صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

توافق کانادا و ایران برای مذاکره بر سر پرداخت غرامت سقوط هواپیمای اوکراینی

کد خبر 22818 1399-04-13 16:32
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
دولت کانادا اعلام کرد که برای آغاز مذاکره با ایران درباره جبران خسارت وارده به خانواده‌های قربانیان خارجی هواپیمای مسافربری اوکراینی که در ماه ژانویه سقوط کرد، به توافق رسیده است.
توافق کانادا و ایران برای مذاکره بر سر پرداخت غرامت سقوط هواپیمای اوکراینی


به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت کانادا روز پنجشنبه اعلام کرد که برای آغاز مذاکره با ایران درباره جبران خسارت وارده به خانواده های قربانیان خارجی هواپیمای مسافربری اوکراینی که در ماه ژانویه سقوط کرد، به توافق رسیده است. سوئد نیز ابراز اطمینان کرد که ایران غرامت را پرداخت خواهد کرد.
براساس بیانیه دولت کانادا، یک گروه هماهنگی بین المللی از کشورهایی که اتباع آن ها در این حادثه جان خود را از دست دادند، با امضای یک تفاهم نامه راه را برای مذاکره با تهران هموار کردند.
این کشورها که شامل کانادا، انگلیس، اوکراین، سوئد و افغانستان می شوند، هرکدام شهروندانی را در پرواز 752 اوکراین داشتند که هنگامی که پدافند هوایی ایران به اشتباه این پرواز را مورد هدف قرار داد، جان خود را از دست دادند.
فرانسوا_فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا به خبرگزاری فرانسه گفت: این پنج کشور ساختار قانونی لازم برای شروع این مذاکرات را ایجاد کردند.
وی گفت: این نخستین گام برای شروع مذاکرات به منظور دریافت غرامت برای خانواده های قربانیان است.
پیش از این، آن لیند، وزیر خارجه سوئد گفته بود که تهران موافقت کرده است تا به خانواده قربانیان خارجی غرامت بپردازد.
وی با بیان اینکه شکی نیست که ایران پرداخت غرامت را پیگیری خواهد کرد، افزود: هنوز مشخص نیست چه مبلغی پرداخت می شود.
خانم لیند گفت: ما توافق نامه همکاری متقابل را امضا کرده ایم تا اکنون در مورد جبران خسارت به خانواده های قربانیان، با ایران مذاکره کنیم.
شامپین گفت: اوکراین، سخنگوی مشخص شده از سوی این گروه بین المللی در مورد مذاکرات، مسئولیت پیشنهاد تاریخ برای شروع مذاکرات در تهران را بر عهده خواهد داشت.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید