صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

می‌خواستند عارف را کنار بزنند تا لاریجانی را به صحنه بیاورند

کد خبر 22278 1399-04-11 13:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فعال اصلاح طلب معتقد است که پس از استعفای عارف و موسوی لاری، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان دیگر نمی‌تواند روی پای خود بایستد.
می‌خواستند عارف را کنار بزنند تا لاریجانی را به صحنه بیاورند


محمد زارع فومنی دبیرکل حزب مردمی اصلاحات  درباره سرانجام شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان پس از استعفای محمدرضا عارف، گفت: به نظر می رسد که شورای عالی به این دلیل که هم آقای عارف و هم آقای موسوی لاری انصراف داده اند؛ عملا دیگر نمی تواند روی پای خود بایستد و در اصل دیگر شورای عالی وجود ندارد.
او با اشاره به علت این استعفا هم ادامه داد: اصلاح طلبان آقای عارف را به عنوان فردی که بتواند به او تکیه کرده یا از او استفاده کنند، قبول نداشتند و اکثرا آنها هم به او اعتراضاتی داشتند، در نهایت همین اعتراضات و فشار ها باعث شد تا عارف از شورای عالی استعفا دهد وگرنه او قصد استعفا نداشت.
زارع فومنی گفت: این فشار ها هم به دلیل عملکرد شورای عالی بود و هم به این خاطر بود که برخی از اصلاح طلبان می خواستند عارف را کنار بزنند؛ زیرا به دنبال آوردن لاریجانی به صحنه انتخابات ۱۴۰۰ بودند و معتقدم که این سیاستی بود تا عارف را از صحنه رقابت حذف کنند؛ البته خود آقای عارف هم به این نتیجه رسیده است که جریان اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ از او حمایت نخواهند کرد.
دبیرکل حزب مردمی اصلاحات درباره احتمال حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: اصلاح طلبان می خواهند گزینه ای را به میدان بیاورند که هم کارگزاران از او حمایت کنند و هم اقبال مردمی را به همراه داشته باشد؛ علاوه بر این آنها می خواهند دوباره به سمت یک کاندیدای اجاره ای بروند تا اگر با شکست مواجه شدند، مدعی شوند که ما کاندیدای اصلاح طلب نداشتیم و کاندیدای ما یک فرد نیمه اصلاح طلب و نیمه اصولگرا بود.
فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام تجربه ناموفق انتخاب روحانی را برای آنها تکرار نخواهد کرد؟ بیان کرد: برای اصلاح طلبان نتیجه مهم تر از تجربه است؛ یعنی آنها بیشتر به دنبال این هستند که دولت را در دست داشته باشند و این امر همچنان برایشان استمرار داشته باشد؛ از همین رو نیز در صدد هستند تا موضوع دست داشتن دولت را این بار به وسیله آقای لاریجانی دنبال کنند.
او همچنین درباره احتمال کاندیداتوری حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی و محمدجواد ظریف هم گفت: حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی و آقای ظریف رسما اعلام کرده اند که به هیچ وجه در انتخابات حضور نخواهد داشت؛ کمااینکه ورود آنها به انتخابات بیش از هرچیز آبروی آن ها را زیر سوال خواهد برد.
زارع فومنی در پایان با اشاره به استعفاهای مکرر در جریان اصلاحات هم گفت: این استعفا ها اگرچه چهره اصلاحات را تخریب نخواهد کرد، اما نشان دهنده از هم گسیختگی و فروپاشی زیاد درون اصلاحات است؛ زیرا قطعا بعد از این هم آقای عارف و آقای موسوی لاری هریک می خواهند مجموعه دیگری را تاسیس کنند و کارگزاران هم به سمت دیگری خواهد رفت.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید