صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

 دعوت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خریدار نداشت

کد خبر 22279 1399-04-11 13:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک روزنامه آمریکایی نوشته دعوت وزیر خارجه این کشور برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران خریداری نداشت.
 دعوت آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران خریدار نداشت


یک روزنامه آمریکایی در گزارشی درباره نشست دیروز شورای امنیت با موضوع اجرای تعهدات ایران ذیل قطعنامه 2231 شورای امنیت نوشته دعوت آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران خریداری نداشت. 
روزنامه نیویورک تایمز می نویسد «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست خواستار تمدید نامحدود تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شد، اما روسیه و چین این درخواست را به صورت مستقیم و متحدان نزدیک واشنگتن، با مواضعی دوپهلو آن را رد کردند. 
تحریم های تسلیحاتی علیه ایران اکتبر سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید. پایان این تحریم ها بخشی از تعهدات داده شده به ایران ذیل توافق هسته ای برجام است که دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ اردیبهشت ماه سال 1397 از آن خارج شد. 
آمریکا قطعنامه ای را میان اعضای شورای امنیت توزیع کرده که خواستار جلوگیری از انقضای این تحریم ها است. نیویورک تایمز نوشته تقریباْ مشخص است که این تلاش آمریکا به شکست خواهد انجامید و حتی از 9 رأی لازم برای مجبور کردن چین و روسیه جهت استفاده از حق وتوی خود هم برخوردار نخواهد شد. 
دولت ترامپ تهدید کرده در صورتی که این تلاش به سرانجام نرسد از یکی از مفاد توافق هسته ای برجام که فعال کردن آن به بازگشت خودکار تحریم ها علیه ایران منجر خواهد شد برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران استفاده خواهند کرد. نشست دیروز شورای امنیت نشان داد این تلاش آمریکا هم احتمالاْ به سرانجامی نخواهد رسید. 
روزنامه نیویورک تایمز نوشته نماینده های بریتانیا، فرانسه و آلمان به صراحت مخالفت خودشان را با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران هم اعلام کردند. نماینده آلمان، پس از آنکه نماینده چین گفت که آمریکا حقی برای بازگرداندن خودکار تحریم ها علیه ایران ندارد گفت که با موضع نماینده چین موافق است. 
نیویورک تایمز نوشته مقاومت ابرازشده علیه دعوت مایک پامپئو که علاوه بر روسیه و چین از سوی متحدان کلیدی آمریکا هم ابراز شد نشان دهنده انزوای روزافزون ایالات متحده و روند رو به افول نفوذ این کشور حتی در مسئله ای مانند مقابله با ایران است. 

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید