صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / خودرو

۴۸ محصول نانویی به صنعت خودرو رنگ تازه‌ای دادند

کد خبر 22259 1399-04-11 12:13
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
در حال حاضر ۴۸ محصول مبتنی بر فناوری نانو توسط ۲۵ شرکت فناور داخلی در حوزه صنعت خودرو تولید می‌شود.
۴۸ محصول نانویی به صنعت خودرو رنگ تازه‌ای دادند


۱۹۵ کشور در جهان وجود دارد که از این تعداد تنها ۲۰ کشور سالانه بیش از یک میلیون دستگاه خودرو تولید می کنند. ایران در سال ۱۳۹۶ با تولید بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودرو در رتبه شانزدهم تولید جهانی خودرو قرار گرفت. از سویی پس از پیروزی انقلاب اسلامی تولید خودرو در کشور افزایش یافت و در دهه ۸۰ با یک جهش ناگهانی مواجه شد. سال ۱۳۸۷ تولید برای نخستین بار از سقف یک میلیون خودرو عبور کرد.
گسترش فعالیت های نانویی در صنعت خودرو
در این میان فناوری های نوین در کیفیت و کمیت خودرو های تولیدی، نقش اساسی ایفا می کند که فناوری نانو به عنوان یکی از کلیدی ترین این فناوری ها است. به صورت کلی با استفاده از فناور ی های نانو می توان اهداف گوناگونی را در این صنعت محقق کرد. اهدافی مانند ارتقای کیفیت محصولات و قطعات تولیدی اقتصادی، ارتقای راندمان تولید و کاهش هزینه های تولید قطعات، توسعه محصولات و فناوری های پیشرفته، ارتقای استاندارد های محیط زیستی، داخلی سازی با کیفیت قطعات و عدم وابستگی به منابع خارجی، کاهش مصرف سوخت و توسعه نسل جدید خودرو های برقی یا هیبریدی مبتنی بر نانوباطری ها.
در حال حاضر ۴۸ محصول مبتنی بر فناوری نانو توسط ۲۵ شرکت فناور در حال تولید است، این محصولات مرتبط با قطعات نانوکامپوزیت های پلیمری پیشرفته مقاوم، رنگ پذیر و سبک، انواع نانو رنگ ها مثل رنگ ضد خراش، نانو کاتالیست، نانو فیلتر هوای ورودی موتور، نانو روغن موتور با خاصیت ترمیمی، تایر با افزودنی های نانو مقاوم به سایش و جلوگیری از کاهش باد، نانوباطری با طول عمر بالاتر، درزگیر، چسب و انواع عایق ها، آیینه های پیشرفته نابازتاب، گرمکن صندلی منعطف، قطعات فلزی دارای نانوپوشش های مقاوم، سنسور های پیشرفته خودرو، قطعات مصرفی مثل سره جوش نانوکامپوزیت با طول عمر بالا را شامل می شوند.
توسعه محصولات فناورانه جدید
همچنین چندین مرکز تخصصی و شرکت دانش بنیان در حوزه کاتالیست های پیشرفته، پلیمر های پیشرفته و پوشش های پیشرفته نانو در شهر های مختلف کشور مثل مشهد، تهران، تبریز در حال توسعه محصولات جدید هستند.
یک مثال ملموس از نقش فناوری های نوین در صنعت خودرو، نانوکاتالیست خودرو است. در حالی که در سال های اخیر به دلیل قیمت بالای کاتالیست های معمولی تامین آنها با مشکلاتی روبرو شده است، نانو کاتالیست ها به دلیل مصرف کمتر فلزات گرانبها با قیمت کمتر و راندمان بالاتر به خدمت گرفته شده اند. اکنونتمامی کاتالیزور های نسل جدید نصب شده بر روی خودروها، مبتنی بر فناوری های نانو هستند. اساس عملکرد نانوکاتالیزور ها به این صورت است که با ایجاد یک بستر فوق واکنشی هوای آلوده خروجی موتور را تصفیه می کند.
بومی سازی دانش تولید کاتالیست های پیشرفته خودرو های سواری
در حال حاضر دانش و ظرفیت تولید کاتالیست های پیشرفته خودرو های سواری در کشور موجود است و دو مجموعه دانش بنیان نانو نسل های پیشرفته کاتالیست های خودرو سواری و دیزل را توسعه داده اند. ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همواره از ایده ها و طرح های نوآورانه فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری حمایت می کند تا مسیر پیشرفت در این حوزه با سرعت پیموده شود.
مشابه این توانمندی در ساخت قطعات الکترونیکی خودرو، قطعات پلیمری و پلاستیکی خودرو، فیلتر های خودرو وجود دارد. از مجموعه های خودروساز، انتظار می رود با اعتماد و تامل بر این مجموعه های مبتنی بر دانش بتوانند در بازه زمانی معقول فناوری های نوین را در قسمت های مختلف این صنعت به کار برند.

در صورتی که نیاز به خدمات کارشناسی خودرو ، تشخیص رنگ شدگی و آپشن خودرو نیاز دارید می توانید با کارشناسان کارن در تماس باشید .
برای دریافت مشاوره و مشاهده خدمات کارشناسی خودرو و تشخیص رنگ شدگی ، این صفحه را ملاحظه فرمایید .کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / خودرو