صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

ویروس کرونا فقط سه ساعت بر روی کاغذ و اسکناس زنده می‌ماند _ پس از استفاده از الکل حداقل باید پنج دقیقه صبر کنید

کد خبر 2985 1399-01-29 16:03
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
یک متخصص عفونی در خصوص ماندگاری کرونا بر روی کاغذ و اسکناس‌ گفت: این ویروس فقط سه ساعت بر روی کاغذ زنده می‌ماند.
ویروس کرونا فقط سه ساعت بر روی کاغذ و اسکناس زنده می‌ماند _  پس از استفاده از الکل حداقل باید پنج دقیقه صبر کنید


دکتر سید مهدی حق دوست متخصص عفونی در خصوص ماندگاری کرونا بر روی کاغذ و اسکناس گفت: این ویروس فقط سه ساعت بر روی کاغذ زنده می ماند پس اگر کاغذ آغشته به کرونا را در گوشه ای از خانه دست نخورده بگذارید، پس از گذشت سه ساعت ویروسی بر روی آن باقی نخواهد ماند.
 حق دوست در لایو اینستاگرام در خصوص ضدعفونی دست ها، گفت: بهترین محلول برای ضدعفونی دست ها، محلول آب و صابون است که باید حداقل ۲۰ ثانیه با دست ها تماس داشته باشد.
وی در خصوص دلیل تعیین زمان ۲۰ ثانیه برای شستشوی دست ها، اظهار کرد: در این مدت کف صابون می تواند دیواره چربی ویروس را لیز کرده و از بین ببرد اما اگر فردی عادت به شستشوی عجله ای داشته باشد می تواند دو بار دستان خود را صابون بزند.
وی متذکر شد: برای صرفه جویی در مصرف آب هنگام صابون زدن، توصیه می شود که شیر آب را بسته و دوباره باز کنند.
وی افزود: پس از استفاده از الکل حداقل باید پنج دقیقه صبر کنید زیرا الکل، پنج دقیقه وقت لازم دارد تا سطوح را استرلیزه و ویروس را نابود می کند.
به گزارش ایسنا، حق دوست با اشاره به اهمیت استفاده از دستکش در بیرون از خانه، تاکید کرد: افراد نباید از دستکش بیش از سه الی چهار ساعت استفاده کنند، بهتر است برای انجام یک کار مانند استفاده از عابربانک و یا خرید از دستکش استفاده و سپس دور انداخته شود در غیر این صورت دستکش ها مکان مناسبی برای حضور ویروس خواهند بود.
وی افزود: متاسفانه شاهد هستیم که برخی افراد با دستکش های کثیف از گوشی خود استفاده می کنند و یا حتی آن دستکش ها را با خیال  استرلیزه بودن به دهان و بینی خود تماس می دهند که کار بسیار اشتباهی است.
وی متذکر شد: دستکش های نخی بسیار بدتر از سایر دستکش ها هستند و استفاده از آن ها فقط در صورت شستشوی مکرر با آب و صابون توصیه می شود.
این متخصص بیماری های عفونی در خصوص ماندگاری کرونا بر روی اسکناس ها، گفت: این ویروس فقط سه ساعت بر روی کاغذ زنده می ماند پس اگر کاغذ آغشته به کرونا را در گوشه ای از خانه دست نخورده بگذارید، پس از گذشت سه ساعت ویروسی بر روی آن باقی نخواهد ماند.
وی در خصوص علت سرفه های مکرر یک فرد به مدت طولانی، گفت: این شخص اگر در روزهای اولیه تب و بی حالی داشته، یک دوره مبتلا به کرونا بوده و اکنون بهبود یافته و سرفه به عنوان عارضه بیماری باقی مانده است در غیر این صورت سرفه های این شخص مربوط به حساسیت به شوینده، عفونت ساده گلو و ... خواهد بود.
وی در خصوص نحوه ضدعفونی افراد در ورود به خانه ، اظهار کرد: ابتدا در حین ورود به خانه باید دست ها ۲۰ ثانیه شستشو شود و پس از تعویض لباس بار دیگر دست ها شسته شود.
حق دوست ادامه داد: بهتر است یک کمد مجزا به لباس بیرون اختصاص یابد؛ ماندگاری ویروس کرونا در روی الیاف پارچه ای یک روز و بر روی لباس چرمی دو روز است.
وی گفت: روزانه باید سه الی چهار بار دسته کلید، چهار الی پنج بار کارت عابربانک با الکل ضدعفونی شود؛ استفاده از آب و صابون برای ضدعفونی بهترین گزینه است و مشکلی برای کارت عابربانک ندارد.
وی افزود: دستگیره های ماشین نیز باید روزانه ضدعفونی شود؛ گوشی های موبایل را با پنبه آغشته به الکل ضدعفونی کنید و سپس پنج دقیقه بگذارید تا خشک شود و سپس استفاده کنید.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی