صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

کودتای نافرجام در سودان

کد خبر 22400 1399-04-11 18:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مقامات سودانی تلاش برای کودتا توسط عناصر وابسته به رژیم سابق را ناکام گذاشتند.
کودتای نافرجام در سودان


شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد عضو شورای حاکمیتی سودان از کودتای نافرجام در این کشور خبر داد.
 «صدیق تاور» اعلام کرد: مقامات سودانی، تلاش برای کودتا را که عناصر وابسته به رژیم سابق در آن دست داشتند، ناکام گذاشتند.
وی در مصاحبه با یک رادیوی محلی افزود: این عناصر قصد داشتند با سوء استفاده از سالروز سی ام ژوئن، کودتا کنند. مقادیری سلاح از این عناصر کشف شد. شماری از شخصیت های رژیم سابق هم بازداشت شدند.
دولت انتقالی سودان پیشتر تعدادی از رهبران وابسته به حزب کنگره ملی سابق و جنبش اسلامی را که متهم به تلاش برای انجام اقدامات خصمانه شده بودند، بازداشت کرده بود.
برخی رسانه های سودانی نیز از بازداشت «ابراهیم غندور» وزیر خارجه سابق این کشور خبر داد.
رسانه ها به نقل از برخی منابع آگاه گزارش دادند غندور که رئیس حزب منحل شده کنگره ملی این کشور هم بوده، دوشنبه شب به اتهام دست داشتن در برنامه ریزی برای عملیات خرابکارانه در سودان بازداشت شد.
دولت انتقالی سودان پیشتر از بازداشت برخی مقامات احزاب منحل شده کنگره ملی و جنبش اسلامی این کشور خبر داده بود که در حال برنامه ریزی برای انجام دادن اقدامات خصمانه در سودان بودند.
در همین زمینه «محمد ضیاء الدین» از مقامات نیرو های «آزادی و تغییر» سودان اعلام کرد برخی مقامات نظامی وابسته به نظام سابق سودان درصدد کودتای نظامی و برگزاری تظاهرات در کشور بودند که برخی از آن ها بازداشت شده اند.
این مقام سودانی گفت «منتظر اقدامات خرابکارانه برخی عناصر وابسته به نظام سابق بودیم و حتی وقوع حوادثی، چون ترور را با هدف ایجاد فتنه و آشوب در سودان بعید نمی دانیم و به همین علت با استقرار نیرو های امنیتی و نظامی، خود را برای سرکوب توطئه علیه انقلاب سودان آماده کرده ایم».
روز گذشته هزاران سودانی در پاسخ به فراخوان تظاهرات میلیونی تحت عنوان «اصلاح مسیر انقلاب» به خیابان های خارطوم، پایتخت کشورشان آمدند.
معترضان در حالی که پرچم های سودان را در دست داشتند، با سر دادن شعارهایی، قصاص و اصلاح نهادهای امنیتی، محاکمه چهره های رژیم سابق و انتصاب استاندارانی غیرنظامی را خواستار شدند.
این تظاهرات در پاسخ به دعوت «انجمن صاحبان مشاغل سودان» یکی از مهم ترین نهادهای حامی اعتراضات مردمی این کشور برای برپایی تظاهرات میلیونی در سی ام ژوئن برگزار شد که تحت عنوان اصلاح مسیر و به منظور تکمیل خواسته های انقلاب علیه رژیم عمر البشیر در سال 2019 بوده است.
دوره انتقالی 36 ماهه در سودان از 21 اوت آغاز شده و قرار است با برگزاری انتخابات به پایان برسد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید