صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

ارزش لیر لبنان سقوط کرد

کد خبر 195962 1401-03-03 13:14
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
امروز سه شنبه سقوط واحد پول لبنان به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی شدیدتر از قبل شد.
ارزش لیر لبنان سقوط کرد

به گزارش خبرگزاری مهر سقوط واحد پول لبنان شدیدتر شدبه طوریکه دلار در معاملات امروز سه شنبه در بحبوحه بلاتکلیفی سیاسی پس از انتخابات پارلمانی لبنان که با عقب نشینی متحدان حزب الله نتایج غیرمنتظره ای به همراه داشت، از مرز ۳۳۰۰۰ لیر گذشت.
به گزارش "سام هلر"، لیر حدود ۹۰ درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. این پژوهشگر تخصصی با توجه به آنچه در مجله "فارین افرز" منتشر شده است، تولید ناخالص داخلی لبنان را ۶۰ درصد کاهش و نزدیک به ۸۰ درصد را به زیر خط فقر رسانده است که ۱.۵ میلیون آواره سوری ساکن لبنان از این تعداد هستند. شرایط صدها هزار نفر از ساکنان را مجبور به ترک کشور کرد.
در ژانویه گذشته، نرخ برابری دلار به رکورد ۳۳۵۰۰ لیر لبنان در هر دلار رسید. به نوبه خود، بانک مرکزی لبنان چهارشنبه گذشته اعلام کرد که به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا از طریق پلت فرم مبادلات خود بدون سقف دلار خریداری کنند.
به نقل از رویترز، این سیاست به دلیل استفاده از ذخایر محدود دلار آمریکا برای تقویت پول محلی، که بیش از ۹۰ درصد از ارزش خود را از زمان شروع بحران اقتصادی در سال ۲۰۱۹ از دست داده، ناپایدار است.
این ارز روز سه شنبه به ۳۰۰۰۰ لیر در برابر دلار رسید که چند هزار پوند از انتخابات روز یکشنبه کاهش یافته است.
صندوق بین‌المللی پول آن را تنها امید لبنان می‌داند اگر بتواند به کاهش فقر کمک کند. فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای مبارزه با فقر، اولیویه دو شوتر، نوامبر گذشته تأیید کرده بود که به نظر می‌رسد مقامات دولتی لبنان در دنیای دیگری زندگی می‌کنند، به دور از مشکلاتی که اکثر مردم با آن مواجه هستند.
قابل توجه است که اقتصاد لبنان دو سال پیش سقوط کرد، در حالی که قیمت مواد غذایی ۱۱ برابر شد و بیش از سه چهارم جمعیت زیر خط فقر قرار گرفتند.
در حالی که بانک جهانی این بحران را یکی از بدترین بحران‌ها از ابتدای انقلاب صنعتی توصیف کرد و تاکید کرد که نخبگان کشور مسئول این "افسردگی عمدی" هستند.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


ساختمان آلومینیوم برای ایمن سازی، تخلیه می‌شود
رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان گفت: با توجه به شرایط ناایمن ادامه فعالیت ساختمان آلومینیوم در قلب پایتخت، بنیاد مستضعفان به عنوان مالک این ساختمان آن را موقتا تخلیه خواهد کرد.

قیمت سکه طرح جدید ۱۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان شد
قیمت سکه طرح جدید در معاملات امروز ۹ خرداد بازار آزاد تهران ۱۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان خرید و فروش شد.

هشدار به تولیدکنندگان درباره معدوم‌سازی جوجه یک روزه
مشاور وزیر و مدیرکل امور استان‌های وزارت جهاد کشاورزی، به تولیدکنندگان در خصوص معدوم‌سازی جوجه یک‌روزه هشدار داد و گفت: هر اقدامی در این خصوص با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

عقربه بازار بی رمق روی صفر تابلو کوک شد/ پول حرف اول و آخر بازار کم حجم
امروز شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات با سه هزار و ۳۱۶ واحد افزایش به مدار صعود بازگشت و در ارتفاع یک میلیون و ۵۳۷ هزار واحدی قرار گرفت.

خبرهای مرتبط را دنبال کنید