صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

نگرانی ۲ نهاد حقوق بشری آمریکا از شکنجه زندانیان بحرینی

کد خبر 22343 1399-04-11 15:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
دو سازمان حقوق بشری آمریکا خواستار اتخاذ اقداماتی فوری در خصوص آزادی دو شهروند بحرینی شدند که حکم اعدام آنها صادر شده است.
نگرانی ۲ نهاد حقوق بشری آمریکا از شکنجه زندانیان بحرینی


 به نوشته روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی، دو سازمان "آمریکایی ها برای دموکراسی و حقوق بشر" و "سازمان همکاری مسیحی برای پایان شکنجه" درخواستی را مبنی بر اتخاذ اقدام فوری در خصوص آزادی "زهیر ابراهیم جاسم عبدالله" و "حسین عبدالله خلیل راشد"، دو تن از زندانیان تحت شکنجه در بحرین مطرح کردند.
 این دو سازمان حقوقی در بیانیه ای مشترک اعلام کردند، زهیر عبدالله و حسین راشد با هدف مجبور کردن آنها برای اعتراف به انجام اقدامات "تروریستی" در معرض شکنجه قرار گرفتند و  پس از حکم اخیر دادگاه فرجام خواهی در بحرین، این دو شخص محکوم به اعدام شدند.
در این بیانیه همچنین آمده است، زهیر عبدالله (۴۰ ساله) در دوم نوامبر ۲۰۱۷ بازداشت شد و پس از بازداشتش ۵۵ روز در سلول انفرادی محبوس بود. وی طی این دوره در معرض بدرفتاری و شکنجه از جمله برهنگی اجباری، شوک الکتریکی، آزار جنسی و ضرب و شتم قرار گرفت. همسر وی نیز در منزلش مورد ضرب و شتم قرار گرفت.
پس از گذشت ۱۳ روز از این بدرفتاری ها، زهیر یک اعتراف نامه را زیر شکنجه امضا کرد. وی همچنین به چندین اتهام دیگر نیز به شکل اجباری اعتراف کرد. از جمله برخی از این اتهامات، عضویت در گروهی "تروریستی"، مشارکت در قتل نیروهای امنیتی بحرین و ساخت مواد منفجره هستند.
اگر چه وکیل زهیر اعلام کرد که هیچ ادله و شواهدی برای ارتباط داشتن زهیر با این جنایت ها وجود ندارد اما زهیر به اعدام محکوم شد و تابعیت وی در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸  در محاکمه ای ناعادلانه سلب شد.
این سازمان ها از جامعه بین الملل خواست تا  به شکنجه زندانیان پایان دهند و فرهنگ مصونیت را در این کشور گسترش دهند.براساس این بیانیه، استفاده از شکنجه و اعدام ضد مخالفان ادامه دارد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید