صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

چطور افسردگی ناشی از قرنطینه را کنترل کنیم؟

کد خبر 3001 1399-01-29 17:03
زمان تقریبی مطالعه 8دقیقه
یک روانشناس در مورد تاثیر رسانه در زندگی قرنطینه‌ای می‌گوید: پاسخگو نبودن رسانه ملی، به نیازها ، حس ها و علایق مردم می‌تواند زمینه را برای آن تنش‌ها به وجود بیاورد.
چطور افسردگی ناشی از قرنطینه را کنترل کنیم؟


بسیاری از انسان ها، هنگامی که در زندگی با یک بحران مواجه می شوند، نگاه شان به زندگی تغییر می کند و این مسئله می تواند منجر به تغییر سبک زندگی شان بشود. در حال حاضر، ویرویس کرونا به عنوان یک بحران، تاثیر زیادی در زندگی همه انسان ها گذاشته و باعث شده است که در مورد معنای زندگی بیشتر فکر کنند. شاید تا الان قدر چیزهایی را که داشتیم نمی دانستیم ولی این ویروس باعث شده که بدانیم این نعمات تا چه اندازه برای ما حیاتی و مهم بوده اند. در واقع این ویروس منجر به تجربه احساساتی منفی مثل اضطراب، دلهره و نگرانی شدید شده است. انسان در این شرایط مجبور شده که شرایط قرنطینه را تحمل کند تا بتواند از تجربه آن احساسات منفی، دور باشد.
در قرنطینه بودن باعث شده است که ما از زندگی اجتماعی خومان دور باشیم که این خودش عوارضی مانند افسردگی را در پی دارد. همچنین بسیاری از افراد با وجود این که اوقات فراغت بیشتری را در قرنطینه سپری کرده اند، نمی دانند چگونه این دوران را سپری کنند. برخی از افراد هم عادت به خانه ماندن و انجام رفتارهایی که پیشنهاده شده مانند مطالعه کردن یا تماشای فیلم را ندارند و به همین خاطر این بی نظمی و یکنواختی باعث شده که خلقشان پایین تر بیاید و دچار افسردگی بشوند.
افسردگی قرنطینه ناشی از چیست؟
ناصر قاسم زاد، روانشناس و مدیرعامل انجمن حمایت از سلامت، بهداشت و روان جامعه، در گفت وگو با ، از عوامل بروز افسردگی در قرنطینه این طور می گوید: «مردم انتطار داشتند به رسم دیرینه عید باستانی نوروز، مراسم و سنت هایش را اجرا کنند ولی این مراسم به واسطه بروز ویروس کرونا ابتر شد؛ این مسئله آحاد جامعه را تحت تاثیر تبعات منفی خودش قرار داد. از اسفند به این سمت که کرونا شروع شد، یک بخشی هم که تبعات اقتصادی ناشی از این ویروس فشار مضاعفی را روی اقشار مختلف جامعه نه تنها درجه پایین که معمولا دولت ازش یاد می کند، در تمام آحاد جامعه در تمامی افرادی که به نوعی یک کار اقتصادی می کنند و نان آور خانواده هایشان هستند، تاثیرات منفی داشته است و خود این هم باز یکی از دلایل و ریشه های افسردگی و ایجاد تنش را در جامعه رقم زد و به نوعی می شود گفت که در قرنطینه خانگی ما شاهد این  هستیم که بسیاری از سرگرمی ها و علایق و فعالیت های کودکان، زنان و آقایان هم با تعطیلی مواجه می شود. به خصوص در کلان شهرهایی مانند تهران که حدود سه چهارم مناطق مسکونی، خیلی همخوانی با استانداردهای رایج را ندارند.»
وی ادامه می دهد: «مردم شرق، مردمی هستند که احساسات در روابطشان، بسیار تاثیر دارد و آدم هایی اهل گفت و شنود هستند. آدم های دیداری هستیم، چهره به چهره و رو در رو. که این دیدارها به نوعی به حفظ بهداشت سلامت روانی افراد کمک می کند. خانواده های بسیاری،در مشاوره های آنلاینی که دارم می گویند که به پدر مادرهایشان حتی سر نمی زنند به علت اینکه می ترسند ناقل این ویروس باشند. همین ها سبک زندگی ما را دچار تغییر کرده است. یعنی سبک زندگی ما دیگر مثل گذشته نیست. بسیاری از مراجعان من الان از تغییر ساعت خوابشان گله می کنند زیرا دائم در خانه هستند و این ساعت خواب به هم می خورد.»
ثریا احمدی، روانشناس اما نظری کاملا متفاوت دارد. او به می گوید که افسردگی بسته به شخصیت افراد در آن ها بروز پیدا می کند و ادامه می دهد: «من فکر می کنم افسردگی در قرنطینه برای کسی پیش می آید که سابقه افسردگی داشته و قبلا هم در شرایط دیگری افسرده بوده و حالا در شرایط قرنطینه افسرده تر می شود ولی فکر نمی کنم این برای همه پیش بیاید.»
شخص افسرده آن کسی نیست که کلافه و بی حوصله است. اسم هر خستگی ای را افسردگی نمی گذارند. افسردگی یک پدیده کاملا جدی است که در صورت اثبات نیاز به دارودرومانی و روان درمانی دارد. اما شخصی که فقط حالات افسردگی را دارد_نه خود افسردگی_ باید به خودش بگوید همه این تجربه را دارند و همه در شرایط یکسانی هستند و این حالی که من الان دارم، موقتی است.
احمدی ادامه می دهد «من فکر می کنم که بهتر است اسمش را افسردگی نگذاریم. امکان ندارد که یک آدمی تنها بخاطر قرنطینه افسردگی بگیرد. افسردگی بار سنگینی دارد. به نظر من این آدم ها یا از قبل افسردگی و یا پیش زمینه ای داشته اند که باید بررسی بشود.»
تاثیر رسانه ها در تشدید افسردگی
رسانه ها در همه چیز تاثیر می گذارند. مخصوصا در شرایط کرونا و قرنطینگی. اما هیچ وقت نمی توان چیزی را تنها مثبت و یا منفی دانست. هر چیزی تقریبا بین یک طیف مثبت و منفی قرار می گیرد. ممکن است یک سمت کمتر و یک سمت بیشتر باشد. مثلا اگر از صبح که از خواب بلند می شوید، تلفن تان را باز کنید و چند پیام در مورد مرگ و میر ناشی از کرونا بخوانید، همین باعث تشویش ذهنتان خواهد شد. اگر شما بتوانید چیزی را تغییر دهید، آن، نگرش خودتان به مسائل اجتماعی است. اگر به جای فقط دنبال کردن اخبار بد، کتاب بخوانید و فیلم ببینید، از بسیاری از این تشویش ها می توانید در امان بمانید. شما دانشمندی نیستید که در این باره تحقیق کنید اما می توانید با پخش نکردن شایعات، به آن ها کمک کنید.
قاسم زاد در مورد تاثیر رسانه در زندگی قرنطینه ای می گوید: «پاسخگو نبودن رسانه ملی، به نیازها ، حس ها و علایق مردم می تواند زمینه را برای  آن تنش ها به وجود بیاورد. به هر حال آن برنامه هایی که بتواند بیننده را جذب کرده و پای تلوزیون بنشاند، مخاطب را بتواند اقناع کند، وجود ندارد. حالا این ها همه دست به دست هم می دهند و زمینه را برای ایجاد اضطراب و افسردگی شهروندان رقم می زنند»
رویا موسوی، روانشناس بالینی در این مورد اضافه می کند: «همه گیری این ویروس، نگرانی هایی را طبعا در ما ایجاد کرده که یک سری از آن ها سالم است و بعضی دیگر ناسالم. نگرانی های سالم مثلا هشدار می دهند که اینجا آلوده است، این کار را نباید انجام بدهیم، این کار را باید انجام دهیم؛ این ها چیزهایی هستند که به من هشدار داده و من باید اقدام مناسبی برای حل آن انجام دهم تا مشکل بر طرف شود. اما یکسری از نگرانی ها ناسالم و مانند پارازیت هستند. افکاری تکراری و ناکارآمد که باعث استرس و فشار روانی مضاعف در ما می شوند که این نوع نگرانی ها به هیچ عنوان ارزش توجه ندارند. باید بدانیم که قابل حل نیستند و هیچ راهکاری هم برای شان وجودندارد.»
وی در مورد نقش رسانه در این وادی می افزاید: «نقش رسانه در این مورد از آن جهت حائز اهمیت که به افکار جهت می دهد و افکار عمومی را به سمت و سویی سوق می دهد که افکار سالم یا ناسالم را بپذیریم. باید حواسمان باشد که از رسانه هایی که افکار ناسالم را منتشر می کنند، تغذیه نکنیم.»
چگونه از این وضع خارج شویم؟
قاسم زاد در مورد چگونگی مقابله با این افسردگی به  می گوید: «نکته اول و مهم این است که ببینیم تشخیص این افسردگی آیا درست است یا خیر. بعد از آن زمینه هایی را که می تواند برای مقابله با این افسردگی به کار بیاید، برای این فرد نیازمند تجویز کنیم. این که نظم بدن فرد به هم نخورده باشد. در آن سطوح پیشرفته ما می بینیم که خواب فرد به هم می خورد، افکار فرد به هم می ریزد، اشتهای فرد به  هم می خورد و افکار منفی دارد و یا بالعکس. خواب فرد زیاد می شود، دچار اضافه وزن می شود.»
او ادامه می دهد: «این جا ما مداخله روانپزشکی را هم داریم که دارو در کنار روان درمانی است. ولی در بالای هفتاد درصد ما شاهد چنین چیزی نیستیم. به نوعی خلق فرد دچار کاهش می شود و کاهش انرژی پیدا می کند. توصیه هایی که ما داریم ، یکی نظم بخشیدن به زندگی فرد است  یعنی اینکه آن فرد حتما ساعت خوابش را منظم کند و ساعت فعالیت های رایج و مورد نیاز را با توجه به امکانات ضعیف در کلان شهرها، بیشتر کند. باز با توجه به آن امکانات  این نشاط و فعالیتهای اجتماعی، داشتن روابط اجتماعی به نحوی که فرد احساس بودن و سرزندگی بکند، خلاقیت فرد، کارآفرین بودن، تولیدگر بودن فرد را بتوانیم گسترش دهیم. به طوری که اگر از قبل فعالیتی هم داشته،  دانشجو بوده یا ...  با توجه با آن علاقمندی و پتانسیل اش، از او بخواهیم همان حرفه و کارش را ادامه بدهد و به نوعی احساس بودن  و مفید بودن را در فرد دوباره احیا کنیم. این که طبیعتا مشاوره های تلفنی، می تواند کمک کند. با کارشناسان روانشناس بتوانند مسائل و مشکلاتشان را در میان بگذارند. و آن جا بتوانند یک خط مشی را پایه گذاری کنند و راهکارهایی را که متناسب با جنسیت و میزان سطح و بعد افسردگی فرد نیاز است را برایش تجویز کنند و به کار گیرند. به هر حال ما یک مجموعه ای از کارکردهای فرد را در افسردگی را در نظر می گیریم، با توجه به آن سعی می کنیم یک پکیجی را برای فرد ارائه بدهیم که هم کارآمد باشد، هم توان اجرایی آن را داشته باشد، هم اثر گذار باشد. اگر این سه چهار مواردی را که در آخر گفتم، اجرا و ایجاد بشود، نشان دهنده رخت بستن افسردگی و برگشت فرد به روال عادی گذشته است.»
موسوی ادامه می دهد: «می توانم یک راهی را پیشنهاد کنم. خودگویی های مثبتی با خودمان داشته باشیم که این اوضاع موقت بوده و پایدار و دائمی نیست و به زودی به روزهای خوب گذشته بازمی گردیم. پس بهتر استکه افکار مثبتتری را بای خودمان داشته باشیم و راه دیگر این است که صبور باشیم و نسبت خود و دیگران مهربان باشیم و انقدر چه به خودمان چه به دیگران سخت نگیریم که این دوران آسان بگذرد. زیرا این شرایط تنها برای من و خانواده من و جامعه من نیست ، تمام دنیا بااین مسئله درگیر است. بدانیم که زندگی هموار پر از چالش است و برای مقابله با چالش های زندگی، باید مهارت حل مسئله را بلد باشیم تا بتوانیم به وسیله آن، میزان آسیب به خودمان و دیگران را به حداقل برسانیم. سعی کنیم رفتارهایی را انتخاب کنیم که منجر به تجربه بیشتر احساسات و افکار مثبت بشود و افکار و احساسات منفی جایی در زندگی ما نداشته باشند. این گونه به خودمان احساس رضایت و خشنودی بیشتری خواهیم داد.»

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی