صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

گزارش سازمان ملل از آوارگی ۱۰ هزار تن در پی عملیات‌های ارتش میانمار

کد خبر 22378 1399-04-11 17:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل اظهار کرد، نزدیک به ۱۰ هزار تن در ایالت "راخین" میانمار، بعد از آنچه او جنگ سنگین هفته گذشته بین نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان قومی توصیف کرد، از خانه‌های خود گریخته‌اند.
گزارش سازمان ملل از آوارگی ۱۰ هزار تن در پی عملیات‌های ارتش میانمار


 به نقل از خبرگزاری رویترز، آژانس پناهندگان سازمان ملل و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه این سازمان بعدتر اعلام کرد، براساس ارزیابی های اولیه، دست کم ۲۸۰۰ تن گریخته اند، اما عدد واقعی ممکن است "بسیار بزرگ تر" باشد چرا که "محدوده و تأثیر" درگیری های گزارش شده هنوز کامل معلوم نشده است.
دولت و سخنگوی ارتش به تماس های رویترز که به دنبال اظهارنظری درباره تعداد افرادی که گریخته اند یا جنگ گزارش شده بین ارتش_ با نام تاتمادو_ و شبه نظامیان "ارتش آراکان" بود، پاسخ نداده اند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل و دفتر هماهنگی امور بشردوستانه این سازمان روز سه شنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند، دستور تخلیه پس از تیراندازی و پرتاب خمپاره صادر شده است. اما این دو آژانس، اضافه کردند که بررسی اطلاعات تا حدی به خاطر محدودیت های اعمال شده از سوی دولت برای دسترسی به امور بشردوستانه، دشوار است.
میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در جلسه ای با موضوع میانمار گفت: برآوردها حاکی از آن است که تا ۱۰ هزار سکنه با پیشروی تاتمادو و درگیری های سنگین از خانه هایشان گریخته اند.
از اواخر سال ۲۰۱۸، ارتش میانمار در حال جنگ با "ارتش آراکان" بوده است، افرادی از گروه قومی راخین که به دنبال خودمختاری بیشتر منطقه غربی است که با نام آراکان نیز شناخته می شود.
بنا بر گفته مقام های سازمان ملل، در جریان این درگیری ها ده ها تن کشته شده و قبل از تازه ترین جنگ بین آن ها، بیش از ۷۷ هزار تن بی خانمان شده بودند. پس از درگیری گزارش شده بین تاتمادو و شبه نظامیان قومی، صدها تن از روستاییان بی خانمان شده در شهر "سیتوه" مرکز ایالت راخین پناه گرفته اند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید