صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

نگرانی سازمان ملل از تداوم درگیری‌ در لیبی و فرار 104 زندانی

کد خبر 2959 1399-01-29 14:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
همزمان با بالاگرفتن درگیری‌ها در لیبی، سازمان ملل نسبت به فرار بیش از ۱۰۰ تن از زندانیان در غرب لیبی و ادامه درگیری در این کشور ابراز نگرانی کرد.
نگرانی سازمان ملل از تداوم درگیری‌ در لیبی و فرار 104 زندانی


هیئت سازمان ملل در لیبی در بیانیه ای اعلام کرد: گزارش های مربوط به حمله علیه غیرنظامیان، یورش به زندان صرمان و فرار ۴۰۱ زندانی و اقدامات انتقام جویانه از جمله غارت و به آتش کشیدن املاک دولتی و خصوصی ما را نگران کرده است. اگر صحت این گزارش ها ثابت شود این موارد نقض های خطرناکی علیه قوانین بین المللی حقوق بشر است.
این هیئت همچنین حملات موشکی نیروهای ارتش "ملی" لیبی به رهبری خلیفه حفتر به طرابلس را محکوم کرد و نسبت به تشدید درگیری ها و اقدامات انتقام جویانه هشدار داد.
همچنین دولت توافق ملی لیبی اعلام کرد: زندانیان بعد از بیرون راندن نیروهای حفتر از شهر از این زندان فرار کردند.
این دولت از پلیس محلی خواست به فعالیت خود بازگردد و مانع نقض ها شود. دولت توافق ملی لیبی از زندانیان فراری خواست خود را تسلیم کنند.
این اقدام بعد از آن صورت گرفت که نیروهای دولت توافق ملی لیبی کنترل شهرهای "صرمان" و "صبراته" را در دست گرفتند. نیروهای خلیفه حفتر برای سیطره بر طرابلس تلاش می کنند.
از سوی دیگر عقیله صالح، رئیس پارلمان شرق لیبی ازسازمان ملل و شورای امنیت خواست تجاوز ترکیه به لیبی را محکوم کنند.
وی در سخنانی خطاب به دبیرکل سازمان ملل و سفرای شورای امنیت گفت: مداخله ترکیه در مقابل چشم و گوش سازمان ملل و شورای امنیت رخ می دهد و نقض واضح و آشکار قوانین و قطعنامه های بین المللی و نادیده گرفتن نتایج نشست برلین است.
عقیله صالح گفت: پارلمان لیبی به نیابت از مردم این کشور حق دارد خواهان اجرایی شدن قطعنامه های شورای امنیت درباره ممنوعیت واردات سلاح و مهمات و پایبندی به آتش بس برای مقابله با کرونا شود یا اینکه از شورای امنیت بخواهد به نیروهای مسلح لیبی که به نیابت از جهان با تروریسم می جنگند به سلاح و تجهیزات برای دفاع از حاکمیت لیبی دست یابد.
از سوی دیگر ارتش "ملی" لیبی اعلام کرد پهپاد ترکیه را در شهر ترهونه در جنوب شرق طرابلس سرنگون کرده است.
نیروهای توافق ملی لیبی نیز پهپاد امارات را در محور "عین زاره" در جنوب طرابلس سرنگون کردند.
مصطفی المجعی، سخنگوی مرکز اطلاع رسانی عملیات "طوفان خشم" وابسته به دولت توافق ملی لیبی اعلام کرد نیروهای وابسته به این دولت به پیشرفتی در محور الشروع در جنوب طرابلس دست یافتند.
 

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی