صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / کشاورزی

نبود تعادل بین عرضه و تقاضا منجر به معدوم سازی جوجه ها شد

کد خبر 3036 1399-01-29 23:37
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیرعامل مرغ مادر گفت:به دلیل کاهش قیمت جوجه یکروزه و عدم تعادل عرضه و تقاضا، بخشی از جوجه های تولیدی را حذف کردند.
نبود تعادل بین عرضه و تقاضا منجر به معدوم سازی جوجه ها شد


ربیعی مدیرعامل مرغ مادردر خصوص معدوم سازی جوجه ها، گفت: به دلیل کاهش قیمت جوجه یکروزه و عدم تعادل عرضه و تقاضا، بخشی از جوجه های تولیدی را حذف می کنند تا بتوانند قیمت جوجه را به قیمت واقعی رسانده و ضرر و زیانی که می دهد را جبران کنند.
او درباره علت از بین بردن وحشیانه این جوجه ها، بیان کرد: روش های مختلفی برای از بین بردن مازاد جوجه وجود دارد، یکی اینکه تخم مرغ را قبل از اینکه به دستگاه برود، به صورت خوراکی بفروشند یا قبل از اینکه تخم مرغ به سن ٢١ روزگی برسد، یعنی قبل از اینکه جوجه بتواند نوک بزند آن را از بین می برنند. اکنون قبل از اینکه جوجه ها ١٨ روزه شوند آن ها را معدوم می کنند و در نهایت برخی را به اجبار به این صورت حذف می کنند.
مدیر عامل مرغ مادر گفت: این روش تا شنبه و یکشنبه ادامه دارد تا دید قیمت جوجه به چه صورت در می آید.
ربیعی گفت: انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه، طی مذاکرات تلفنی، جلسات حضوری و نامه هایی که به استانداری، فرمانداری و وزارت جهاد کشاورزی و دامپزشکی موضوع قیمت جوجه را پیگیری کرد، اما هیچ اقدامی از طرف این ارگان ها صورت نگرفت.
او افزود: مردم مانند هر اتفاق دیگری که در کشور رخ می دهد خود دست به کار شدند و این کار را انجام دادند تا جوجه های اضافی را از بین ببرند تا قیمت به تعادل برسد.
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه چرا به این روش اقدام به از بین بردن جوجه کردند و آن را صادر نکردند تا باعث ارزآوری هم شود، گفت: متاسفانه صادرات قطع شده است و امکان این کار وجود ندارد. البته در گذشته قبل از شیوع کرونا نیز صادرات قطع شده بود که دلیل آن  سوء استفاده دلالان بود.
او گفت: در گذشته به کشور هایی مانند پاکستان، افغانستان، ارمنستان و عراق جوجه مانند محصولات دیگر، چون پرتقال و ... صادر می شد، اما در کشور، چون برخی مسایل ثبات ندارد صادرات قطع شد.
ربیعی تشریح کرد: ارگانی به نام پشتیبانی امور دام که زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی کار می کند و پروانه تولید می دهد. این ارگان بنا شد تا به دامداری ها و موسسات طیور کمک کند اما اکنون ، سوبسید هایی می گیرد تا محصولاتی مانند ذرت و سویا وارد کند.
این مقام مسئول ادامه داد: در برخی مواقع محصولات انبار می شود تا بتوانند آن ها را آزاد بفروشد، به طور مثال اکنون مرغ کیلویی ٦ هزار و ٥٠٠ تومان است، آن را نبار می کند سپس کیلویی ٩ هزار تومان می فروشد.
گفتنی است امروز فیلمی در فضای مجازی پخش شد که مضمون آن معدوم سازی شمار زیادی از جوجه های یکروزه بود.
 

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / کشاورزی


تیتر های خواندنی