صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

لغو بازگشت دانشجویان مقیم سایر کشور‌ها به ایران_ از هر ۱۱ فوتی یک مورد کرونایی است

کد خبر 3020 1399-01-29 20:32
زمان تقریبی مطالعه 8دقیقه
جهانپور گفت: کسانی که به ایران بازگشتند، برخلاف تعهدات حاضر نشدند به قرنطینه بروند و آزمایش بدهند، برای همین پروازها لغو شد.
لغو بازگشت دانشجویان مقیم سایر کشور‌ها به ایران_ از هر ۱۱ فوتی یک مورد کرونایی است


کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در نشست ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران درباره تجمع در آرامستان ها اظهار کرد: حضور در آرامستان ها مشمول ممنوعیت تجمع است و انتظار داریم وقتی که نماز جمعه تعطیل می شود با وجود اینکه مستحب است، تجمع در آرامستان ها هم ممنوع شود. همکاران ما در سامانه ۱۹۰، ۴۰۳۰ و سجام آماده دریافت گزارش ها هستند، افراد باید نگران سلامت خودشان باشند و اصرار بر تجمعی بیش از میزان ضرورت توجیحی ندارد. البته بخش تولید و حضور در محل کار بحث دیگری است، اما در مورد حضور در بازار های روز و آرامستان ها دلیلی بر تجمع نمی بینیم، اگر قرار است بازار روز فعال شود باید مطابق پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باشد و نهاد های ناظر مثل شهرداری ها رعایت پروتکل بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را باید تحت نظارت و پیگیری قرار دهند.
لغو محدودیت تردد بین استانی مجوز سفر نیستاو درباره برداشتن محدودیت تردد بین استانی و افزایش ابتلا به کرونا، اظهار کرد: برداشتن محدودیت های بین استانی مصوبه ستاد ملی مقابله با کروناست، اما برداشتن محدودیت دلیل نمی شود که بار سفر ببندیم؛ چرا که این سفر ها می تواند برای سلامت جامعه  خطرناک باشد.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در اسفند ماه محدودیتی نبود و مردم داوطلبانه رعایت می کردند. در فاز دوم ما محدودیت قانونی اعمال کردیم و در فاز سوم مقابله با کرونا برداشتن محدودیت ها به معنای مجوز سفر نیست. سفر های بین استانی عامل ابتلا به کرونا و شیوع بیماری است و توصیه موکد داریم که مردم به سفر نروند، رفع موانع و محدودیت تردد برای انجام سفر های ضروری است و سفر های غیرضروری افراد و میزبان را در معرض خطر ابتلا قرار می دهد.
جهانپور در پاسخ به این سوال که از توصیه های وزارت بهداشت این است که افراد کرونایی در خانه قرنطینه شوند. امروز صبح دکتر سمیعی گفتند که هزینه های تست برای افراد از ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است. اگر خانواده ای نتوانند هزینه تست را بپردازد، تکلیف چیست؟ گفت: در درجه اول این تست در ایران برای افرادی که ضرورت آن تشخیص داده شود و نمونه آزمایشگاهی اخذ شود به صورت رایگان انجام می شود. تست کرونا در ایران رایگان است و فردی که مبتلاست باید جداسازی یا ایزولاسیون شود. اطرافیان فرد مبتلا قرنطینه می شوند و تست در آزمایشگاه خصوصی کمکی به فرد نمی کند.
آمار بالای تست کرونا اتلاف هزینه استاو ادامه داد: قرنطینه در منزل و ایزولاسیون بیمار در کنترل شیوع بیماری موثر است، ژاپن که توان انجام تست با تعداد بالا را دارد اعلام کرد، آمار بالای تست کرونا اتلاف هزینه است. ۸ ساعت بعد از تست ممکن است فرد آلوده شود و تست برای افراد بدون علامت ارزشی ندارد، آنچه مستلزم بوده این است که اگر فردی با کرونا مثبت در ارتباط بوده قرنطینه شود و بعد از ۱۴ روز از قرنطینه خارج شود. سی تی اسکن هم حساسیت قبلی را طبق اعلام نشریه معتبر لانست در تشخیص کرونا ندارد.
جهانپور افزود:  در خصوص تست پی سی آر تا کنون از افراد هیچ وجهی دریافت نشده اما به این معنا نیست که تست رایگان است. این تست برای بیمار رایگان است. برای این تست ها هزینه صرف می شود که اتفاقا هزینه بالایی است. موضوعی که دکتر سمیعی گفتند، حداقل هزینه ها بوده است. مبلغی که ایشان فرموند هزینه تهیه کیت های با کیفیت موجود در دنیاست.
هیچ مورد ابتلا به کرونا در بیماران ایدزی نداشتیماو درباره تعداد مبتلایان به کرونا در بیماران هموفیلی اظهار کرد: دقیقا نمی دانم چند نفر هموفیلی مبتلا به کرونا در کشور داریم. ما تقریبا در افراد مبتلا به ویروس HIV شناسایی شده در کشور که تحت درمان هستند، تاکنون گزارشی از ابتلا به کووید ۱۹ نداشتیم که از موارد قابل بررسی است.
تخلف شرکت های هواپیمایی پیگیری می شوداو در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان، در پروازهای داخلی تصاویری منتشر شده که فاصله گذاری حفظ نمی شود، گفت: سامانه سجام هر ایرانی را ناظر رعایت پروتکل ها کرده است. اگر نام شرکت های هوایی و پرواز را به سامانه سجام گزارش کنند، موضوع قطعا از طریق مراجع نظارتی از جمله دستگاه قضایی پیگیری خواهد شد.
روند افزایشی ابتلا به کرونا در ۶ استانجهانپور در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان درباره روند افزایشی در ۶ استان گفت: در استان هایی مثل خوزستان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، آذربایجان غربی و خراسان رضوی روند افزایشی ادامه دارد  اما در بعد ملی، آمار یک ثبات نسبی و یک کاهش در موارد ابتلای جدید روزانه را شاهد هستیم، همچنین کاهش مرگ و میر روزانه هم داریم. دلیل اینکه تعداد موارد آی سی یو افت نمی کند، این است که امروز بیماران بستری در آی سی یو خیلی شرایط بحرانی ندارند و آستانه های لازم در بستری افراد در بعضی استان ها ممکن است، سهل تر گرفته شود.
سخنگوی وزارت بهداشت درباره اینکه متاسفانه تا امروز در خصوص تعداد شهدای کادر درمان هیچ آمار رسمی منتشر نشده است. اطلاعات غیر رسمی حاکی از شهادت ۱۰۰ نفر است، اظهار کرد:  شهدای مدافع سلامت نیازمند یک پروتکل است، ما اگر بخواهیم براساس تایید مقام معظم رهبری افرادی را در فهرست شهدا قرار دهیم، باید براساس پروتکل ها اقدام شود.
بیش از ۶۳ شهید سلامت در خط مقدم مقابله با کرونااو ادامه داد: به هرحال همکاران عزیزی هستند که لزوما مواجهه مستقیم با بیماران کرونایی نداشته اند. این را باید کمیته مشترک تایید کند که آیا واژه شهدای سلامت قابل تعمیم به این عزیزان هم خواهد بود یا نه، تا زمانی که تک تک شرح حال ها را کمیته بررسی و تایید نکند، بیان هرگونه آمار قطعی کار درستی نیست و ما هم از آن پرهیز می کنیم. بعد از اینکه کمیته موارد را احصا کرد، ما آمار را عرضه خواهیم کرد. آماری که ارائه می شود بیش از آن است که کمیته تایید خواهد کرد چون برخی از این عزیزان مواجهه مستقیم با بیماران کووید ۱۹ نداشتند. لذا در فهرست نهایی نام این عزیزان ممکن است جای نگیرد  اما در کل فکر می کنم آمار شهدای سلامت بیش از ۶۳ نفر است.
پذیرش بیماران کرونایی با سی تی اسکن در بیمارستان های خصوصیجهانپور درباره اینکه برخی بیمارستان های خصوصی برای امنیت خود از بیماران غیرکرونایی تست سی تی اسکن می گیرند و هزینه را از بیمار دریافت می کنند، گفت: بیمارستان در موارد نیازمند بستری ممکن است پروتکل هایی برای افراد داشته باشند، خود من مشاهده کردم که یکی از این پروتکل ها می تواند سیتی اسکن همزمان از بیمار باشد. ما نمی توانیم بگوییم که سیتی اسکن برای افرادی که نیازمند بستری هستند، کار درستی نیست. ممکن است این در شرایط اپیدمی یک اقدام غربالگری برای جداسازی افراد باشد. من از لحاظ فنی در این زمینه مشکلی نمی بینم و قطعا یک اقدام پیشگیرانه در ابتلای سایر بیماران بوده و جزء اقداماتی است که برای بیمار انجام می شود و  هزینه آن را بیمار و بیمه ها تقبل خواهند کرد.
او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تعداد گزارش ها در سامانه سجام  و محوریت تخلف های ثبت شده گفت: همکاران در مرکز سلامت محیط و کار پیگیر این موضوع هستند. این سامانه مشترک با دستگاه قضایی است و گزارش های آن به عنوان نقض حقوق عامه در دستور کار قضایی قرار خواهد گرفت و عزیزان قوه قضاییه گزارش بهتری دارند. من اکنون اطلاعات دقیقی در این حوزه ندارم.
چرا پروازهای بازگشت ایرانیان به کشور لغو شد؟جهانپور درباره لغو پرواز بازگشت دانشجویان مقیم سایر کشورها به ایران اظهار کرد: ما یک پرواز از اسپانیا و یک پرواز از ایتالیا داشتیم که متاسفانه برخی افرادی که با این پرواز به ایران بازگشتند، برخلاف تعهدات خود حاضر به  قرنطینه و دادن آزمایش  نشدند و مشکلاتی را ایجاد کردند. با توجه به این مشکلات و اینکه برخی به هیچ عنوان حاضر نیستند به تعهدات خود پای بند باشند، موضوع بازگشت ایرانیان به تعلیق درآمد و فعلا پرواز دیگری را میزبانی نخواهیم کرد تا روش دیگری اتخاذ کنیم، فاز مدیریت شده بیماری در کشور فاز شکننده ای است،  اینکه افراد بخواهند رفتار غیر متعهدانه انجام دهند، پذیرفته نیست. لذا فعلا پرواز ورودی نخواهیم داشت.
او در پاسخ به سوالی درباره موارد فوت شده ناشی از مصرف الکل گفت: بر اساس آخرین آمارهای بیش از 700 نفر بر اثر نوشیدن مشروبات الکلی تقلبی جان خود را از دست داده بودند، نکته آن جاست که اکثر این مشروبات با نام و نشان تجاری بین المللی ومشهور به دست فرد رسیده بود، فارغ از اینکه تمام این مشروبات الکلی تقلبی بوده است، مردم باید بدانند مشروبات الکلی تقلبی اغلب زیر پله ای یا زیرزمینی تولید می شوند و در شرایطی که اتانول گران و تامین آن دشوار باشد به مشروبات الکی متانول اضافه می کنند که می تواند موجب مرگ و نابینایی شود.
جهانپور درباره فروش ضد عفونی کننده های تقلبی حتی در داروخانه ها اظهار کرد: داروخانه ها در این زمینه گاهی اوقات مظلوم واقع می شوند. ممکن است کارخانه ای که دارای مجوز تولید محصول بوده است، محصولی تقلبی تولید و عرضه کند  و از طرفی داروخانه توان و امکان تست تک تک محصولات را ندارد و مقصر هم نیست، اگر داروخانه محصول بدون مجوز را عرضه کند این موردخطاست، باید توجه داشت که نباید فراموش کنیم در بحران کرونا بسیاری از داروخانه ها به شکل قابل قبول و با فداکاری فعالیت کردند و موارد تخلفات بسیار کم بوده است.
از هر ۱۱ فوتی یک مورد کرونایی استسخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به کاهش فوتی های کرونایی بیان کرد: در روز های پیک هر ۱۰ دقیقه یک ایرانی بر اثر کرونا جان خود را از دست می داد و از هر ۶ فوتی یک مورد کرونا بود، اما اکنون از هر ۱۱ مورد فوتی در کشور یک مورد آن بر اثر کروناست، این در حالی است که سالانه ۱۷ هزار ایرانی در حوادث ترافیکی جان خود را از دست می دهند، اما هیچکس نمی تواند از این موضوع نتیجه بگیرد که باید رانندگی و رفت و آمد را متوقف کرد، همه هم می دانند که اگر هیچ خودروی در ایران تردد نکند حادثه ای ترافیکی هم نخواهیم داشت.   متاسفانه برخی افراد برخی گزینه ها مثل حکومت نظامی را با نگاه یک سویه و بدون در نظر گرفتن همه جوانب و شرایط کشور مطرح می کنند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی