صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

مردم دیگر حمایت از کاندیدای غیراصلاح‌طلب را از ما نمی‎‌پذیرند

کد خبر 22311 1399-04-11 14:02
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
عضو شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، گفت: با توجه به اینکه دوره زمانی هیات رییسه از نظر تشکیلاتی به پایان رسیده بود، خیلی دور از انتظار نبود که آقای عارف یا آقای موسوی لاری بخواهند جای خود را به افراد دیگری بدهند.
مردم دیگر حمایت از کاندیدای غیراصلاح‌طلب را از ما نمی‎‌پذیرند


 علی صوفی دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات و فعال سیاسی اصلاح طلب درخصوص مطرح شدن استعفای عارف در روزهای اخیر و تکذیب آن در ماه های گذشته علیرغم اینکه گفته می شود این استعفا پیش از استعفای موسوی لاری ارائه شده و همچنین چرایی این استعفا در شرایط کنونی، گفت: اساسنامه شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در دوره سوم، نسبت به دو دوره قبلی تغییرات و اصلاحات اساسی داشته است، یکی از تغییرات مهم این بود که شورا از حالت موقت بودن درآمد و دائمی شد، همچنین دیگر تنها نهادی معطوف به انتخابات نبود بلکه تمام مسائل اجتماعی را در بر می گرفت. همچنین مشکلاتی که با وزارت کشور درخصوص تشکیل شورا و شبهات قانونی که وجود داشت و هر از گاهی گفته می شد که شورا قانونی نیست، برطرف شد.
 وی ادامه داد: اما ساختار شورایعالی به این صورت است که هیات رییسه آن یکساله است و به عبارتی موقتی محسوب می شود و دائمی نیست. لذا انجام انتخابات و رقم خوردن یک سری تغییرات در هیات رییسه شورایعالی طبیعی بود. یعنی حتی اگر فعالیت ها به دلیل شرایط کرونا تعطیل نمی شد هم در صورت تداوم تشکیل جلسات شورایعالی، ممکن بود یکی از دستورهای مهم آن بعد از انتخابات اسفند ماه تعیین هیات رییسه جدید باشد.
 عضو شورایعالی سیاستگذاری در ادامه اظهار داشت: هیات رییسه شورایعالی سیاستگذاری اصلاح طلبان از ابتدا تاکنون از ریاست و نایب رییس ثابت یعنی آقایان عارف و موسوی لاری برخوردار بود، اما هر کدام از این آقایان در اثر شرایطی، این سوال برایشان ایجاد شده بود که «آیا ادامه بدهند یا ندهند»، خب آقای موسوی لاری بنا به دلایلی استعفا دادند و آقای دکتر عارف هم می بایست شرایط را مشخص می کرد.
 وی افزود: درخصوص آقای عارف هم اگرچه ایشان به صورت رسمی و علنی استفعا نداده بود اما دیگر به عنوان رییس شورایعالی فعال نبود و فقط تا انتخابات حضور داشت و پس از آن هم فعالیتی نداشت. با توجه به اینکه باید در فاصله اسفندماه تا امروز انتخابات هیات رییسه برگزار می شد، داوطبی ایشان برای کرسی ریاست به اراده خودش بر می گشت.
 صوفی در ادامه ضمن تاکید مجدد بر پایان دوره زمانی هیات رییسه شورایعالی، ابراز داشت: با توجه به اینکه دوره زمانی هیات رییسه از نظر تشکیلاتی به پایان رسیده بود، خیلی دور از انتظار نبود که آقای عارف یا آقای موسوی لاری بخواهند جای خود را در دور جدید انتخابات هیات رییسه به افراد دیگری بدهند، البته این اعلام شدن دیرهنگام استعفا آن هم بعد از تکذیب هایی که صورت گرفت، مقداری شبهه ایجاد کرد. در حالیکه من معتقدم این استعفا هم باید همزمان با استعفای آقای موسوی لاری اعلام می شد و اعلام نشدن آن مقداری شبهه ایجاد کرد.
 وی درخصوص مطرح شدن کاندیداتوری عارف در انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت: من در گذشته عضو تشکیلات آقای عارف یعنی بنیاد امید ایرانیان بودم و فعالیت هایی هم داشتم اما بعد از انتخابات ۹۶ عذرخواهی کردم و به فعالیت خود خاتمه دادم، با توجه به اینکه ایشان در انتخابات مجلس کاندیدا نشد، تلقی من این بود که ایشان در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا هستند و خودشان هم هیچوقت این مساله را منکر نشده و تکذیب نکردند. البته شاید هنوز در این خصوص تصمیم قطعی نگرفته باشند اما همه شواهد و قرائن اینگونه است که احتمالا آقای عارف به عنوان کاندیدا در انتخابات آینده حضور داشته باشند.
 دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات در خصوص سخت بودن کار در انتخابات آینده برای اصلاح طلبان اظهار داشت: در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گزینه اصلاح طلبان، یک فرد غیراصلاح طلب نخواهد بود، این راهبردی است که شورایعالی در اسفند ماه تصویب کرد و بعد از آن هم بیانیه مرتبط با انتخابات منتشر شد که با توکه به نداشتن کاندیدا در انتخابات مجلس قادر به ارائه فهرست نیستیم.
 وی ادامه داد: این رویکرد در انتخابات آینده هم ادامه خواهد داشت و من فکر نمی کنم اساسا اصلاح طلبان مجال حمایت از گزینه غیراصلاح طلب را داشته باشند، چرا که مردم هم دیگر به سادگی از ما نمی پذیرند که از هر گزینه ای حمایت شود و حتی اگر گزینه جریان اصلاحات یک فرد تمام عیار اصلاح طلب باشد، هم اصلاح طلبان راه و کار سختی برای جلب نظر و اعتماد مردم و کسب پیروزی دارند.
 صوفی همچنین درخصوص کاندیدا شدن افرادی که در گذشته مسئولیت داشتند، بیان داشت: در این مساله هیچ تردیدی نیست که هرکسی که در گذشته مسئول بوده، کارنامه ای از عملکردش او را محدود می کند، یعنی در مواجهه با مردم و برای جلب آرا و اعتماد مردم به عملکرد گذشته خود محدود می شود و مردم به سادگی هرشعاری را از او نمی پذیرند، اما برنامه ها و شعارهای کسی که عملکردی در گذشته ندارد و وعده های او می تواند پشتوانه عملکردی بهتری داشته باشد.
 وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سال های اخیر شاهد افزایش میزان نارضایتی مردمی از مجموعه ارکان حاکمیت هستیم، این نارضایتی در انتخابات و پای صندوق رای علی الخصوص در خصوص کسانی که در گذشته مسئولیت هایی داشتند، بروز و ظهور خواهد داشت.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید