صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

اگر بی‌خیال کرونا شده‌اید، حرف‌های این فوق تخصص عفونی را بخوانید!

کد خبر 22805 1399-04-13 16:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی بیمارستان لقمان با تأکید بر اینکه ویروس کرونا نسبت به روزهای ابتدایی شیوع در کشور، ضعیف‌تر نشده است،‌ گفت: روند فزاینده ابتلا به بیماری همچنان وجود دارد.
اگر بی‌خیال کرونا شده‌اید، حرف‌های این فوق تخصص عفونی را بخوانید!


دکتر علوی در مورد افزایش آمار مبتلایان به کرونا در کشور، گفت: پس از یک دوره روند کاهشی در آمار بیماری که برایمان خوشایند و خوشحال کننده بود، علی رغم تمام توصیه ها و هشدارهایی که داده شد مبنی بر این که ممکن است با عدم تمکین به نکات بهداشتی بیماری شدت گیرد، متاسفانه با طغیان مجدد بیماری و روند افزایشی در مبتلایان مواجه هستیم. 
وی با بیان اینکه این روند فزاینده همچنان وجود دارد، تصریح کرد: به دنبال همین موضوع در مواجهه با موارد شدید بیماری نیز در بین افراد هستیم. بیماران همچنان نیاز به آی سی یو دارند تا جایی که هر روز تقریباً یک بخش جدید به آی سی یو اضافه می کنیم و باز هم هر روز نگران این هستیم که مانند زمانی شویم که تعداد تخت بسیار بالایی به بیماران اختصاص دهیم.
وی با اشاره به اینکه انتقال ویروس کرونا از طریق قطرات تنفسی اتفاق می افتد، ادامه داد: همچنین قطرات تنفسی ریزتری بین ۳ تا ۵ میکرون نیز هنگام بلند صحبت کردن، فریاد زدن، ساکشن بیمار در آی سی یو و... در هوا معلق شود. آنچه که در جامعه علت اصلی انتقال بیماری است همان قطرات تنفسی درشت تر است که می توان با زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از ابتلا به بیماری جلوگیری کرد. علاوه بر آنکه می توان از ماسک های سه لایه برای محافظت در مقابل این قطرات درشت تنفسی استفاده کرد، می توانیم با تهیه ماسک های پارچه ای نیز خود حفاظت خود را در برابر این قطرات تضیمن کنیم. 
دکتر علوی در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا نسبت به گذشته ضعیف تر شده است یا خیر؟، گفت: به طور کلی تغییری در وضعیت بالینی بیماران اتفاق نیفتاده است و همچنان این بیماری روند کلاسیک خود را با تب و لرز، بدن درد، سردرد، تهوع، استفراغ، علائم گوارشی و... دارد؛  البته در برخی موارد ممکن است علائم گوارشی بارزتر باشد. موضوعی که همچنان مانند روزهای اول شیوع بیماری در کشور است این است که هنوز بیماران بدحال که نیاز به بستری در آی سی یو داشته باشند را مشاهده می کنیم. 
وی مهمترین مسأله را در کنترل زنجیره انتقال بیماری کووید۱۹ را پیشگیری از ابتلا به بیماری دانست و اظهار کرد: با آن که تمام تلاشمان را برای مریض هایی که تحت مراقبت ویژه هستند می کنیم و خدمات را به خوبی دریافت می کنند، اما اثربخشی اقدامات درمانی در این افراد چندان زیاد نیست و متأسفانه شاهد مرگ و میر افراد هستیم. 
این فوق تخصص بیماری های عفونی در خاتمه با بیان اینکه خوشبختانه درصد قابل توجهی از افراد به نوع شدید کووید۱۹ مبتلا نمی شوند، گفت: این افراد با استراحت در منزل، مصرف مایعات و گذر زمان بهبود می یابند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید