صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

روند تعیین دستمزد کارگران قرار موقت در چه مرحله ای است؟

کد خبر 1222 1399-01-20 10:40
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: شیوع بیماری کرونا و عدم تعیین دستمزد ٩٩ باعث شده بلاتکلیفی کارگران قرارداد موقت و کارمزد شده است و برخی کارفرمایان از این شرایط سواستفاده می‌کنند.
روند تعیین دستمزد کارگران قرار موقت در چه مرحله ای است؟


ناصر چمنی گفت: یش از ٩۶ درصد جامعه کارگری قرارداد موقت هستند و معمولا قراردادهای یک ماهه تا یک ساله دارند و شیوع بیماری کرونا مشکلاتی را برای آنها ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: در این شرایط شاهد هستیم که تلاش می‌شود به قشرهای مختلف کمک شود؛ دولت تسهیلاتی را برای کارفرما در نظر می‌گیرد و در خبرها بارها می‌شنویم که باید از بنگاه‌های تولیدی حمایت شود. این در حالی است که ما باید به جامعه کارگری و خانواده‌های آنها نیز توجه کنیم چرا که این قشر از جامعه الان وضعیت درآمدی مشخصی ندارند و چون بیشتر آنها قرارداد موقت هستند، مشکلاتی برای آنها به وجود آمده است. 
نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: با توجه به اینکه دستمزد کارگران تاکنون مشخص نشده، برخی از کارفرمایان منتظر انجام این کار هستند و تا بعد از آن با کارگران قرارداد امضا کنند و این شرایط بیم سواستفاده برخی از این شرایط را دارند.
چمنی گفت: نمایندگان کارگران آماده بودند در تعطیلات نوروز جلسات تعیین مزد برگزار شود اما این اتفاق میسر نشد و تا کنون دعوتنامه و تماسی برای تشکیل جلسه شورای عالی کار نداشتیم. 
وی درباره اجرای پروتکل های ابلاغی به کارگاه‌ها برای سلامت کارگران در برابر بیماری کرونا گفت: اکثر کارگاه ها تلاش می‌کنند موارد و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند اما متاسفانه ماسک به اندازه کافی وجود ندارد و کارفرمایان در تامین آن مشکل دارند. 
نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: برخی از کارفرمایان اجازه بازدید به ما را نمی‌دهند و بنابراین از وزارت کار می‌خواهیم بازرسان خود را سرزده و بی‌خبر به کارگاه‌ها بفرستند و از نزدیک در جریان اجرای نکات بهداشتی مقابله با کرونا قرار گیرند.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایرانپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید