صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

آمادگی ایران و روسیه برای تجارت بر مبنای تهاتر

کد خبر 196205 1401-03-04 14:48
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
در جریان دیدار رییس کل سازمان توسعه تجارت با رییس مرکز توسعه صادرات روسیه دو طرف بر حذف واسطه ها و برقراری ارتباط مستقیم شرکت های ۲ کشور با یکدیگر تاکید کردند.
آمادگی ایران و روسیه برای تجارت بر مبنای تهاتر

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، صبح امروز علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت با خانم ورونیکا نیکیشینا، رئیس مرکز توسعه صادرات روسیه دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار که به میزبانی سازمان توسعه تجارت برگزار شد دو طرف بر توسعه مبادلات تجاری و حذف واسطه‌ها در این مبادلات تاکید کردند.
همچنین مقرر شد تا با تهیه یک نقشه راه همکاری‌های مشترک و رفع موانع گمرکی، تعدیل قوانین گمرکی، سرمایه گذاری‌های مشترک، مبادلات و تعاملات مالی و بانکی تجارت دو کشور رونق دوچندان بگیرد.
در این دیدار پیمان پاک، معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت بر لزوم تهیه ساز و کار مشخص و آنلاین برای معرفی شرکت‌ها و تجار دو کشور به یکدیگر تاکید کرد.
پیشنهادی که با استقبال طرف روسی همراه شد و رئیس مرکز صادرات روسیه نیز این اقدام را سبب حذف واسطه‌ها خواند و این موضوع را خواسته کشورش دانست.
پیمان پاک در این زمینه گفت: آشنایی تجار با یکدیگر دارای اهمیت زیادی است چون با وجود روابط حسنه سیاسی دو کشور، تجار شناخت و آشنایی چندانی از یکدیگر ندارند.
وی همچنین اعزام هیأت‌های تجاری تخصصی از ایران به روسیه و به عکس و برگزاری نمایشگاه‌های مشترک را از جمله اقدامات آتی عنوان کرد و افزود: ایران بعد از تأسیس دفتر تجاری روسیه در ایران، به دنبال گسترش دفاتر تجاری خود در روسیه است.
معاون وزیر صمت ادامه داد: در راستای حمایت از تجارت میان دو کشور ضرورت توسعه همکاری صندوق ضمانت صادرات مطرح شد و سند همکاری به زودی امضا خواهد شد. همچنین موضوع حل مشکلات گمرکی و حذف برخی قوانین گمرکی نیز در سفر هفته آتی رئیس گمرک ایران به روسیه بررسی می‌شود.
وی یکی از مهمترین موضوعات در تبادلات تجاری را خرید کشتی، لوکوموتیو و کشنده از روسیه با کمک مالی دولت روسیه عنوان کرد و افزود: ما آماده سرمایه گذاری مشترک در زمینه تولید این محصولات لجستیکی در ایران هستیم.
طرف روس نیز در این ارتباط گفت: شرکت‌های روسی آماده سرمایه گذاری در مناطق آزاد و تجاری ایران هستند و دولت روسیه تمام تلاش خود را برای تأمین این محصولات لجستیکی به کار خواهد گرفت.
پیمان پاک همچنین با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به عمان گفت: در این سفر موضوع فعالسازی کریدور شمال _ جنوب با شرکت ۴ کشور ایران، روسیه، هند و عمان مطرح و مقرر شد تا در نشستی به میزبانی تهران این موضوع بررسی و اجرایی شود.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین در خصوص سیاست تجارت بر اساس تهاتر گفت: ما همانگونه که با کشوری مانند چین حدود ۵ میلیارد دلار تهاتر داریم، درصدد هستیم که این تهاتر با روسیه نیز اجرایی شود.
وی ادامه داد: این موضوع با پاکستان، عمان، کوبا، ترکیه و ونزوئلا در حال اجرایی شدن است.
نیکیشینا نیز با استقبال از این ایده عنوان کرد: روسیه آماده واردات هرگونه تولیدات و محصولات در حوزه مصالح ساختمانی از ایران است.
وی همچنین از اشتیاق دو کشور برای برقراری ارتباط مالی و بانکی با یکدیگر خبر داد و گفت: ایران شریک بسیار خوبی برای ما محسوب می‌شود و ما به دنبال تجارت مستقیم و بدون واسطه با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
معاون وزیر صمت نیز تاکید کرد: با دستور رئیس جمهور باید موانع حضور تجار ایرانی در روسیه بر طرف شود تا حداقل ۴ میلیارد دلار از بازار روسیه در اختیار ایران قرار بگیرد.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


جنگ امروز، جنگ قبضه اذهان و افکار مردم است
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: جریان انقلاب نباید از دشمنان که دنبال ضربه زدن به انقلاب با استفاده از طرح هدفمندی یارانه ها هستند، جا بماند.

استفاده از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای تامین مالی مرغداران
وزیر جهاد کشاورزی گفت: سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های کشور از ظرفیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری بخش کشاورزی از جمله صندوق طیور برای تامین مالی تولید کنندگان استفاده کنند.

ساختمان آلومینیوم برای ایمن سازی، تخلیه می‌شود
رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان گفت: با توجه به شرایط ناایمن ادامه فعالیت ساختمان آلومینیوم در قلب پایتخت، بنیاد مستضعفان به عنوان مالک این ساختمان آن را موقتا تخلیه خواهد کرد.

سفر هیأت تجاری قزاقستان به تهران در اواخر خرداد ماه
با هماهنگی سازمان توسعه تجارت ج.ا. ایران و مرکز توسعه صادرات قزاقستان یک هیأت تجاری از این کشور به تهران سفر می کنند.

خبرهای مرتبط را دنبال کنید