صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

سوئد برای عضویت در ناتو باید نگرانی‌های آنکارا را برطرف کند

کد خبر 195044 1401-02-28 20:47
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که عضویت سوئد در ناتو منوط به رفع نگرانی‌ های به حق ترکیه است.
سوئد برای عضویت در ناتو باید نگرانی‌های آنکارا را برطرف کند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، «فخرالدین آلتون» رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه امروز چهارشنبه در خصوص درخواست این کشور برای عضویت در سازمان ناتو اعلام کرد: صراحتا بگویم که عضویت سوئد در ناتو تا زمان برطرف شدن نگرانی‌ های به حق ترکیه امکانپذیر نخواهد شد.
رئیس دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه در این خصوص اضافه کرد: اگر انتظار دارید که در صورت مواجهه با یک حمله، دومین قدرت نظامی ناتو از شما حمایت‌ کند، این واقعیت را باید بپذیرید.
«فخرالدین آلتون» در ادامه اضافه کرد: نمی‌ توان در خصوص عضویت کشورهایی که موضع جدی در برابر گروه‌ های تروریستی ندارند، تسامح نشان داد.
وی در ادامه رویکرد آنکارا در این زمینه را در ارتباط با آینده این سازمان و حساسیت‌ های امنیتی ترکیه دانست و گفت: ترکیه از سیاست درهای باز ناتو حمایت می‌ کند. مبارزه با این افراد موضوع ضروری برای ترکیه است.
این در حالیست که «رجب طیب اردوغان» ساعاتی پیش در اظهاراتی درباره تازه‌ ترین تحولات مربوط به بحران اوکراین و پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو گفته بود: جنگ در اروپا باعث متزلزل شدن و بی ثباتی نظم جهانی شده است. ما هیچیک از پیشنهادات ناتو را بدون بررسی‌های اولیه نخواهیم پذیرفت. امکان ندارد پیوستن کشورهای حامی تروریسم به پیمان ناتو را بپذیریم. موضع ما در مخالفت با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو واضح است. هیچ نیازی به سفر رسمی هیئت‌های سوئد و فنلاند به ترکیه وجود ندارد چرا که موضع ما در مخالفت با پیوستن آنها به ناتو واضح است. از کشورهای اروپایی انتظار داریم دیدگاه‌ها و حساست های امنیتی ما را در قبال حمایت برخی کشورها از تروریست‌ها درک کنند. ما اخیراً از سوئد درخواست کردیم تعدادی از تروریست‌ها را به ما تحویل دهد ولی این کشور با درخواست ما مخالفت کرد و اکنون ما نیز با درخواست پیوستن آنها به ناتو مخالفت می‌کنیم. ما قبلاً با پیوستن یونان به ناتو اشتباه کردیم و اکنون نمی‌خواهیم دوباره این اشتباه را تکرار کنیم.


خبرهای مرتبط را دنبال کنید