صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / تکنولوژی

صدور بیش از ۱۲ هزار ضمانت‌نامه برای شرکتهای دانش بنیان

کد خبر 194972 1401-02-28 15:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیر دبیرخانه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور از صدور ۱۲۹۸۰ ضمانت‌نامه به ارزش ۸۲۵۰ میلیارد تومان برای شرکت‌های دانش بنیان خبر داد.
صدور بیش از ۱۲ هزار ضمانت‌نامه برای شرکتهای دانش بنیان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری، دکتر امیرحسام بهروز، در هفدهمین نشست هم‌اندیشی مدیران عامل صندوق‌های کشور با ارائه گزارشی از وضعیت صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور گفت: قدمت صندوق‌های پژوهش و فناوری در کشور به ۲۰ سال می‌رسد که ۱۸ صندوق بر اساس برنامه سوم توسعه ایجاد شدند و در حال حاضر نیز ۶۳ صندوق در کشور ثبت و ۶ صندوق مصوب شده است.
بهروز با بیان اینکه درگذشته ۱۳ صندوق استانی به عنوان بازوی مالی پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌های استان‌ها فعالیت داشتند گفت: خوشبختانه با سیاست‌های اتخاذ ‌شده، در حال حاضر هر استان یک صندوق پژوهش و فناوری مستقل داشته و برنامه بعدی ما ایجاد صندوق‌های تخصصی در کشور است.
مدیر دبیرخانه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور از این صندوق‌ها با نام بانک‌های حوزه علم و فناوری یاد کرد، بانک‌هایی که نیاز به سپرده‌گذاری ندارند.
بهروز افزود: صندوق‌ها تمام فعالیت‌های یک بانک اعم از ارائه تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه،سرمایه‌گذاری و مباحث توسعه‌ای را انجام می‌دهند.
وی اعضای کارگروه صندوق‌های پژوهش را ۱۲ عضو به ریاست وزیر علوم و دبیری رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی کشور عنوان کرد و گفت: با توجه به اهمیت بحث دانش‌بنیان در دولت جدید و نامگذاری سال جدید توسط مقام معظم رهبری، سطح اعضا، حضور و مشارکت وزرا و معاونین آنها در مباحث مربوط به صندوق‌ها و شرکت‌های دانش بنیان بسیار بالاتر از قبل است.
مدیر دبیرخانه کارگروه صندوق‌های پژوهش و فناوری کشور در گزارشی از صدور ۱۲ هزار و ۹۸۰ ضمانت نامه به ارزش ۸ هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان، ۵ هزار و ۳۴۵ میلیارد تومان انواع تسهیلات و همچنین ۴۲۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری خطرپذیر خبر داد و گفت: منابع تسهیلات صندوق‌ها و عامل تحرک آن‌ها در سال‌های اخیر فعالیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی بوده که بالا رفتن مشارکت پارک‌های علم و فناوری و دانشگاه‌ها را نیز می‌طلبد.
وی افزود: در سال ۱۴۰۰، سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان ضمانت‌نامه صادر شده که پیش‌بینی می‌کنیم این میزان در پایان سال جاری به دو برابر افزایش پیدا کند.از میان ۱۵۷ سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور ۳۱ مورد در استان یزد انجام شده است
دکتر محمد سپهر، مدیر عامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد نیز با بیان اینکه صندوق یزد نخستین صندوق پژوهش و فناوری در کشور است که در سال ۸۱ تاسیس شده، گفت: یکی از شاخص‌های ریسک‌پذیری صندوق‌ها میزان صدور ضمانتنامه‌های تعهد پرداخت است که ۲۵ درصد از ضمانت‌نامه‌های صادره در کشور مربوط به استان یزد بوده است.
وی افزود: یکی از دلایل موفقیت صندوق پژوهش و فناوری استان یزد حمایت مسئولان استانی بوده که از طریق این حمایت‌ها از میان ۱۵۷ سرمایه‌گذاری خطرپذیر در کشور ۳۱ مورد در استان یزد انجام شده است.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


طرح ارسال نیم ساعته سفارش های خرید با شبکه ای از پهپاد
خرده فروشی وال مارت مشغول گسترش طرح حمل و نقل هوایی محموله است و در همین راستا از ارائه سرویس ارسال محموله در یک روز در ۶ ایالت آمریکا خبر داد. این محموله ظرف ۳۰ دقیقه به مقصد می رسد.

تعقیب قضایی مسترکارت در استرالیا به علت سواستفاده از قدرت
کمیسیون رقابت و حمایت از مصرف کنندگان در استرالیا در دادگاه فدرال این کشور شکایتی برعلیه شرکت مسترکارت به علت رفتارهای ضدرقابتی طرح کرده است.

۱۴هزار و ۱۷۰ محصول برای پاسخ به نیازهای فناورانه عرضه شد
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد ۱۴هزار و ۱۷۰ محصول عرضه شد تا به نیازهای فناورانه پاسخ دهد.

توسعه‌دهندگان پروژه‌های متن‌باز حمایت می شوند
ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ریاست جمهوری با همکاری صندوق پژوهش غیردولتی فناوری‌های نوظهور دیجیتال، از شرکت‌های توسعه دهنده پروژه‌های متن باز حمایت می کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید