صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

احتمال تعویق در اجرای طرح الحاق کرانه باختری قوت گرفت

کد خبر 22261 1399-04-11 12:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دولت رژیم صهیونیستی تا امروز (چهارشنبه) اقدامات اولیه برای اجرای طرح الحاق را انجام نداده است و همین مسأله نشانگر به تعویق افتادن اجرای این طرح است.
احتمال تعویق در اجرای طرح الحاق کرانه باختری قوت گرفت


 العربی الجدید در گزارشی درباره اجرای طرح رژیم صهیونیستی برای الحاق بخش هایی از کرانه باختری به اراضی اشغالی نوشت، دولت ائتلافی رژیم صهیونیستی امروز را برای اجرای طرح الحاق تعیین کرده بودند اما دولت اسرائیل و در رأس آن بنیامین نتانیاهو تا کنون اقدامات اولیه برای اجرای طرح الحاق را انجام نداده است.
طبق این گزارش، نتانیاهو پس از نشست اخیر خود با اعضای هیئت آمریکا متشکل از آوی برکوویتس، فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه و دیوید فریدمن، سفیر این کشور در تل آویو گفت: با آمریکایی ها درباره مساله تحمیل "حاکمیت" اسرائیل بر اراضی ای در کرانه باختری صحبت کردیم؛ اراضی ای که به تلاش برای الحاق آن ها در روزهای آینده ادامه خواهیم داد.
العربی الجدید در ادامه نوشت، این اظهارات تأکیدی بر عدم توافق نتانیاهو و هیئت آمریکا درباره انجام مقدمات اجرای طرح الحاق است.
طبق این گزارش، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سایه اوضاع داخلی این کشور، کاهش محبوبیت مردمی وی در مقابل افزایش شانس جو بایدن، رقیب انتخاباتی ترامپ و شکست سیاست های خارجی او با نزدیک شدن موعد برگزاری انتخابات، نتانیاهو را تحت فشار قرار داده تا اجرای طرح الحاق را برای یک مدتی مؤقتا به تعویق بیندازد و به دنبال یافتن راهی برای فشار بیشتر علیه فلسطینی ها و بازگرداندن آنها به میز مذاکرات باشد.
در ادامه این گزارش آمده است، تماس های مداوم میان هیئت آمریکا و نتانیاهو و بنی گانتس، وزیر جنگ اسرائیل منجر به تلاشی برای وادار کردن نتانیاهو به تعویق طرح الحاق به بهانه پایان نیافتن روند ترسیم مرزها و یا عدم توافق اعضای دولت اسرائیل در این باره شد.
در همین راستا، مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از شبکه عبری زبان کان اعلام کرد با وجود اصرار بنیامین نتانیاهو بر اجرای طرح الحاق کرانه باختری در یکم ژوئیه، دولت رژیم صهیونیستی و آمریکا هنوز بر سر زمان نهایی اجرای این طرح به توافق نرسیده اند.
طبق گزارش این شبکه، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تلویحا به اعضای حزب لیکود اعلام کرده که طرح الحاق کرانه باختری اول ماه ژوئیه اجرا نخواهد شد.
منبع مذکور اشاره کرد که نتانیاهو در جمع اعضای لیکود تاکید کرده که مذاکرات خوب و مثبتی با آمریکایی ها داشته و به محض اینکه این مذاکرات به نتیجه برسد، آن ها را در جریان قرار خواهد داد.
نتانیاهو همچنین گفته که الحاق کرانه باختری عملیاتی پیچیده است و مسائل سیاسی و امنیتی زیادی در مورد آن مطرح است که فعلا نمی تواند توضیحی درباره آن بدهد.
وی تصریح کرد که مذاکرات با آمریکایی ها در مورد طرح الحاق کرانه باختری محرمانه بوده و ائتلاف آبی ـ سفید به رهبری گانتس هم در جریان آن قرار نخواهد گرفت!
در همین حال گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در مصاحبه با شبکه رادیو ارتش اسرائیل با بیان اینکه هیچ اطلاعی از زمان یا نحوه اجرای طرح «الحاق» ندارد، احتمال اجرای آن در امروز را رد کرد.
وی گفت:«نمی دانم امروز الحاق اعلام می شود یا نه. این را باید از نخست وزیر نتانیاهو بپرسید. به نظر می رسد که اجرای آن امروز غیرمحتمل است.»

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید