صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

میلیاردر‌هایی که مالیات نمی‌دهند!

کد خبر 22390 1399-04-11 17:40
زمان تقریبی مطالعه 9دقیقه
میلیارد‌هایی که در فضای غیر واقعی کسب و کار یا به اصطلاح رایج فضای مجازی بدون اینکه تراکنش مالی از خود برجای بگذارند درآمد هگفتی کسب و ریالی مالیاتی پرداخت نمی‌کنند.
میلیاردر‌هایی که مالیات نمی‌دهند!


 با ظهور و فراگیری پدیده فضای مجازی در جهان، به تدریج این فضا از محیطی محفل گرا، صرفا سرگرمی و گسترش تعاملات اجتماعی به مکانی برای توسعه کسب و کار و درآمدزایی تبدیل شد.
البته عوامل مختلفی در جامعه وجود دارد که باعث شده عده بسیاری از راه اندازی کسب و کار های مختلف و تلاش در بخش های معمول اقتصادی، برای معروف شدن در فضای مجازی دست به هر کاری بزنند؛ از خوردن ترکیبات عجیب و چندش آور گرفته تا شوخی های غیر معمول و هر چیزی که بتواند آن ها را در فضای مجازی متمایز و معروف کند.
استوری های ۶ میلیونی که تنها ۱۵ ثانیه نمایش داده می شود
جالب اینجاست که این رفتار های نامتعارف در نهایت می تواند نتیجه بخش بوده و فرد را به سطح درآمدی بالایی برساند. تعرفه های سنگین فعالان مجازی برای تبلیغات باعث شده است تا انگیزه بالایی در قشر جوان جامعه و برای تبدیل شدن به شاخ مجازی به وجود بیاید. استوری های ۶ میلیون تومانی و پست های بیش از ۲۰ میلیون تومانی می تواند انگیزه بسیار خوبی برای تبدیل شدن به شاخ های مجازی به هر قیمتی باشد.
سراغ چند نفر ازاین واینر ها و اینفلوئنسر ها یا به اصطلاح خودمانی تر شاخ های مجازی رفتیم. تعدادی از آن ها برای هر استوری از چند صد هزار تومان تا حدود ۶ میلیون تومان هزینه دریافت می کردند، اما اگر برای تبلیغات کسب و کار خود سراغ پست های اینستاگرامی بروید باید مبالغی بیش از این قیمت ها بپردازید. قیمت هر ویدئو ساخته شده برای شما ممکن است از حدود ۱۲ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان و حتی بیشتر از این مبالغ هزینه داشته باشد.
درآمد میلیاردی اینفلوئنسرها در یک ماه!
با یک حساب سرانگشتی از حداقل ۳ تا ۴ استوری و پست های تبلیغاتی که هر روز از این صفحات منتشر می شود متوجه خواهید شد که صحبت از درآمد چند صد میلیونی و حتی میلیاردی در ماه است. بستر فضای مجازی شغل های کاذب زیادی از جمله فحش نویس، کامنت نویس، لایک بگیر و مواردی از یان قبیل است که برخی از آن ها درآمد های عجیبی دارند. نکته حائز اهمیت آنجاست که این افراد با این حجم درآمدی بالا مشمول قانون مالیات بر درآمد نمی شدند تا این که بعد از انتشار گزارش و پیگیری های باشگاه خبرنگاران جوان این افراد هم وارد لیست مشمولان مالیات شدند.

وعده دریافت مالیات از اینستاگرامی ها از ۲۸ آذر ۹۸
روز ۲۸ آذر ۹۸ محمد مسیحی، معاون درآمد های مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: اینفلوئنسر ها هم از ‏سال آینده مشمول پرداخت مالیات می شوند. برای بحث شبکه های اجتماعی ‏هیچ محدودیتی از بابت شمول مالیات نداریم و فعالان فضای مجازی مثل بقیه افرادی که در فضای واقعی ‏فعالیت می کنند حتما مشمول مالیات می شوند.
 

 

او ادامه داد: در یکی دو سال گذشته برنامه ای برای ‏رسیدگی به فعالان فضای مجازی در دستور کار داشتیم و بخشی را هم مطالبه مالیات کردیم که بیشترآن ها به نتیجه رسیده است و اکثر این افراد دارای پرونده مالیاتی و کد مالیاتی هستند. با توجه به توسعه شبکه های اجتماعی و افزایش چشمگیر فعالیت مردم در شبکه ‏های اجتماعی که منجر به درآمد زایی بالای چهره های شناخته شده در شبکه های اجتماعی شده است، ‏حتما برنامه ریزی لازم را برای این بخش خواهیم داشت.
حالا حدود ۶ ماه از اعلام این خبر گذشته وهنوز روال قبلی بر قرار است. بنا بر قانون مالیات بر درآمد تمام حقوق بگیران و مزدبگیران، کسبه و اصناف و صنعتگران، بازرگانان، صاحبان حرف و مشاغل آزاد و به طور کلی صاحبان هر نوع درآمدی که به طور مستمر یا اتفاقی در ایران به دست آید مشمول مالیات پرداخت کردند، اما در این بین هم هستند کسانی مثل شاخ های مجاز ی که هنوز هم مالیاتی نمی پردارند.
فعالیت هایی که موجب چرخش سرمایه می شوند در حیطه مالیات بر درآمد است. مالیات بر درآمد در قانون فعلی شامل فعالیت اشخاص حقوقی و شرکت ها است.اما اینکه فعالیت عینی باشد یا مجازی به صراحت تقسیم بندی نداریم
هر ایرانی دارای درآمد مودی مالیاتی است
سیاوش غیبی پور کارشناس امور مالیاتی با اشاره به وضع مالیات بر فعالیت های مجازی اظهار کرد: فعالیت هایی که موجب چرخش سرمایه می شوند در حیطه مالیات بر درآمد است. مالیات بر درآمد در قانون فعلی شامل فعالیت اشخاص حقوقی و شرکت ها است.اما اینکه فعالیت عینی باشد یا مجازی به صراحت تقسیم بندی نداریم.
او ادامه داد:  طبق قانون مالیات های مستقیم هر ایرانی که درامدی به دست بیاورد مودی مالیاتی محسوب می شود و باید در چارچوب مقررات مالیاتی، مالیات پرداخت کند. فعالیت های که اخیرا در فضای مجازی رایج شده است که  البته هر شخص از فروش مستقیم یا فضای مجازی کسب کند مشمول مالیات است.
این کارشناس امور مالیاتی تصریح کرد: اگر شخصی شناسنامه مالیاتی داشته باشد و به عنوان مودی ثبت نام نکرده باشد و فعالیت صرفا در فضای مجازی باشد این شخص مانند بقیه باید پرونده تشکیل دهد و اظهارنامه مالیاتی پر کند اگر اظهارنامه ندهد طبق ماده ١٩٣ جرایم غیر قابل بخشش است.
او ادامه داد: اگر مصادیق فعالیت های مجازی و غیر مجازی و میزان مالیات مشخص شود مانند در آمد های فعالیت های عادی کسر خواهد شد.غیبی پور بیان کرد: اما درباره اینکه حد و حدود فعالیت های اقتصادی در فضای مجازی چقدر است؟ چطور شناسایی می شوند و برخی چطور فرار می کنند، باید گفت قانون برای تمام مشاغل اولویت را با خود شخص گذاشته تا خود اظهار نامه پر کند.اگر مبنا را بر این گذاشتیم که شخص اظهار نامه را تحویل نداد و سپس در تور مالیاتی گیر افتاد بر اساس ضوابط و اطلاعات سامانه مالیاتی می توان ازتراکنش های حساب شخص به میزان درآمد او دسترسی پیدا کنند.
او در پایان  تاکید کرد: هیچ محدودیتی برای اجرای این قانون مالیات بر فعالیت های مجازی وجود ندارد.
اخذ مالیات از کسب و کار های فضای مجازی در اقصی نقاط دنیا
به مرور با افزایش استفاده اقتصادی و تغییر رویکرد فعالیت های مجازی دولت ها به فکر اخذ مالیات بر کسب کنندگان  درآمد از این فضا افتادند. اﺗﺤﺎدﯾﻪ اروﭘﺎ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر ﺣﻞ ﻣﺴﺌﻠﻪ ﻣﺎﻟﯿﺎت در ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ در ژوﺋﻦ ﺳـﺎل ۲۰۰۰ ﻃـﺮح اﺻﻼﺣﯽ ﺧﻮد را اراﺋﻪ ﮐﺮد ﺗﺎ از اﯾﻦ ﻃﺮﯾﻖ ﻣﻘﺪﻣﺎت اﺟر ای ﻗﺎﻧﻮن ﻣﺎﻟﯿـﺎت ﺑـﺮ ارزش اﻓـﺰوده ﻓـﺮاﻫﻢ ﺷﻮد.
ﺑﺮ اﺳﺎس اﯾﻦ ﻗﺎﻧﻮن ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ ارزش اﻓﺰوده ﺑﺮ ﮐﺎﻻﻫﺎ و ﺧﺪﻣﺎﺗﯽ ﮐﻪ ﺑـﻪ ﺻـﻮرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽﺗﻮزﯾﻊ می ﺷﻮﻧﺪ و در اﺗﺤﺎدﯾﻪ اروﭘﺎ ﺑﻪ ﻣﺼﺮف ﻣﯽ رﺳﻨﺪ وﺿﻊ ﻣﯽ ﺷـﻮد، اﻣـﺎ ﺧـﺪﻣﺎت اراﺋـﻪ ﺷـﺪه ﺑـﻪ ﺧﺎرج از اﺗﺤﺎدﯾﻪ ﻟﺰوﻣﯽ ﺑﻪ ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﯿﺎت ﻧﺪارد. اﺗﺤﺎدﯾﻪ اروﭘﺎ اﻋﺘﻘﺎد دارد ﮐﻪ ﺗﻤـﺎﻣﯽ ﺷـﺮاﯾﻄﯽ را ﮐﻪ ﺑﺎ ﮐﺸﻮرﻫﺎی ﻋﻀﻮ ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﻤﮑﺎری ﻫﺎی اﻗﺘـﺼﺎدی و ﺗﻮﺳـﻌﻪ در ۱۹۹۸ﺳـﺎل ﺗﻮاﻓـﻖ ﮐـﺮده ﺑـﻮد رﻋﺎﯾﺖ ﮐﺮده، ﺑﻨﺎﺑﺮاﯾﻦ ﻧﯿﺎزی ﺑﻪ ﺗﺼﺤﯿﺢ ﻧﻬﺎﯾﯽ اﯾﻦ ﺳﺎزﻣﺎن ﻧﺪارد. دو ﻋﺎﻣﻞ اﺳﺎﺳﯽ اﯾﻦ ﺗﻮاﻓﻖ از اﯾﻦ ﻗﺮار اﺳﺖ: ﻧﺨﺴﺖ، ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ ﻣﺼﺮف ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺮاﺳﺎس ﻗـﺎﻧﻮﻧﯽ ﮐـﻪ ﻣـﺼﺮف ﮐﻨﻨـﺪه در آﻧﺠـﺎ ﻗـﺮار دارد اﻋﻤﺎل ﺷﻮد: دوم، ﺑﺎ ﻓﺮوش ﮐﺎﻻﻫﺎی دﯾﺠﯿﺘـﺎﻟﯽ ﻧﺒﺎﯾـﺪ ﻣﺜـﻞ ﻋﺮﺿـﻪ ﮐـﺎﻻ ﺑﺮﺧـﻮرد ﺷـﻮد.
ﻣﻬـﻢ ﺗـﺮﯾﻦ ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎی ﻗﺎﻧﻮن مالیات بر فضای مجازی اروﭘﺎ 
• ﻓﺮوﺷﻨﺪﮔﺎن ﻏﯿﺮ اروﭘﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﻓﺮوش ﺳﺎﻟﯿ انه آنها  ﮐﻤﺘﺮ از ﻫﺰار ﯾﻮرو ﺑﺎﺷﺪ نﯿـﺎزی ﺑـﻪ ﺛﺒـﺖ، در ﯾﮑﯽ از ﮐﺸﻮرﻫﺎی اروﭘﺎﯾﯽ ﻧﺪارﻧﺪ. • ﻓﺮوﺷﻨﺪﮔﺎن ﻏﯿﺮ اروﭘﺎﯾﯽ ﻓﻘﻂ ﮐﺎﻓﯽ اﺳﺖ در ﯾﮏ ﮐﺸﻮر اروﭘـﺎﯾﯽ ﺷـﺮﮐﺖ ﺧـﻮد را ﺑـﻪ ﺛﺒـﺖ ﺑﺮﺳﺎﻧﻨﺪ.• ﻣﻮﺿﻊ اﺳﺘﺮاﻟﯿﺎ در ﻣﻮرد ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ ﻓﺮوش در ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﻣﺎﻟﯿﺎت در ﻧﻈﺎم ﺳﻨﺘﯽ ﺗﺠﺎرت اﺳﺖ ﺑﻪ ﺷﺮط آﻧﮑﻪ ﺑﺮﺧﯽ ﻣـﺴﺎﺋﻞ ﺗﺠـﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ ﻧﻈﯿـﺮ نحوه ﮐﻨﺘـﺮل، ﺛﺒـﺖ و ﻣﻌـﯿﻦ ﮐﺮدن ﻓﻌﺎﻟﯿﺘﻬﺎ ﺣﻞ ﺷﻮد.
در راﺳﺘﺎی ﻫﻤﺎﻫﻨﮓ ﮐﺮدن ﻗـﺎﻧﻮن ﻣﺎﻟﯿـﺎت در ﺗﺠـﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ، اداره ﻣﺎﻟﯿﺎت اﺳﺘﺮاﻟﯿﺎ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎداﺗﯽ را اراﺋﻪ ﮐﺮده اﺳﺖ:
• اداره ﻣﺎﻟﯿﺎت اﺳﺘﺮاﻟﯿﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺛﺒﺖ و ﮐﻨﺘﺮل ﻓﻌﺎﻟﯿﺘﻬﺎی اﻗﺘﺼﺎدی را در ﻧﻈﺎم ﺟﺪﯾﺪ ﺗﺠﺎرت از ﻃﺮﯾـﻖ، اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ اﻧﺠﺎم دﻫﺪ ﺟﺴﺖ،
• ﺑﺮای وﺻﻮل ﻣﺎﻟﯿﺎت از ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﻧﯿﺰ ﺑﺎﯾﺪ از اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ ﺑﻬﺮه جست.• اﺳﺘﺮاﻟﯿﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﮐﺸﻮرﻫﺎی ﻋﻀﻮ ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﻤﮑﺎری ﻫـﺎی اﻗﺘـﺼﺎدی و ﺗﻮﺳـﻌﻪ ﻫﻤﮑـﺎری ﮐﻨـﺪ ﺗـﺎ ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺎﺷﺪ، ﺑﻨﺪی ﺗﺄﺛﯿﺮ ﻣﻨﻔﯽ ﺑﺮ رﺷﺪ اﯾﻦ ﺷﯿﻮه ﺗﺠﺎرت ﻧﺪاﺷﺘﻪ ﮔﯿﺮد
• ﻣﺴﺌﻠﻪ ﻧﻮﭘﺎ ﺑﻮدن اﯾﻦ ﺷﯿﻮه ﺗﺠﺎرت ﺑﺎﯾﺪ ﻣﺪﻧﻈﺮ ﻗﺮار ﮐﻨﻨﺪ.
• ﻓﺮوﺷﮕﺎﻫﻬﺎی اﯾﻨﺘﺮﻧﺘﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺟﻮاز درﯾﺎﻓﺖ کنند.
ﮐﻤﯿﺘﻪ ﻣﺸﻮرﺗﯽ درآﻣﺪﻫﺎی ﻣﻠﯽ ﮐﺎﻧﺎدا در ﮔﺰارﺷﯽ ﺑﻪ وزﯾﺮ درآﻣﺪ ﻣﻠﯽ اﯾﻦ ﮐﺸﻮر ﺑـﺎ ﻋﻨـﻮان " ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ و اﺟﺮای ﻣﺎﻟﯿﺎت در ﮐﺎﻧﺎدا" ﺑـﻪ ﺑﺮرﺳـﯽ اﺑﻌـﺎد ﻣﺨﺘﻠـﻒ اﯾـﻦ ﻣـﺴﺌﻠﻪ در ﮐﺎﻧـﺎدا ﭘﺮداﺧﺘﻪ اﺳﺖ. اﯾﻦ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺑﻪ ﻃﻮر ﮐﻠﯽ در ﻣﻮرد وﺿ ﻊ ﻗﺎﻧﻮن ﺑﺮ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ، ﺑـﺮ ﺳـﺎده ﺑـﻮدن ِ ﻗﺎﻧﻮن، ﻧﺒﻮد ﺗﺒﻌﯿﺾ، ﮐﺎراﯾﯽ و ﻣﺆﺛﺮ ﺑﻮدن ﺗﺄﮐﯿﺪ ﮐﺮده اﺳﺖ. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﮐﻤﯿﺘﻪ ﺑﯿﺎن ﮐـﺮده ﮐـﻪ ﺑﺎﯾـﺪ از اﻋﻤﺎل ﻣﺎﻟﯿﺎت ﻣﻀﺎﻋﻒ ﺟﻠﻮﮔﯿﺮی ﺷﻮد.
اﯾﻦ ﮐﻤﯿﺘﻪ اﻋﻤـﺎل ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﻬـﺎی ﺟﺪﯾـﺪ و ﻗـﻮاﻧﯿﻦ ﺟﺪﯾـﺪ را در ﺷﺮاﯾﻂ ﻓﻌﻠﯽ ﻣﺎﻧﻊ رﺷﺪ اﯾﻦ ﺷﯿﻮه ﺗﺠﺎرت اﻋﻼم اﺳﺖ.۳ ﺮده در آﻣﺮﯾﮑﺎ ﻣﻘﺮرات ﻣﺸﺘﺮﮐﯽ ﺑـﺮای ﻣﺎﻟﯿـﺎت وﺟـﻮد ﻧـﺪارد و در واﻗـﻊ اﯾﺎﻟﺘﻬـﺎی ﻣﺨﺘﻠـﻒ اﯾـﻦ ﮐﺸﻮر ﻫﺮ ﯾﮏ ﻗﺎﻧﻮن ﺧﺎص ﺧﻮد را دارﻧﺪ اﻣﺎ در ﻣﻮرد ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ و ﻣﺎﻟﯿـﺎت ﺑـﺮ ﻣﺒـﺎدﻻت، ﻓﺮوش و ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ اﺳﺘﻔﺎده، ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ در ﺑﯿﺸﺘﺮ اﯾﺎﻟﺘﻬـﺎ اﺟـﺮا ﻣـﯽ ﺷـﻮد. ﻓﻌﺎﻟﯿﺘﻬـﺎی ﺑـﺴﯿﺎ ری در ﻣﻮرد ﻣﺎﻟﯿﺎت اﺳﺖ ﺑﻨﺪی ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ در اﯾﻦ ﮐﺸﻮر اﻧﺠﺎم ﺷﺪه. ۱۹۹۶ در ﻧﻮاﻣﺒﺮ ﺧﺰاﻧﻪ داری آﻣﺮﯾﮑﺎ ﮔﺰارﺷﯽ را ﺑﺎ ﻋﻨﻮان" ﺑﺮﺧﯽ اﻟﺰاﻣﺎت ﺳﯿﺎﺳﺖ ﻣﺎﻟﯿـﺎﺗﯽ در ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﻣﻨﺘﺸﺮ ﮐﺮد ﮐﻪ اﯾﻦ ﮔﺰارش ﺑﺎﻋﺚ ﺷﺮوع ﻣﺒﺎﺣﺚ در اﯾـﻦ زﻣﯿﻨـﻪ ﺷـﺪ. ﻫـﺪف اﺳﺎﺳــﯽ اﯾــﻦ ﮔــﺰارش ﺑﺮرﺳــﯽ ﻗــﻮا ﻧﯿﻦ ﻣﻮﺟــﻮد و ارزﯾــﺎﺑﯽ اﻟﺰاﻣــﺎت اﺟﺮاﯾــﯽ ﻣﺎﻟﯿــﺎت ﺑــﺮ ﺗﺠــﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﭘﯿﺸﺮﻓﺖ ﻓـﻦ آوری ارﺗﺒﺎﻃـﺎت و ﻇﻬـﻮر روﺷـﻬﺎی ﻧـﻮﯾﻦ ﻣﺒـﺎدﻻت ﺑـﻮد. اﯾـﻦ ﮔﺰارش ﻫﺮ ﭼﻨﺪ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺧﺎﺻﯽ را درﺑـﺮ ﻧﺪاﺷـﺖ وﻟـﯽ ﺑـﺎ ﺑﺮرﺳـﯽ ﺑﺮﺧـﯽ از اﺑﻌـﺎد اﯾـﻦ ﻣـﺴﺌﻠﻪ زﻣﯿﻨـﻪ ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت و ﻣﺒﺎﺣﺚ ﺑﯿﺸﺘﺮی را ﻓﺮاﻫﻢ ﮐﺮد.
در ۱۹۹۷ﺳﺎل ﮐـﺎخ ﺳـﻔﯿﺪ ﺑـﺮای ﺗﺠـﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ ﭼـﺎرﭼﻮﺑﯽ را ارﺋـﻪ ﮐـﺮد ﮐـﻪ در آن ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎی ﻣﺨﺘﻠﻒ اﺟﺮاﯾﯽ و ﺣﻘﻮﻗﯽ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ ﺑﺮرﺳـﯽ ﺷـﺪه اﺳـﺖ. در ﻣـﻮرد ﻣﺎﻟﯿـﺎت و ﺣﻘﻮق ﮔﻤﺮﮐﯽ اﯾﻦ ﭼﺎرﭼﻮب ﻣﺴﺎﺋﻞ زﯾﺮ را ﻣﺪﻧﻈﺮ ﻗﺮار داده اﺳﺖ:
• ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎی ﻣﺜﺒﺖ و ﻓﺎﯾـﺪهﻫـﺎی ﺑـﺎﻟﻘﻮه اﯾـﻦ ﺷـﯿ ﻮه ﺗﺠـﺎرت، دوﻟـﺖ آﻣﺮﯾ ﮑـ ﺎ ﺑﺎﯾـﺪ از ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﺣﻤﺎﯾﺖ ﺷﻮد.
•، ﻧﺒﺎﯾﺪ ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﻬﺎی ﺟﺪﯾﺪی ﺑﺮای ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ وﺿﻊ شود.
•  مالیات ﺑﻨﺪی ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﺑﺎﯾﺪ از اﺻﻮل ﻓﻌﻠﯽ ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﯿﻦ ﺑﻨﺪی اﻟﻤﻠﻠـﯽ ﭘﯿـﺮوی ﮐـﺮده و، از اﻋﻤﺎل ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﻬﺎی ﻣﻀﺎﻋﻒ ﭘﺮﻫﯿﺰ ﺷﻮد.
• ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻪ ﮔﻮﻧﻪ ای ﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻣﺎﻧﻊ رﺷﺪ اﯾـﻦ ﺷـﯿﻮه ﺗﺠـﺎرت ﻧـﺸﻮد. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﻣﻘﺮرات ﮐﻨﻮﻧﯽ ﻣﺎﻟﯿﺎت آﻣﺮﯾﮑﺎ و ﻣﻘﺮرات ﺑﯿﻦ اﻟﻤﻠﻠﯽ ﺳـﺎزﮔﺎری داﺷـﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ.
• ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ ﺑﺎﯾـﺪ وﯾﮋﮔﯿﻬـﺎی ﺧـﺎص اﯾـﻦ ﺷـﯿﻮه ﺗﺠـﺎرت) ﻣﺒـﺎدﻻت دﯾﺠﯿﺘﺎﻟﯽ (دﻫﺪ، را ﻣﺪﻧﻈﺮ ﻗﺮار آﻣﺮ • ﯾﮑﺎ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺎ ﮐﺸﻮرﻫﺎی ﻋﻀﻮ ﺳﺎزﻣﺎن ﻫﻤﮑﺎریﻫﺎی اﻗﺘـﺼﺎدی و ﺗﻮﺳـﻌﻪ ﺑـﺮای دﺳـﺘﯿﺎﺑﯽ ﺑـﻪ ﯾﮏ ﺗﻮاﻓﻖ ﺟﻬﺎﻧﯽ در ﻣﻮرد ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ ﻫﻤﮑﺎری ﮐﻨﺪ.
ﻗﺎﻧﻮن ﻣﻌﺎﻓﯿﺖ ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ (ITFA) ﺗﻨﻬﺎ ﻗﺎﻧﻮن ﻣﺸﺘﺮﮐﯽ ﺑﻮد ﮐـﻪ در ﺳـﺎل ۱۹۹۸ ﺗﻮﺳـﻂ ﮐﻨﮕﺮه آﻣﺮﯾﮑ ﺎ ﺑﻪ ﻣﺪت ﺳﻪ ﺳﺎل ﺗﺼﻮﯾﺐ ﺷﺪ. ﺑﺮاﺳﺎس اﯾﻦ ﻗﺎﻧﻮن، ﻣﺎﻟﯿﺎت ﺑﺮ ﻓـﺮوش و اﺳـﺘﻔﺎ ده ﮐـﻪ ﭘﯿﺸﺘﺮ در آﻣﺮﯾﮑﺎ اﻋﻤﺎل ﻣﯽ ﺷﺪ ﻫﻤﭽﻨﺎن ﻗﺎﺑـﻞ اﺟﺮاﺳـﺖ، اﻣـﺎ دوﻟﺘﻬـﺎی ﻣﺤﻠـﯽ و اﯾـﺎﻟﺘﯽ ﻧﻤـﯽ ﺗﻮاﻧﻨـﺪ ﻣﺎﻟﯿات های ﺟﺪﯾﺪی ﺑﺮ ﺗﺠﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑﯽ اﻋﻤـﺎل ﮐﻨﻨـﺪ.
ﮐﻨﮕـﺮه آﻣﺮﯾﮑـﺎ در ﮐﻨـﺎر ﺗـﺼﻮﯾﺐ ﻗـﺎﻧﻮن ﻣﻌﺎﻓﯿـﺖ ﻣﺎﻟﯿـﺎﺗﯽ اﯾﻨﺘﺮﻧﺖ، ﯾﮏ ﮔﺮوه ۱۹ ﻧﻔﺮی ﺑﺎ ﻋﻨﻮان ﮐﻤﯿﺘـﻪ ﻣـﺸﻮرﺗﯽ ﻓـﺪرال در زﻣﯿﻨـﻪ ﺗﺠـﺎرت اﻟﮑﺘﺮوﻧﯿﮑـﯽ ﺗﺸﮑﯿﻞ داد ﺗﺎ اﺑﻌﺎد ﻣﺨﺘﻠﻒ اﯾﻦ ﻣﺴﺌﻠ ﻪ را ﺑﺮرﺳﯽ ﮐﺮده و ﺗﻮﺻﯿﻪ ﻫﺎی ﺳﯿﺎﺳﺘﯽ ﻻزم را ارﺋﻪ ﮐﻨﻨﺪ.
گفتنی است با وجود اینکه هر روز با حجم زیادی از تبلیغات پیج های واینرهای اینستاگرام  مواجه می شویم، اما همچنان نبود نظارت، ساماندهی و خلا  قانونی مدون در این زمینه به چشم می خورد.
 

جهت مشاوره و امور اجرایی در حوزه مالی ، مالیاتی ، حسابداری می توانید با بخش مالی و سرمایه گذاری گروه مشاوره مدیریت تیارا در تماس باشید .
برای دریافت مشاوره در حوزه امور مالی و مالیاتی شرکتها ، این صفحه را ملاحظه فرمایید .کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایرانپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید