صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

ردیابی دلار‌های ۴۲۰۰ تومانی از میرداماد تا برزیل _دلارهایی که «سیف» داد و «همتی» باید جوابگو باشد!

کد خبر 3027 1399-01-29 21:38
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
ه نظر می‌رسد برنده بانک مرکزی است که در پاسخ به فراخوان رییس‌جمهوری، برای دفاع از دولت، پاسخی مستدل به ادعا‌های عادل آذر رییس دیوان محاسبات، درباره گم شدن ۴.۸ میلیارد دلار، از ارز‌های ۴۲۰۰ تومانی ارائه داده است.
ردیابی دلار‌های ۴۲۰۰ تومانی از میرداماد تا برزیل _دلارهایی که «سیف» داد و «همتی» باید جوابگو باشد!


دیوان محاسبات، پس از انتشار بیانیه رسمی بانک مرکزی از موضع اولیه رئیس خود عقب نشینی کرد و اطمینان داد یک دلار هم گم نشده است. 
بازار بیانیه نویسی از میرداماد محل استقرار بانک مرکزی، تا برزیل محل استقرار دیوان محاسبات، داغ است؛ اما تا این جا به نظر می رسد برنده بانک مرکزی است که در پاسخ به فراخوان رییس جمهوری، برای دفاع از دولت، پاسخی مستدل به ادعا های عادل آذر رییس دیوان محاسبات، درباره گم شدن ۴.۸ میلیارد دلار، از ارز های ۴۲۰۰ تومانی ارائه داده؛ از نظر بانک مرکزی گزارش دیوان محاسبات، به عنوان دیده بان نظارتی مجلس، به سرمایه اجتماعی آسیب زده و در اذهان عمومی ابهام آفریده است. دیوان محاسبات هم پس از انتشار بیانیه رسمی و مستند بانک مرکزی، اندکی از موضع اولیه رئیس خود عقب نشینی کرده و به مردم اطمینان داده حتی یک دلار هم گم نشده، چه برسد به ۴.۸ میلیارد دلار.
چند پرسش بی پاسخ
حالا چند پرسش بی پاسخ مانده که یافتن پاسخ آن ها شاید بتواند بخشی از ضربه سنگین وارد شده به اعتماد عمومی را جبران کند؛ نخست این که؛ چرا دیوان محاسبات، گزارش خود درباره آخرین وضعیت رفع تعهدات ارزی ۴۲۰۰ تومانی را، به روز نکرده و گزارشی را که اطلاعات آن مربوط به آذرماه پارسال بود، در فروردین امسال، بدون بازنگری به مجلس ارائه داده است؟ آیا امکان اصلاح گزارش دیوان، قبل از قرائت آن در صحن علنی مجلس و ایجاد ابهام، وجود نداشت؟ پرسش دیگر این که چرا سازمان تعزیرات حکومتی، از پرونده های در دست بررسی خود از تخلفات ارزی، گزارشی منتشر نمی کند تا مردم بدانند که آیا جریمه های این سازمان، با رانتی که نصیب گیرندگان دلار ۴۲۰۰ تومانی شده، متناسب بوده یا نه؟ در نهایت این پرسش مطرح است که چه تعداد افراد، با چه میزان پرونده تخلف ارزی، در بازداشت به سر می برند؟ قوه قضاییه تاکنون چه روندی را برای بازگرداندن دلار های پیدا، اما ناپیدای ۴۲۰۰ تومانی، در پیش گرفته است؟
سابقه ماجرا
این نخستین بار نیست که توزیع ارز، با نرخ دولتی جنجال برانگیز می شود، در دولت محمود احمدی نژاد هم دلار با نرخ ۱۲۲۶ تومان توزیع شد، اما سرنخی از رانت های انبوه در جریان توزیع دلار های دولتی پیدا نشد. حالا پس از چند روز سردرگمی بانک مرکزی جزییاتی از ماجرای ارز های ۴۲۰۰ تومانی منتشر کرده است.
این دلار ها در زمان ریاست، ولی الله سیف بر بانک مرکزی و بر اساس مصوبه ۲۱ فروردین هیات دولت بین واردکنندگان کالا توزیع شده شده بود.
نرخ ارز در ایران از ۲۱ فروردین سال ۹۷ بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومان، تثبیت شد، اما این طرح دوام نیاورد و شکست خورد تا این که در ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ با روی کار آمدن عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، سیاست ارزی کشور تغییر کرد و اختصاص ارز با نرخ دولتی به برخی کالا های اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و نهاد های دامی و کشاورزی محدود شد.
مستندات بانک مرکزی
اولویت نخست عبدالناصر همتی در بانک مرکزی، علاوه بر حفظ ثبات بازار ارز، تعیین تکلیف و رفع تعهدات ارزی، از گیرندگان ارز ۴۲۰۰ تومان بود. حالا بانک مرکزی در واکنش به گزارش دیوان محاسبات، که پیش تر همشهری این گزارش را ناقص دانسته بود، فرایند های رفع تعهد ارزی را به این نهاد نظارتی گوشزد می کند و می گوید: تامین ارز در بانک مرکزی، در یک سال خاص، مبنای کافی برای ایجاد تعهد ارزی در همان سال نیست، زیرا ممکن است تامین ارز برای کالا یا خدماتی صورت گیرد که سال های گذشته وارد یا ارائه شده باشد یا در سال های پس از آن، تحقق یابد. بیانیه رسمی بانک مرکزی همچنین مبنا قرار دادن اطلاعات گمرک در گزارش دیوان محاسبات را مخدوش دانسته و تاکید دارد: مبنا قرار دادن اطلاعات گمرک در بررسی ایفای تعهدات ارزی اینگونه موارد، قطعا موجب اشتباه در محاسبه خواهد شد.
به این ترتیب بانک مرکزی هم معتقد است دیوان محاسبات در محاسباتش دچار اشتباه شده؛ موضوعی که البته حسن روحانی رئیس جمهوری، هم هفته گذشته به آن اشاره و گزارش دیوان را ۱۰۰درصد غلط دانسته بود. بانک مرکزی می گوید بخشی از اشتباه ۴.۸ میلیارد دلاری دیوان محاسبات ناشی از مسائل مربوط به اختلاف ارزش کالای وارداتی با گمرک، ورود خسارت به کالای وارد شده در حین حمل، کسر تخلیه، اختلافات مربوط به تعرفه کالای وارداتی با کالای ثبت سفارش، مسائل مربوط به تحریم و مشکلات ناشی از محدودیت های بین المللی و نظایر آن است که این موضوع در بانک مرکزی و بانک های عامل، به طور مستمر تحت بررسی قرار دارد. بانک مرکزی با اشاره به ارجاع ۲۲۰۰ فقره پرونده ارزی به ارزش ۱.۵ میلیارد دلار به سازمان تعزیرات حکومتی، برای تعیین تکلیف و ارجاع ۵۰۰ میلیون دلار از ۱.۵ میلیارد دلار فوق به دستگاه قضایی می گوید: ۱.۵ میلیارد دلار هم همچنان در دست بررسی در بانک های عامل است و اگر واردکنندگان، دلار را بازنگردانند، پرونده آن ها به سازمان تعزیرات یا مراجع قضایی ارسال خواهد شد.
بانک مرکزی نتیجه می گیرد گزارش دیوان محاسبات مطابق با واقعیت نیست و برای اظهارنظر درباره موضوع تخصصی محاسبه تعهدات ارزی و نحوه رفع آن، باید دیوان بر اطلاعات و مقررات و دستورالعمل های بانک مرکزی به عنوان متولی بازار ارز اشراف و به مقررات و ضوابط هر مقطع، به قدر کافی توجه کند تا مقررات یک مقطع زمانی خاص را به همه سال تعمیم ندهد؛ زیرا گزارش دیوان محاسبات، بدون بررسی دقیق و استعلام از نهاد های کارشناسی، نظیر بانک مرکزی، موجب ایجاد ابهام در اذهان عمومی و وارد آمدن آسیب به سرمایه اجتماعی می شود.
توضیح دیرهنگام دیوان
امکان گم شدن حتی یک دلار از ارز های پرداختی به واردکنندگان متصور نیست. این واکنش رسمی دیوان محاسبات پس از چند روز جنجالی در پیگیری سرنوشت ۴.۸ میلیارد دلار، از ارز های ۴۲۰۰ تومانی است، که در سال ۱۳۹۷ به اقتصاد ایران تزریق شد و دردسر های زیادی را به همراه داشت.
رییس دیوان محاسبات هفته قبل در مجلس مدعی شد بخشی از دلار های ۴۲۰۰ تومانی گم شده، اما حالا این نهاد نظارتی می گوید، نگفته که ۴.۸ میلیارد دلار گم شده بلکه به روشنی اعلام کرده هویت دریافت کنندگان وجوه ارزی مذکور اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی، معلوم و مشخص بوده و می توان حساب ارز های دریافتی یا کالا های وارداتی را از آنان خواست. نکته مهم؛ اما قابل نقد، در پاسخ دیرهنگام دیوان محاسبات این است که می گوید: آماده دریافت اطلاعات تکمیلی و گزارش های مستند مبنی بر رفع تعهدات ارزی پس از تاریخ ۱۲ آذرماه پارسال است کمااین که امکان گم شدن حتی یک دلار از ارز های پرداختی به واردکنندگان متصور نیست، بلکه تلاش ها بر این است که این وجوه مطابق با اعتبارات مصوب مجلس و در محل قانونی خود تعیین تکلیف شود.
آماده همکاری پس از گزارش جنجالی
گره اصلی شاید این جاست که دیوان محاسبات می گوید: ۴ اسفندماه پارسال در نامه ای به تفصیل و با ذکر جزییات گزارش حسابرسی خود از پرونده دلار ۴۲۰۰ سال ۹۷ را برای حسن روحانی رییس جمهوری، فرستاده و رئیس جمهوری هم ۱۰ روز بعد به بانک مرکزی دستور داده مساله را بررسی کند؛ حتی رونوشت دستور روحانی به دیوان محاسبات فرستاده شده و هیچ گونه خدشه یا تردیدی نسبت به صحت و دقت محتوا یا ارقام مندرج در گزارش وارد نشده و حالا هم این نهاد آماده است تا با همه مسئولان دستگاه های اجرایی ذی ربط برای تعیین تکلیف ارز های پرداختی به واردکنندگان همکاری کند.
گزارش مستند بانک مرکزی و توضیح بعدی دیوان محاسبات حالا پیش روی شهروندان است، اما این که تا چه اندازه این توضیحات می تواند ابهام ها را رفع کند، مشخص نیست، اما درهر صورت این ماجرا نشان می دهد بخشی نگری و سطح نگری تا چه اندازه می تواند به اعتبار دستگاه های نظارتی لطمه وارد کند و چه دردسر هایی برای دستگاه های اجرایی ایجاد خواهد کرد. آیا باردیگر اقتصاد ایران دوباره چنین خطایی را تجربه خواهد کرد؟

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه


تیتر های خواندنی