صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

الحاق را اجرا نکنید لندن نقض قوانین بین‌المللی را نمی‌پذیرد

کد خبر 22334 1399-04-11 15:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نخست‌وزیر انگلیس با درخواست از اسرائیل برای اجرا نکردن طرح الحاق سی درصدی کرانه باختری، گفت: این طرح نقض قوانین بین‌المللی است و لندن آن را نمی‌پذیرد.
الحاق را اجرا نکنید  لندن نقض قوانین بین‌المللی را نمی‌پذیرد


«بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس طی یادداشتی در نشریه «یدیعوت آحرونوت» ضمن موضع گیری علیه طرح رژیم صهیونیستی برای اشغال بخش های بزرگی از کرانه باختری، از تل آویو خواست تا این طرح را اجرا نکند.
جانسون در ابتدای این یادداشت با اشاره به سابقه ارتباطی که از گذشته با صهیونیست ها داشته، نوشت: «من مدافع جدی اسرائیل هستم... انگلیس همواره در کنار اسرائیل ایستاده است... تا زمانی که من نخست وزیر هستم، تعهد ما به امنیت اسرائیل تزلزل ناپذیر است».
وی در ادامه این یادداشت با ابراز ناخرسندی از ارائه طرح اشغال اراضی فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: «به عنوان یک دوست و حامی قدیمی اسرائیل، نگرانم که چنین طراحی هایی در رسیدن به هدف تامین امنیت مرزهای اسرائیل شکست خواهند خورد و در تناقض با اهداف طولانی مدت اسرائیل هستند».
نخست وزیر انگلیس توضیح داد: «الحاق، پیشرفت هایی را که اسرائیل در روابط با کشورهای عربی به دست آورده، به خطر می اندازد. من تا کنون به این اندازه مطمئن نبودم که منافع اسرائیل با [منافع] کشورهای عربی مخصوصا در حوزه همکاری های امنیتی بالقوه ضد تهدیدات مشترک، همپوشانی دارد».
جانسون همچنین افزود: «اما هر چقدر هم که این منافع در روابط با اسرائیل مهم باشد، الحاق به شکل غیرقابل اجتنابی این فرصت ها را خنثی و شرکای عربی بالقوه [اسرائیل] را محدود می کند. دشمنان اسرائیل نیز از این فرصت استفاده خواهند کرد و علیه کسانی که می خواهند شاهد پیشرفت در خاورمیان باشند، به کار می گیرند».
وی درباره هرگونه طرح سازش در منطقه نوشت: «می خواهم شاهد نتیجه ای باشم که برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها، عدالت در پی داشته باشد... [اما] الحاق، نقض قوانین بین المللی است. همچنین هدیه ای به آنهاست که می خواهند داستان های قدیمی را درباره اسرائیل تکرار کنند».
نخست وزیر انگلیس با ابراز امیدواری برای اجرا نشدن طرح اشغال کرانه باختری، تاکید کرد: «اگر چنین شود، انگلیس هیچ تغییری در مرزهای ۱۹۶۷ را به رسمیت نمی شناسد، مگر اینکه بین دو طرف توافق شده باشد... از اینکه مذاکرات صلح به شکست انجامیده، سرخورده هستم».
کابینه تل آویو پیشتر وعده داده بود روز یکم جولای (امروز) تاریخ اجرای طرح اشغال خواهد بود. این در حالی است که «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی می گوید احتمالا این طرح امروز اجرا نشود.
هشدار جانسون در حالی است که سناتور «برنی سندرز» و «الکساندریا اوکاسیو_کورتز» نماینده نیویورک در مجلس نمایندگان آمریکا به همراه ده ها عضو دموکرات کنگره نامه ای سرگشاده با اشاره به پیامدهای طرح اشغال سی درصدی کرانه باختری، خواستار تعلیق حمایت های نظامی و مالی به رژیم صهیونیستی شدند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید