صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

داستان زندگی قدرتمندترین زن کره شمالی که شاید رهبر آینده این کشور شود

کد خبر 4275 1399-02-04 07:02
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
طبق گفته گاردین، خواهر کوچک رهبر کره شمالی اکنون تبدیل به قدرتمندترین زن کره شمالی شده است. به نحوی که می‌توان او را قدرت دوم کره شمالی خواند.
داستان زندگی قدرتمندترین زن کره شمالی که شاید رهبر آینده این کشور شود


، با افزایش شایعات مرگ یا بیماری "کیم جونگ اون"، رهبر کره شمالی در این چند روز، شایعات مربوط به جانشینی خواهر کوچکترش یعنی "کیم یو جونگ" به جای او قوی تر شده است. کیم یو جونگ در ماه های اخیر به شدت فعال بوده است تا جایی که در ماه ژانویه به عنوان معاون اول مدیر کمیته مرکزی حزب کارگر کره شمالی منصوب شد. کیم یو جونگ یکی از مشاوران نزدیک برادرش است و حتی نمایندگی او را در بازی های المپیک زمستانی پیونگ چانگ بر عهده داشته است.

کیم یو پس از به بن بست رسیدن مذاکرات کره – آمریکا کمی از قدرت خود را از دست داد ولی همچنان یکی از دی نفوذ ترین اعضای خانواده کیم است که در راس دولت این کشور فعالیت می کند. نباید از یاد برد که کیم یو را ملکه روابط عمومی پیونگ یانگ می نامند، اوست که تصویر برادرش را برای دیگران ترسیم می کند و در این مورد اخیر توانسته تصور رسانه ها از کشورش را هم شکل دهد.
بد نیست به مناسبت شایعات اخیر درباره احتمالی قدرت گرفتن این بانوی کره ای در زمان بیماری یا مرگ برادرش، درباره زندگی او بیشتر بدانیم.
زندگی نامه؛ کیم یو محبوب و معتمد برادر

طبق برخی گزارش ها رهبر کره شمالی علاقه بسیاری به خواهر کوچکترش دارد. او حدود 4 سال از برادر قدرتمندش کوچک تر است. از طرف دیگر، او تا سال 2010 زیاد در انظار حضور نداشت. پس از مرگ پدر و در مراسم یادبودش در سال 2011 است که برای اولین بار به طور رسمی توسط رسانه ها نشان داده می شود. این مطالب نشان می دهد که کیم یو جونگ در زمان زعامت برادرش آرام آرام به عرصه قدرت آمده است.
کیم یو جونگ در دهه 90 به یک مدرسه خصوصی در سوئد رفته و تحصیل کرده خارج است. او در آن زمان همراه برادر خود بود و هر دو در یک مدرسه درس می خوانده اند. گاردین معتقد است همین اتفاق باعث شده بین این برادر و خواهر روابط خوبی شکل گرفته و رهبر کره شمالی بیشترین اعتماد را به خواهرش داشته باشد.
کیم یو پس از تحصیلات مقدماتی به کره بازگشته و وارد دانشگاه پیونگ یانگ می گردد. او در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده و از همان زمان وارد حزب کارگر کره می شود.
پس از سکته کیم جونگ ایل(پدر کیم جونگ اون) قدرت کیم یو بیشتر می شود و کم کم می تواند وارد کادر رهبری حزب گردد. طبق گفته گاردین، کیم یو توانایی خوبی در برند سازی و مدرن جلوه دادن کره شمالی دارد و این توانایی را در المپیک زمستانی هم نشان داده است. همین توانایی کمک می کند که وزیر تبلیغات کره شمالی شود.
دست پشت پرده حکومت کیم جونگ اون

طبق گفته گاردین، خواهر کوچک رهبر کره شمالی اکنون تبدیل به قدرتمندترین زن کره شمالی شده است. به نحوی که می توان او را قدرت دوم کره شمالی خواند. او تا پیش از المپیک زمستانی تنها چهره ای قدرتمند در حزب کارگر کره بود اما از آن زمان به بعد نمایش او در رسانه ها و انظار بیشتر  و بیشتر شده و این نشان می دهد که قرار است بیش از پیش در کره قدرت بگیرد.
گاردین معتقد است اکنون کیم یو جونگ مغز متفکر کیم جونگ اون است و بیشتر تصمیمات مهم در این کشور منزوی توسط او گرفته می شود. طبق برخی خبرها، تصفیه خانوادگی در کره شمالی و به خصوص قتل اعضای نزدیک خاندان حکومتی در کره به تحریک او صورت گرفته است.
سیاست خارجی بانوی کره؛ دوستی با آمریکا، رقابت با همسایه جنوبی

تزهای کیم به خصوص در زمینه سیاست خارجی بسیار متغیر است. او چند ماه قبل اولین سخنرانی عمومی خود را برگزار کرد و در آن به شدت به کره جنوبی تاخته و مقامات این کشور را به سگ تشبیه کرد. در عین حال او علاقه دارد با آمریکا روابط بهتری پیدا کند. او مدتی قبل دونالد ترامپ را به خاطر فرستادن نامه ای به ظاهر صلح آمیز برای کیم جونگ اون ستایش کرد.
طبق گفته برخی کارشناسان، کیم جونگ اون در مسائل خارجی به شدت تحت تاثیر خواهرش است و حتی دیدار تاریخی او با ترامپ هم به تحریک او انجام گرفت. گاردین معتقد است کیم جونگ اون به خواهرش در زمینه سیاست خارجی اختیار تام داده است و دست کیم یو جونگ به خصوص در مورد روابط با کره جنوبی کاملا باز است.
از این جهت برخی کارشناسان مانند یانگ شیک بونگ معتقدند که کیم جونگ اون از همین الان در حال آماده کردن خواهر کوچکش برای جانشینی او است. در خاندان حکومتی کیم اصولا اعتماد به برادران مرسوم نیست چرا که به گمان حاکم این کشور برادران و پسرعموها به راحتی می توانند قدرت را غصب کنند؛ به همین دلیل رهبر کره شمالی ترجیح می دهد قدرت خود را به یک زن که کاملا تحت نفوذ او است بدهد.
نقش های دو گانه کیم یو؛ سیاست خارجی و تبلیغات رسانه ای

طبق گفته گاردین کیم یو در کره شمالی دو نقش را همزمان بر عهده دارد. در زمینه خارجی که عملا قدرتمندترین شخص کره شمالی است و به خصوص در روابط با کره جنوبی و آمریکا نقش اصلی را ایفا می کند. در داخل هم او وزیر تبلیغات کره شمالی است و فعالیت های اجتماعی و تبلیغاتی و رسانه ای حزب حاکم را هدایت می کند. به جز قدرت نظامی، دو رکن اصلی قدرت خاندان کیم در کره شمالی سیاست خارجی و منطقه ای این کشور و تبلیغات داخلی و پروپاگاندا است که هر دو فعلا در دستان خواهر کیم جونگ اون است. این نشان می دهد خواهر کوچک رهبر کره شمالی فعلا از موقعیت استراتژیک خوبی برخوردار است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی