صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

زنجبیل، آناناس و موز گران شدند

کد خبر 1243 1399-01-20 12:04
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس اتحادیه میوه و تره بار گفت: زنجبیل، آناناس و موز محصولات وارداتی هستند که قیمت آنها تابع نرخ ارز و روند واردات است.
زنجبیل، آناناس و موز گران شدند


اسدالله کارگر گفت: قیمت این محصولات در هفته‌ پایانی سال تا حدودی پایین آمده بود اما در هفته اخیر دوباره بالا رفت؛ به نوعی که اکنون قیمت هر کیلوگرم لیموترش بین ۱۸ هزار تا ۲۹ هزار تومان، لیموشیرین بین ۱۵ هزار تا ۲۴ هزار تومان و زنجبیل بین ۶۵ تا ۹۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
وی اظهار داشت: در پی شیوع ویروس کووید – ۱۹ در اسفندماه پارسال و افزایش مصرف تفاضای پنج قلم محصول لیموترش، لیموشیرین، زنجبیل، سیر و موز، قیمت این محصولات به یکباره سه تا چهار برابر افزایش یافت؛ به طوری که در روزهای ابتدایی شیوع کرونا نرخ هر کیلوگرم زنجبیل تازه در میدان مرکزی میوه و تره بار ۱۰۰ هزار تومان، موز ۱۶ هزار تومان، لیموترش بین ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان، سیرخشک بین ۲۸ تا ۴۰ هزار تومان و لیموشیرین بیش از ۹ هزار تومان بود.
کارگر، با اشاره به اینکه قیمت هر کیلوگرم زنجبیل پیش از بروز کرونا بین ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان بود یادآورشد: علت رشد چند برابری قیمت این محصولات افزایش تقاضا است که برای جلوگیری از این موضوع تلاش شد که در ایام نوروز با  افزایش عرضه قیمت هر کیلوگرم زنجبیل به حدود ۵۰ هزار تومان برسد.
در اسفنده ۹۸ و اوایل فروردین ماه  قیمت هر کیلوگرم زنجبیل در بازار بین  ۱۳۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، موز بین ۱۵ تا ۱۸ هزارتومان، لیموترش بین ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان و لیموشیرین بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزارتومان، سیرخشک بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان شده بود.
همچنین در ایام نوروز قیمت هر کیلوگرم موز در میدان میوه و تره بار بین ۲۰ تا ۲۴ هزارتومان بود که با نرخ بین ۳۰ هزار تا ۴۰ هزارتومان به دست مصرف کنندگان می رسید.
رییس اتحادیه مرکزی میوه و تره بار، گفت:  زنجبیل، آناناس و موز محصولات وارداتی هستند که قیمت آنها  تابع نرخ ارز و روند واردات است.
کارگر با اشاره به اینکه قیمت دیگر محصولات میوه و صیفی نیز افزایش اندکی یافته است، افزود: براساس نرخنامه عمده فروشی محصولات کشاورزی در میدان میوه و تره بار

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت