صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد جهان

وزیر دارایی عراق گفت این کشور در حال مذاکراتی سخت با صندوق بین‌المللی پول است تا یک وام حداکثر ۵ میلیارد دلاری را دریافت کند.

کد خبر 22801 1399-04-13 15:57
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر دارایی عراق گفت این کشور در حال مذاکراتی سخت با صندوق بین‌المللی پول است تا یک وام حداکثر ۵ میلیارد دلاری را دریافت کند.

  به نقل از بلومبرگ، عراق در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام است و خواستار سرمایه گذاری عربستان سعودی در میادین گازطبیعی خود شده است. بغداد سعی می کند اقتصاد آسیب دیده خود از بحران کرونا و قیمت پایین انرژی را تقویت کند. علی علاوی وزیر دارایی عراق طی مصاحبه ای گفت این کشور در حال مذاکراتی سخت با صندوق بین‌المللی پول است تا یک وام حداکثر 5 میلیارد دلاری را دریافت کند. وی هیچ جزئیاتی در مورد این وام ذکر نکرد.علاوی گفت:« هیچ پیشنهاد رسمی از طرف دولت عراق داده نشده و هیچ پاسخ رسمی از صندوق بین‌المللی پول وجود ندارد ولی ما در جهت رسیدن به این توافق پیش می رویم».وی گفت عربستان سعودی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های گازی عراق ابراز تمایل کرده است. دولت عراق پیشنهاد داده عربستان پول خود را در میدان گازی عکاس در غرب یا میدان منصوریه در شرق سرمایه گذاری کند. عربستان همچنین می تواند از میادین نفتی جنوب در رتاوی گاز به دست آورد. علاوی که در اواخر ماه مه به عربستان و کویت سفر کرده بود گفت از هر دوی این کشورها کمک های مالی دریافت میکند. عراق هنوز هم حدود 2 میلیارد دلار به کویت طی جنگ خلیج فارس در سالهای 1990 و 1991 بدهکار است و درخواست بخشش این وام را داده است.عراق 300 هزار بشکه در روز بیشتر از سهمیه خود نفت صادر می‌کندهشدار وزیر دارایی عراق در مورد شرایط اقتصادی بحرانی این کشور مذاکره با صندوق بین‌المللی پول و عربستان در شرایطی انجام می‌شود که عراق تلاش می کند منابع مالی خود را افزایش دهد. علاوی گفت اقتصاد عراق احتمالاً 7 تا 9 درصد در 2020 کوچک می‌شود که بیشتر از پیش بینی 4.7 درصدی صندوق بین المللی پول است. ریاض عراق را برای کاهش تولید و تبعیت از قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس تحت فشار گذاشته است. عراق ماه گذشته 3.32 میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد که 7 درصد کمتر از ماه مه بود. اگر قرار باشد عراق طبق سهمیه 3.59 میلیون بشکه ای خود تولید داشته باشد، تنها 270 هزار بشکه برای مصرف پالایشگاه‌های داخلی باقی مانده است. عراق در ماه مه 600 هزار بشکه در روز برای بازار داخلی کنار گذاشت. درآمد ماهانه نفتی عراق حدود 2.7 میلیارد دلار و بسیار پایینتر از 7 میلیارد دلار سال 2019 است. طبق گفته صندوق بین المللی پول، کسری بودجه عراق در سال جاری میلادی به 22 درصد تولید ناخالص داخلی آن می رسد که بیشتر از هر کشور دیگری در خاورمیانه و شمال آفریقا است. 204

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد جهان