صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد جهان

ولیعهد عربستان اعلام کرد روند اجرای پروژه گردشگری و فرهنگی ۲۰ میلیارد دلاری این کشور با عنوان «دروازه درعیه» علیرغم مشکلات مالی موجود، کند نمی‌شود.

کد خبر 22787 1399-04-13 15:28
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ولیعهد عربستان اعلام کرد روند اجرای پروژه گردشگری و فرهنگی ۲۰ میلیارد دلاری این کشور با عنوان «دروازه درعیه» علیرغم مشکلات مالی موجود، کند نمی‌شود.

  به نقل از بلومبرگ، عربستان سعودی علی‌رغم بحران مالی، پروژه گردشگری و فرهنگی 20 میلیارد دلاری خود را در پایتخت این کشور همچنان به پیش می برد. عربستان بر روی افزایش هزینه کرد مصرف کنندگان پس از پایان بحران جهانی کرونا حساب می کند. مقامات عربستان منابع مالی خاصی برای این پروژه بزرگ در ریاض با عنوان «دروازه درعیه» اختصاص داده اند و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اعلام کرد روند اجرای این پروژه کند نمی‌شود و با سرعت پیش می رود. چندین بخش از این پروژه در حال ساخت است و اولین مرحله آن تا پایان 2023 تکمیل می شود.جری اینزریلو، رئیس بخش توسعه این پروژه طی مصاحبه‌ای در این هفته گفت:«  ما از تاثیر اقتصادی همه گیری ویروس کرونا  طی یک دوره 12، 24 یا 36 ماهه آگاه نیستیم ولی به گفته بن سلمان این بحران بر برنامه های ریاض تاثیری نمی گذارد». بزرگترین صادر کننده نفت جهان پس از افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و تاثیر اختلالات بازار انرژی بر عملکرد دولت با یک کسری بودجه مواجه است که احتمالاً تا حدود 15 درصد تولید ناخالص داخلی در سال جاری میلادی افزایش می یابد. مقامات عربستان طرح های وام گیری خود را دو برابر کرده اند و اقدامات سختگیرانه ای در پیش گرفته اند، از جمله افزایش مالیات بر ارزش افزوده از 5 درصد تا 15 درصد. حتی برخی برنامه های محمد بن سلمان در متنوع کردن اقتصاد و دور شدن از نفت با کاهش هزینه مواجه شده است.وضع مالیات 15 درصدی عربستان بر خریدهای آنلاین از خارجزیان 12 میلیارد دلاری عربستان از به راه انداختن جنگ قیمت نفت در یک ماهدولت عربستان هنوز هم سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در سایر عناصر طرح « دورنمای 2030» بن سلمان انجام میدهد. مقامات عربستان اخیراً 4 میلیارد دلار برای توسعه گردشگری در این کشور در نظر گرفته اند و چندین پروژه بزرگ دیگر در دست اقدام دارند مانند پروژه  ساخت مرکز تفریحی «قدیه» در نزدیکی ریاض. پروژه «دروازه درعیه»  محل سکونت خانواده سلطنتی عربستان را به یک مقصد گردشگری، فرهنگی و تفریحی با 20 هتل، 12 موزه و یک زمین گلف تبدیل می کند و در اطراف یک بنای ثبت شده جهانی ایجاد میشود. این پروژه اهمیت بالایی برای ملک سلمان و فرزندش محمد بن سلمان دارد. هزینه ساخت این پروژه را دولت عربستان و سرمایه گذاران خارجی پرداخت می کنند. مقامات عربستان برای پیشبرد این پروژه بر روی افزایش هزینه کرد مصرف کنندگان در بخش گردشگری و تفریحات، با خارج شدن از خانه هایشان پس از پایان کرونا حساب کرده اند. هدف از این پروژه بزرگ اسکان 100 هزار نفر و جذب 25 میلیون بازدیدکننده در سال تا سال 2030 از گردشگران سعودی و خارجی است. 202

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد جهان