صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

تجدید ساختار دفاعی استرالیا در بحبوحه افزایش تنش‌ها با چین

کد خبر 22264 1399-04-11 12:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
استرالیا امروز (چهارشنبه) یک استراتژی دفاعی جدید و قاطعی را اعلام کرد که به ظرفیت‌های جنگی درازمدت این کشور و تلاش‌ها در جهت جنگ سایبری، در بحبوحه تنش‌ها با چین، قدرت می‌بخشد.
تجدید ساختار دفاعی استرالیا در بحبوحه افزایش تنش‌ها با چین


ببه نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا، ۲۷۰ میلیارد دلار استرالیا (۱۸۵ میلیارد دلار آمریکا) به ظرفیت های ارتقایافته دفاعی دهه آینده اختصاص داده است (نزدیک به ۴۰ درصد افزایش) و اظهار کرد که نیروی دفاعی استرالیا، به طور قابل توجهی تمرکز خود را به ایجاد قدرت نظامی در سراسر هند و اقیانوسیه، معطوف می کند.
استرالیا به دنبال خرید موشک های دوربرد برای حفاظت از نیروهای خارجی  متحدان و کشور در برابر تهدیدها از جمله چین است.
این کشور همچنین سرگرم بررسی امکان دستیابی به موشک های جدید دوربردی است که قابلیت پرتاب از زمین را دارد مثل موشک های فراصوتی که ۵ برابر سرعت صوت حرکت می کنند.
موریسون طی یک سخنرانی عمدتاً سیاسی، با نگاهی به پایان هژمونی قطعی آمریکا و ظهور چین با قاطعیت فزاینده، گفت: "ما باید با این واقعیت مواجه شویم که وارد دوره استراتژیک و کم خطرتری شده ایم".
وی افزود: حتی زمانی که از خانه نظاره گر بیماری همه گیر کووید ۱۹ هستیم، باید خودمان را برای جهان پساکرونا که فقیرتر، خطرناک تر و بی نظم تر است، آماده کنیم.
دولت استرالیا متعهد شده است که دست کم ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به امور دفاعی اختصاص دهد، هم زمان با اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز با عصبانیت از متحدان خود خواستار تحقق این موضوع شده، و برنامه دارد تقریباً ۴۰ درصد بیشتر نسبت به برنامه امور دفاعی اش در سال ۲۰۱۶، بابت سیستم های تسلیحاتی هزینه کند.
نخست وزیر استرالیا پس از تأیید این موضوع که کشورش با ۲۵ میلیون نفر جمعیت، با رقبایش در منطقه تطابقی ندارد_ چین به طور رسمی برنامه دارد تنها در سال ۲۰۲۰، ۱۷ میلیارد دلار به امور دفاعی اختصاص دهد_ استرالیا را به قدرت منطقه ای تشبیه کرد که به "حاکمیت هند و اقیانوسیه رها از اجبار و سلطه" متعهد است.
با وجود آنکه موریسون اظهار کرد استرالیا به آمادگی خود برای اعزام نیروها به نقاط دوردست، "در جایی که به نفع منفعت ملی ما باشد" ادامه می دهد، تأکید کرد این موضوع ممکن است به بهای پاسخ این کشور به تهدیدها، از محل زندگی ساکنان خود آن تمام شود.
استرالیا در تمام جنگ های مهم قرن گذشته، اغلب در نقاطی دوردست از سواحل خود، در کنار آمریکا جنگیده است. این اعلامیه، تغییر مهمی در وضعیت دفاعی استرالیاست و به طور گسترده به عنوان تلاشی برای مقابله با تأثیر فزاینده پکن در منطقه، دیده می شود.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید