونا بیشتر از سالهای جنگ بود، گفت: باید تلاش‌های صورت گرفته از سوی ستاد اجرایی در این چندسال برای مقابله با کرونا را ازطریق ساخت سریال و روش‌های هنری برای عموم مردم به نمایش گذاشت تا به دستاورد دانشمندان نخبه کشور خود افتخار کنند.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ظرفیت ایجاد شده توسط ستاد در شهرک دارویی برکت بی‌نظیر است که می‌توان ازاین ظرفیت برای ارتقای شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد.
در ادامه این مراسم تفاهمنامه همکاری به امضای بهرام عین‌اللهی و عارف نوروزی رسید.


تیتر های خواندنی