صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

موج فزاینده کرونا در میانسالان و جوانان خستگی مفرط کادر درمان

کد خبر 22194 1399-04-11 10:03
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
معاون برنامه‌ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا گفت: افزایش میزان ابتلا از یک سطحی بالاتر در کنار خستگی مفرط و فرسودگی کادر درمان، منجر به افزایش بسیار شدید مرگ و میر بیماران کرونا در سطح کشور خواهد شد.
موج فزاینده کرونا در میانسالان و جوانان  خستگی مفرط کادر درمان


معاون برنامه ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با هشدار نسبت به افزایش تصاعدی آمار مبتلایان به کرونا طی دو هفته اخیر و بویژه سه روز اخیر، گفت: افزایش میزان ابتلا از یک سطحی بالاتر در کنار خستگی مفرط و فرسودگی کادر درمان، منجر به افزایش بسیار شدید مرگ و میر بیماران کرونا در سطح کشور خواهد شد.
دکتر علی ماهر با اشاره به وضعیت بیمارستان ها در سطح شهر تهران، اظهار کرد: در کنار ظرفیت محدود تخت های بستری و بخصوص تخت های ویژه که در حال حاضر درصد بالایی از آنها اشغال شده، هم اکنون با فرسودگی و خستگی مفرط پرسنل درمان نیز روبرو هستیم، پرسنلی که از اسفندماه در حال ارایه خدمت بوده و فرصتی برای بازتوانی و ریکاوری خود نداشته اند.
وی با تاکید بر فشار بالای کاری بر کادر درمان طی دوران شیوع کرونا و افزایش مضاعف این بار طی روزهای اخیر، گفت: این مساله طبیعتا به فرسودگی و تضعیف سیستم ایمنی بدن کادر و پرسنل درمان منجر شده و از این طریق در معرض خطر بالاتری نیز قرار می گیرند.
وی هشدار داد: ادامه این روند مطمئنا توانایی کادر درمان برای مدیریت بیماری را به شدت تضعیف می کند و به دنبال آن با افزایش بیشتر آمار ابتلا و میزان مرگ و میر بیماران کرونا مواجه خواهیم شد.
معاون ستاد کرونای تهران با بیان اینکه تنها شاخص نجات بیماران بدحال، وجود تخت های ویژه و ICU نیست، اظهار کرد: توان کادر درمان و متخصصان و حضور آنان در بخش های ویژه اهمیت بالاتری دارد، این درحالیست که در شرایط فعلی نه تنها با ازدحام بالای بستری بیماران در بخش های ویژه روبرو هستیم، بلکه از طرف دیگر توان متخصصان و کادر درمان کاهش پیدا کرده و در این شرایط پاسخگویی درمانی به مبتلایان و بیماران بدحال و مدیریت بیماری تضعیف خواهد شد.
وی ادامه داد: در اوایل  شیوع بیماری شاهد بودیم که میزان مرگ و میر در شهرهای دارای تخت ویژه ولی بدون حضور متخصص با مناطق فاقد تخت ویژه، تفاوت زیادی نداشت. به عبارت دیگر با ادامه این روند نه تنها توان کادر درمان تضعیف می شود، بلکه احتمال خطر و ابتلای آنان نیز افزایش می یابد و در نهایت تخت بدون وجود متخصص کمک زیادی به ما نمی کند.
ماهر، رها سازی رعایت اصول بهداشتی، شرکت افراد در مکان های شلوغ و عمومی، مجالس ختم و عروسی و مسافرت ها، بدون رعایت پروتکل ها و پوشش ماسک و فاصله گذاری ها را از مهمترین علل افزایش آمار ابتلا بخصوص در تهران مطرح کرد و گفت: اگر مردم پروتکل ها و محدودیت ها را رعایت کنند، مطمئنا این وضعیت روند کاهشی پیدا خواهد کرد.
معاون برنامه ریزی ستاد فرماندهی کرونا در تهران با ابراز تاسف نسبت به عدم رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری ها در سطح شهر، گفت: نتیجه این عدم رعایت ها ایجاد این وضعیت فاجعه بار و اسفباری است که شاهد آن هستیم.
ماهر با بیان اینکه برخلاف انتظارات برخی از صاحب نظران،   بیماری در تابستان فروکش نکرد، اظهار کرد: نه تنها شیوع بیماری کاهش پیدا نکرده بلکه وضعیت بدتر شده و از آنجا که سطح توان کادر درمان و امکانات محدود است، ادامه این روند و افزایش میزان ابتلا از یک سطحی بالاتر، منجر به افزایش بسیار شدید مرگ و میر بیماران کرونایی در سطح کشور خواهد شد.
معاون ستاد فرماندهی کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حداکثر توان خود وارد عرصه خدمت شد، گفت: تمام بیمارستان های عمومی تحت پوشش دانشگاه زیر بار مدیریت بیماری رفتند و شاید بیش از سایر دانشگاه ها با ازدحام بیمار و اشغال تخت ها به خصوص تخت های ویژه روبرو بودیم.
ماهر با تاکید بر اینکه تخت های بیمارستانی ما به سرعت در حال پر شدن است، گفت: با تکمیل یک به یک بیمارستان ها و به خصوص تخت های ویژه، بیماران به سایر بیمارستان ها ارجاع داده می شوند. ولی ظرفیت ها محدود است و به زودی با اشغال تخت صد در صد بخش های ویژه مواجه خواهیم شد.
وی با بیان اینکه رعایت پروتکل ها از سوی مردم به بهبود شرایط و کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر کمک زیادی می کند، تاکید کرد: متاسفانه تعداد بیماران بدحال به شدت افزایش پیدا کرده و خصوصا با موج جدید افزایش درصد ابتلا در بین میانسالان و جوانان روبرو هستیم که علت آن در دست بررسی است.
معاون ستاد کرونای تهران در خاتمه با اشاره به ارسال نامه ای به امضای استاندار تهران و فرمانده ستاد کرونا در کلانشهر تهران به ستاد ملی کرونا با مضمون اعمال محدودیت های بیشتر در تهران، گفت: امیدواریم که پیشنهادات و محتوای این نامه به سرعت تصویب و اجرایی شود.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید