صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

لزوم ارتقای روابط تهران-دوشنبه به‌ویژه در زمینه‌های تجاری/تأکید بر اهمیت صلح و ثبات و امنیت در منطقه

کد خبر 197058 1401-03-09 18:46
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
در دیدار رئیس‌جمهور تاجیکستان با معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان بر اهمیت صلح و ثبات و امنیت در منطقه تأکید شد.
لزوم ارتقای روابط تهران-دوشنبه به‌ویژه در زمینه‌های تجاری/تأکید بر اهمیت صلح و ثبات و امنیت در منطقه

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری آنا، محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور عصر امروز (دوشنبه) در دیدار «امامعلی رحمان» رییس جمهور تاجیکستان، افزود: تمامی تفاهمات و اسناد همکاری بین رؤسای جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان با دقت و جدیت تا رسیدن به نتیجه نهایی، پیگیری، عملیاتی و اجرایی خواهد شد.
وی با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی، تاریخی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان تأکید کرد: باید با توجه به ظرفیت‌های غنی دو دولت و ملت، روابط تهران – دوشنبه در سطح بسیار قابل قبولی گسترش و توسعه یابد.
معاون اول رئیس‌جمهور، ارتقای روابط گردشگری بین ایران و تاجیکستان را نقطه کلیدی و سرفصل تعمیق ارتباطات و همکاری‌های دولت و مردم ایران و تاجیکستان برشمرد و افزود: تاکنون از فرصت‌های گسترش ارتباطات با توجه به اشتراکات زبانی و فرهنگی ایران و تاجیکستان به خوبی استفاده نشده و دولت سیزدهم با فراهم کردن بسترها و زمینه‌های لازم تلاش می‌کند تا همکاری‌های میان دو کشور به صورت همه‌جانبه تقویت شود.
مخبر همچنین با اشاره به ظرفیت‌های فراوان همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان در زمینه‌های انرژی، حمل و نقل، همکاری‌های گمرکی و بنادر، تصریح کرد: ایران آمادگی دارد در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی و همچنین تبادلات علمی و دانشگاهی بین دو کشور گام‌های مستحکم‌تری نسبت به گذشته بردارد.
«امامعلی رحمان» رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار با اشاره به روابط صمیمانه و برادرانه دو دولت و ملت ایران و تاجیکستان تأکید کرد: باید چشم‌اندازهای کاری و تفاهمات همکاری بین ایران و تاجیکستان در زمینه‌های تجاری، فناوری، بهداشتی، انرژی، حمل و نقل و دانشگاهی بیش از گذشته گسترش یابد.
وی با اشاره به اشتراکات زبانی و فرهنگی دولت و ملت ایران و تاجیکستان تصریح کرد: ظرفیت گردشگری و افزایش سفرهای مشترک بین مردم دو کشور زمینه مناسبی برای ارتقای روابط فیمابین به‌ویژه در زمینه‌های تجاری است.
رئیس‌جمهور تاجیکستان با اشاره به رویکردهای سازنده و مثبت و فعالانه دولت سیزدهم در گسترش ارتباطات ایران و تاجیکستان، خاطرنشان کرد: دولت تاجیکستان باور دارد که فصل جدیدی در همکاری‌های دو کشور آغاز شده است.
در این دیدار رئیس‌جمهور تاجیکستان و معاون اول رئیس‌جمهور کشورمان بر اهمیت صلح و ثبات و امنیت در منطقه به‌ویژه در افغانستان و جلوگیری از برهم زدن آرامش مردم خاورمیانه و آسیای مرکزی و اختلاف و تفرقه‌افکنی بین مذاهب و مردم این منطقه توسط نظام سلطه و در رأس آن آمریکا تأکید کردند.


تیتر های خواندنی