صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

انفجار سایت هسته‌ای نطنز کار بازرسان آژانس است

کد خبر 24042 1399-04-17 21:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: به نظر بخشی از خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است.
انفجار سایت هسته‌ای نطنز کار بازرسان آژانس است


جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در توضیح حادثه سایت هسته ای نطنز گفت: بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در قالب پروتکل الحاقی ۶ بار از نقطه ای که در سایت هسته ای نطنز خرابکاری صورت گرفت، بازدید کردند. این اتفاق را ناشی از نفوذ بازرسان و جمع آوری اطلاعات و اخبار به نفع رژیم صهیونیستی نیز می توان تحلیل کرد و معتقدیم بخشی از خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است.
رخداد نطنز، پروتکل الحاقی را زیر سوال می بردنماینده مرم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: رخداد پیش آمده و بازدیدهای انجام گرفته موضوع پروتکل الحاقی را زیرسوال می برد زیرا دسترسی بازرسان به این مراکز فقط با تمسک به پذیرش ایران طبق پروتکل الحاقی ممکن است.
وی افزود: در صورتی که پروتکل الحاقی در میان نبود، مانند کشورهای دیگر بازرسی های آژانس خیلی محدود بود و آنها هم هیچ حق و ادعایی نمی توانستند داشته باشند.
بازرسان آژانس اجازه بازدید از ماشین های غنی سازی را ندارندکریمی قدوسی تصریح کرد: ما در قالب معاهده پادمان و آژانس فقط مراکز را معرفی می کنیم، آنها حتی اجازه بازدید از شکل و قواره ماشین های غنی سازی را ندارند. کما اینکه بسیاری از کشورهای عضو آژانس موقع بازدید و ورود به سایت، ماشین های غنی سازی را می پوشانند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سایت هسته ای آسیب دیده نطنز یکی از مراکز مونتاژ ماشین های غنی سازی بوده است، گفت: این سایت پیش از این به بهره برداری رسیده و ما هم حدود سه ماه پیش از این سایت بازدید کردیم. رخداد نطنز ابعاد مختلفی دارد که به لحاظ امنیتی امکان رسانه ای شدن ندارد .

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسیپربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید