صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

وزیر موقت نیروی دریایی آمریکا استعفا کرد

کد خبر 1200 1399-01-20 09:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
جانشین وزیر نیروی دریایی آمریکا به دلیل کم اهمیت شمردن همه‌گیری کرونا که سربازان مستقر در ناو هواپیمابر "یو اس‌ اس تئودور روزولت" را مبتلا کرده، استعفا کرد.
وزیر موقت نیروی دریایی آمریکا استعفا کرد


توماس مودلی، جانشین وزیر نیروی دریایی آمریکا بعد از درخواست نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا برای کناره‌گیری از این سمت، استعفای خود را تقدیم کرد.
استعفای مودلی به دلیل کم اهمیت شمردن اپیدمی کرونا صورت گرفته که سربازان موجود در در ناو هواپیمابر یو اس‌ اس تئودور روزولت را مبتلا کرد.
مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای ضمن اعلام قبول استعفای توماس مودلی که با موافقت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا همراه بوده "جیم مکویرسون،" معاون وزیر نیروی دریایی را به عنوان وزیر موقت نیروی دریایی تعیین کرد.
مارک اسپر استعفای مودلی را قبول کرد تا نیروی دریایی به کارش ادامه دهد.
نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است، ۴۴ درصد سربازانی که تعدادشان به حدود ۵۰۰۰ تن می‌رسد مورد تست‌هایی قرار گرفته‌اند و دستور کار ناو که در مسیر حرکت به سمت جزیره گوآم به عنوان منطقه استراتژیک نیروهای آمریکایی بود با هدف تخلیه خدمه خود در جزیره گوآم و انجام آزمایش روی آنها تغییر کرد.
پنتاگون سوم آوریل اعلام کرد، فرمانده ناو تئودور روزولت به دلیل "فقدان اطمینان به توانمندی‌اش در هدایت کشتی، تصمیمات اشتباه و شکستش در تصمیم گیری مناسب" بعد از ابتلای سربازان به ویروس برکنار شده است.
مارک اسپر پیش از این گفته بود، زمان برای تخلیه ناو هواپیمابر تئودور روزولت که در بین اعضای خدمه آن ویروس کرونا شیوع یافته، مناسب نیست.
اسپر خاطرنشان کرد، بسیاری از کمک‌های پزشکی به ناو مذکور در جزیره گوآم منتقل می‌شوند و هیچ موارد خطرناکی در بین اعضای کادر کشتی وجود ندارد.
استعفای مودلی بحران تازه‌ای را به جنجال ایجاد شده درباره ناو تئودور روزولت با شیوع ویروس کرونا در آن اضافه می‌کند؛ ناوی که با سوخت هسته‌ای کار می‌کند و شاهد برکناری بحث‌برانگیز کاپیتان کشتی بود.
همچنین افشای یک فایل ضبط شده نشان می‌دهد توماس مودلی شدیدا در حال انتقاد از کاپیتان کشتی یو اس اس روزولت است و می‌گوید برت کروزیر، کاپیتان این کشتی "بسیار ساده و احمق" است. البته بعد از افشای این فایل مودلی فورا عذرخواهی کرد.
کروزیر بعد از اینکه زنگ خطر درباره شیوع کرونا ویروس را به صدا درآورد، برکنار شد.
او خواستار آن شده بود که هزاران نیروی دریایی تحت فرماندهی او برای قطع زنجیره کرونا از کشتی تخلیه شوند. پیام او به رسانه‌ها درز کرد به طوریکه وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اشاره کرد که می‌دانست چنین اتفاقی روی خواهد داد.
وزارت دفاع آمریکا پیشتر اشاره کرده بود کروزیر خارج مراتب فرماندهی عمل کرد و فرماندهی نیروی دریایی اعتمادش را به او  از دست داد.
این ناو در حال حاضر در جزیره گوآم لنگر انداخته تا نیروهای دریایی خود را به طور برنامه‌ریزی شده تخلیه کند.
طبق گزارش‌های آمریکایی، تعداد سربازان مبتلا به کووید_ ۱۹ که بر عرشه ناوهواپیمابر بوده‌اند طی چند روز به ۱۵۵ رسیده است.
موارد علنی شده ابتلای سربازان به این ویروس شامل تعداد نامشخص افراد تحت قرنطینه در عرشه این ناو نیست.
 

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید