صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

فرش ایرانی روی خاک کدام کشورهای دنیا پهن می شود؟

کد خبر 22665 1399-04-13 09:11
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
فرش دستباف که در دنیا به نام ایران شناخته می‌شود روی خاک تمام کشورهای دنیا خودنمایی کرده و این روزها مشقت‌های زیبادی را تحمل می‌کند.
فرش ایرانی روی خاک کدام کشورهای دنیا پهن می شود؟


فرش دستباف در تمام دنیا با نام ایران شناخته می شود و تأثیر زیادی در اشتغال روستاییان مناطق محروم و زنان سرپرست خانواده دارد، اما در چند سال گذشته به دلیل تحریم ها صادرات آن با مشکلاتی روبه رو شده است.
در کنار تحریم های خارجی، مصوبات و تصمیماتی که از سوی مسئولان گرفته شده فشار تحریم ها را بر روی قالیبافان و صادر کنندگان فرش بیشتر کرده است.
به گفته صادرکنندگان فرش دستباف از زمان راه اندازی سامانه رفع تعهدات ارز از سوی بانک مرکزی صادرات با کندی مواجه شده است و بسیاری از بازرگانان دیگر تمایلی به صادرات فرش ندارند.
حذف بیمه قالیبافان یکی دیگر از مواردی است که شاغلان این بخش را برای ادامه کار بی رغبت کرده است.
براساس آمار در دوره سال های ۱۳۹۱_۱۳۸۳ صادرات فرش کاهش حدود ۶۰ درصدی را تجربه کرده و از ۵۳/ ۱۲۲ میلیارد ریال در سال ۱۳۸۳ به ۵۱/ ۴۹ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۱ رسیده است.
براساس آمار مرکز ملی فرش ایران، آمریکا بزرگ ترین خریدار فرش ایران است و سال ۹۶، ۱۸۶۴۲۴۱ کیلو گرم فرش به ارزش ۱۲۵۶۴۲۳۲۸ دلار آمریکا صادر شده است که به گفته فرشته دستپاک رئیس مرکز ملی فرش ایران این رقم در سال ۹۸ به صفر رسیده است. آلمان در رتبه دوم خریدار فرش ایرانی قرار دارد.
متاسفانه از سال ۹۷ تحریم های آمریکا بر روی فرش دستباف ایرانی اعمال شد و صادرات آن را با کاهش روبه رو کرد.
کاهش صادرات فرش دستباف از سال ۹۸
بهرامی رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت صادرات فرش دستباف گفت: صادرات فرش دستباف در سال ۹۸ حدود ۷۰ میلیون دلار بود و تا کنون این میزان کاهش صادرات در فرش دستباف شاهد نبودیم و سابقه نداشته است.
وی افزود: در طول سال های قبل در بد ترین شرایط صادرات فرش از ۴۰۰ میلیون دلار کمتر نبود حتی در دوران جنگ و بعد از آن نیز صادرات فرش دستباف شرایط بهتری از سال ۹۸ داشت.
بهرامی در رابطه با دلایل کاهش صادرات فرش در سال ۹۸ گفت: دولت آمریکا بعد از صنعت موشکی کشور، فرش دستباف را تحریم کرده است.
وی افزود: بعد از تحریم آمریکا لازم بود دولت تمهیداتی را فراهم کند تا صادرات به کشور های انجام شود، اما متاسفانه بانک مرکزی دستور العملی را به نام رفع تعهدات ارزی را ابلاغ کرد که این دستورالعمل سد و دست انداز بلندی برای صادرات فرش شد.
بهرامی بیان کرد: عدم حضور تجار خارجی در نمایشگاه های فرش و کاهش میل و رغبت بازرگانان به صادرات فرش با ابلاغ دستور العمل رفع تعهدات ارزی با عث کاهش صادرات فرش دستباف شده و روند کاهش صادرات تا امسال هم ادامه پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در سال ۹۹ با شیوع بیشتر کارگاه ها فرش تعطیل شدند و نمایشگاه های فرش هم برگزار نشد و قیمت مواد اولیه به خصوص ابریشم و پشم به شدت افزایش پیدا کرده است و فرش های تولید نیز خریداری ندارد و پیش بینی می کنیم بدترین سال را در بازار فرش داشته باشیم.
بهرامی گفت: تولید فرش به گونه نیست که اگر کارگاهی تعطیل شود به آسانی بتوانیم آن را راه اندازی کنیم و اگر دار قالی از خانه ها جمع شود راه اندازی مجدد آن تقریبا محال است.
رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران گفت: افرادی که از پشت دار قالی بلند می شوند به سراغ مشاغلی می روند که درآمد بیشتری داشته باشد.
بهرامی گفت: تسهیلاتی به قالیبافان پرداخت نمی شود بیمه آن ها نیز حذف شده است و به نوعی مسئولان با تصمیم هایی که گرفتند آسیب هایی که تحریم ها ایجاد کرده را بیشتر کردند و رقابای خارجی بازار های جهانی از کشور ما گرفته اند.
وی بیان کرد: در سال های گذشته فرش ایران رتبه اول را در جهان داشت، اما سال گذشته به رتبه سوم نزول کردیم و امسال هم با روندی که وجود دارد به جایگاه پایین تری می رویم.
رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران افزود: کشور های پاکستان، مصر هند و ترکیه جایگاه بالاتری در تولید فرش در جهان نسبت به کشور ما پیدا کرده اند.
فرش پرچم دار هنر ایرانی
بهرامی درباره راه حل برون رفت از این رکود در صادرات فرش دستباف گفت: دولت آمریکا فرش دستباف ایران را را تحریم کرد، زیرا فرش پرچم هنری ایران محسوب می شود و تولید فرش دستباف مکمل توسعه کشاورزی و دامپروری محسوب می شود.
وی ادامه داد:در مقابل این تحریم دولت باید از تولید کنندگان از طریق بیمه، پرداخت تسهیلات کم بهره و حذف مالیات حمایت و راه صادرات آسان می کرد.
بهرامی بیان کرد: بانک مرکزی با مصوبه تهعدات ارزی راه صادرات را بسته است و اگر صادراتی رخ ندهد، تولیدی هم نداریم.
وی گفت: در حال حاضر بیش از نیمی از کارگاه های تولید فرش تعطیل شده اند. همان گونه که دولت از صنایع خودرو حمایت کرد می تواند از کارگاه های فرش هم حمایت کند.

وی افزود: از سال ۹۳ هیچ قالیبافی بیمه نمی شود و کسانی که بیمه بودند بیمه آن ها حذف شده است که تمام این اقدامات ضد تولید است.
بهرامی بیان کرد: در سال جهش تولید و در زمان شیوع کرونا هیچ کمکی به کارگاه های قالبیافی داده نشد.
وی گفت: سال های قبل هزاران قالی ایرانی به خارج از کشور صادر شده است که در حال حاضر نیاز به ترمیم و رفو دارند و بازگردانندن این فرش ها به کشور و رفو آن ها بیشترین ارزش افزوده را دارد، اما گمرک این اجازه را نمی دهد و در نهایت این فرش ها به کشور ترکیه برای رفو فرستاده می شود و اشتغال زیادی برای کشور ایجاد کرده است و ما با دست خودمان جلوی اشتغال و تولید گرفته ایم.
بهرامی افزود: فرش مهم ترین کالایی است که تمام جهان آن را با نام ایران می شناسد و با مصوباتی که دولت داشته است جلوی صادرات آن را گرفته ایم.
وی درخصوص راه اندازی سامانه فرش گفت: سامانه فرش ابتدای امسال شروع به کار کرد و خدماتی مانند تمدید کارت قالیبافی، تمدید بیمه قالیبافان و فروش فرش در آن در نظر گرفته شده است، اما متاسفانه گردش مالی در این سامانه انجام نمی شود و بیشتر سرمایه به سمت بازار طلا و دلار رفته است و برای کالای فرش دستباف هیچ تبلیغاتی انجام نمی شود.
بهرامی بیان کرد: فرش دستباف از سبد خانوار خارج شده است.
در شرایطی که صادرات نفت با مشکل رو به رو شده است دولت می تواند با ارائه تسهیلات و اعطای مشوق ها به قالیبافان، محصولاتی مانند فرش را جایگزین نفت کند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایرانپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید