صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

خلبانان ایرانی با چه جنگنده‌ای آموزش می‌بینند؟

کد خبر 22657 1399-04-13 08:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
همه خلبانان ایرانی با جنگنده‌های کاملاً بومی آموزش می‌بینند.
خلبانان ایرانی با چه جنگنده‌ای آموزش می‌بینند؟


مسئله آموزش و دوره های مورد نیاز برای اینکه یک فرد آماده ورود به چرخه خلبان شدن باید طی کند همواره یکی از مسائل مهم و موردتوجه همه کشور ها به خصوص مسئولان کشورمان است.  این آموزش ها به ویژه در حوزه نظامی باید محرمانه باشد چراکه اگر این اصل محرمانگی رعایت نشود بسیاری از تاکتیک ها و تکنیک ها افشا می شود و دیگر کارایی ندارند. 

آموزش خلبانان ایرانی پیش از انقلاب اسلامی
کشورمان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در تمام امور نظامی از خرید و تهیه تسلیحات تجهیزات گرفته تا آموزش به کشور های خارجی به ویژه آمریکا وابسته بود. بیشتر خلبانان ایرانی در آن زمان برای طی آموزش های مقدماتی و پیشرفته به آمریکا و در برخی اوقات به پاکستان می رفتند. اما انقلاب اسلامی که پیروز شد، رفتیم به سراغ بومی سازی همه مسائل به ویژه امور نظامی.

در آن زمان،  آمریکا ایران اسلامی را در همه ابعاد تحریم کرد که امور نظامی نیز از آن جمله بود. دو سال از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته که عراق به ایران حمله کرد و ما نیاز داشتیم تا خلبانان جوان را با خلبانان شهید و بازنشسته خود جایگزین کنیم. اما دیگر نمی توانستیم از آموزش دیگر کشور ها استفاده کنیم چراکه در امور نظامی نیز همچون سایر امور تحریم شده بودیم و باید از توان داخلی استفاده می کردیم. اما جنگ شروع شد و یک دقیقه هم برای ما بسیار ارزشمند بود پس باید از خلبانان باتجربه برای آموزش جوانان استفاده می کردیم.

این موقع بود که خلبانان باتجربه که هم آموزش دیده و هم ماهر بودند و در برخی اوقات نیز در بزرگترین عملیات های جنگ مانند حمله به اچ ۳ حضور داشتند، وارد چرخه آموزش شدند. آن ها در کنار کار خود یعنی حضور در جنگ تحمیلی و مبارزه با رژیم بعث در ساعات فراغت خود جوانان ایرانی را آموزش می دادند. اما مشکل ما فقط نبود کشور خارجی برای آموزش ها نبود بلکه در کنار موضوع آموزش ها به تجهیزات مناسب آموزش هم نیاز بود.  

آموزش خلبانان جوان ایرانی در دوران با همان تجهیزاتی انجام می شد که از آن ها برای شرکت در عملیات های هوایی استفاده می شد. این کار چند عیب داشت؛ نخست، نیاز فوری به این جنگنده ها برای عملیات های ضربتی، دوم این بود که در صورت استفاده از جنگنده های عملیاتی برای آموزش عمر این جنگنده ها به سرعت کاهش پیدا می کرد. کاهش عمر قطعات این جنگنده ها در دوران جنگ اصلا به نفع ایران نبود، چون که کشورمان به قطعات حساس دسترسی نداشت و به سختی آن ها را تهیه می کرد. اما متخصصان با فرمان امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی قطعات حساس و حیاتی را در دوران جنگ و در مجتمع های جهاد خودکفایی تعمیر و نگهداری می کردند.

سال ۶۵ که شهید ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش شد، با راه اندازی مجتمع اوج نهاجا با تمرکز این فعالیت ها آن را به یک روند کاملا علمی و مبتنی بر تحقیق و توسعه تبدیل کرد. همین جا بود که شهید ستاری به عنوان یک نخبه به فکر افتاد تا سراغ ساخت هواپیمای بومی برود. این فکر هم به این دلیل بود که ایران دانش و توان ساخت و اورهال قطعات را به طور کامل بومی کرده بود و می توانست از طریق مهندسی معکوس به سراغ ساخت هواپیما نیز برود.  

او نخست پروژه آذرخش را کلید زد و مرحوم مهندس ثنایی را به عنوان مسئول پروژه انتخاب و خود نیز آن را به دقت پیگیری کرد. اما آذرخش یک جنگنده نظامی و تهاجمی بود و نمی توانست خصوصیات مورد نیاز جت های آموزشی را به طور کامل تامین کند. پس پروژه ساخت یک جنگنده بومی آموزشی در وزارت دفاع کلید خورد تا نیاز های آموزشی ایران با آن رفع شود.

جنگنده آموزشی سیمرغ
این جنگنده آموزشی در دهه ۸۰ و بر پایه پلتفرم جنگنده اف ۵ اِی ( F _ 5 A) در صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) طراحی و ساخته شد. اما برای نخستین بار سال ٨۴ و در نمایشگاه هوایی کیش به نمایش عمومی درآمد.

طرح کلی 
روند طراحی و ساخت آن نیز بدین گونه بود که مهندسان ایرانی ابتدا با استفاده از نمونه آمریکایی مشغول به مطالعه برای ایجاد تغییراتی در جنگنده اف ۵ اِی (F _ ۵ A) شدند. اما این کار که بتوان یک جنگنده تک سرنشینه را به نوع دو سرنشینه تبدیل کرد کار بسیاری سختی است. عموما جنگنده های آموزشی باید کابین دو نفره داشته باشند که در کابین عقب استاد خلبان و در کابین جلویی نیز دانشجوی خلبانی قرار بگیرند. در این حالت استاد می تواند با دقت بالا تمام آموزش های مورد نیاز را به دانشجو ارائه کند و به طور کامل بر این آموزش ها و اجرای آن نظارت داشته باشد.   در طراحی این جنگنده نیز این مولفه درنظر گرفته شد تا در هنگام ساخت لحاظ شود.  

موتور و پیشرانه
قسمت موتور و پیشرانه نیز مهم ترین بخش از هر جنگنده ای است که باید به دقت طراحی و ساخته شود. کوچک ترین اشتباه محاسباتی در این قسمت می تواند خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در طراحی جنگنده سیمرغ نیز به این موضوع توجه خاصی شده و طراحان در طرح نهایی با افزایش قطر دریچه موتور می خواستند تا این جنگنده در مدت زمان کمتری به سرعت موردنیاز برای نشست  و برخاست دست پیداکند. در خصوص اینکه آیا برای سیمرغ از موتور جدیدی استفاده شده یا خیر؟! اطلاعاتی در دسترس نیست و به احتمال زیاد از همان نمونه آمریکایی نیز در نسخه های اولیه آن استفاده شده است.  

کشورمان که از سال ها قبل به تکنولوژی طراحی و ساخت موتور های جت و پشرفته دست پیداکرده است امروز می تواند در صورت تمایل می تواند از موتور ملی اوج استفاده کند.

کانوپی و طلق محافظ کابین
کانوپی و یا طلق محافظ کابین نیز از دیگر مواردی است که وجود آن در هواپیما ها و علی الخصوص برای ایمنی خلبان و کمک خلبان بسیار اهمیت دارد. در این جنگنده کانوپی کاملا بومی و در داخل کشورمان با مواد با کیفیت طراحی و ساخته شده است.

صندلی پرّان یا اجکت
صندلی پرّان نیز از آن دست تجهیزاتی است که برای سلامتی و ایمنی خلبان بسیار اهمیت دارد. صندلی پرّان یا اجکت باید به نحوی دقیق عمل کند که در صورت نیاز به سرعت ضربتی و فوری عمل کند تا از سلامت جان خلبان حفظ و حراست شود. صندلی های نمونه اولیه این جنگنده از نوع K_۳۶ D است که با توجه به دستیابی ایران به تکنولوژی ساخت و طراحی این بخش حیاتی استفاده از نمونه های بومی به شدت توسیه می شود.

صندلی پرّان سریر یک صندلی بومی ساخت صنایع دفاعی کشورمان است که به طور کاملا بومی در داخل تولید می شود و می تواند در کسری از ثانیه وظیفه خود را انجام دهد.
کلام آخر...
جمهوری اسلامی ایران به برکت دفاع مقدس و مقاوت جانانه در برابر دشمن بعثی و استکبار جهانی امروزه در همه عرصه ها به ویژه عرصه نظامی به حدی از پیشرفت رسیده که کشور های غربی به خصوص آمریکا تلاش می کنند که با اعمال تحریم های تسلیحاتی ایران را از خرید و فروش سلاح منع کنند که این سخنان یک خیال خام بیش نیست.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید