صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

«کرونا» بزرگترین عامل کلاهبرداری آنلاین در جهان

کد خبر 4318 1399-02-04 10:32
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
شیوع کرونا باعث افزایش انفجاری حملات فیشینگ و فریب کاربران شده است به‌گونه‌ای که غول‌های دنیای فناوری معتقدند کووید۱۹ را می‌توان بزرگ‌ترین موضوع کلاهبرداری‌های آنلاین جهان دانست.
«کرونا» بزرگترین عامل کلاهبرداری آنلاین در جهان


طبق تازه ترین گزارش گوگل، سرویس جیمیل با بیش از ۱.۵میلیارد کاربر، بزرگ ترین بستر برای کلاهبرداران اینترنتی محسوب می شود چراکه گوگل در تازه ترین گزارش خود از مسدودسازی روزانه ۱۰۰میلیون ایمیل فیشینگ در هفته های اخیر خبر داده و یادآور شده است که حدود یک پنجم آنها مرتبط با کروناویروس بوده اند. اما کاربران در گوشه و کنار جهان چقدر از این کلاهبرداری های آنلاین متضرر شده اند؟
افزایش ۶۶۷درصدی فیشینگ در بریتانیا
اسکمرها (کلاهبرداران اینترنتی) روزانه ۱۸میلیون ایمیل فریبنده درباره کروناویروس را برای کاربران ارسال می کنند تاجایی که این افزایش کلاهبرداری های آنلاین، واکنش مراکز مختلف سایبری جهان را به دنبال داشته است. بریتانیا یکی از کشورهایی است که از کلاهبرداری های آنلاین دوران کرونا درامان نمانده است و در همین راستا بخشی با عنوان مرکز امنیت ملی سایبری بریتانیا(NCSC) که یک سرویس گزارش ایمیل است، راه اندازی کرده تا عموم مردم بتوانند هرگونه فعالیت مشکوک را ردیابی و پرچمدار کنند زیرا به این ترتیب، هم یافتن اسکم ها برای این مرکز راحت تر می شود و هم تعداد کمتری از کاربران فریب می خورند.
رشد فیشینگ با موضوع کروناویروس توسط بسیاری از کمپانی های امنیت سایبری تأیید شده است و به عنوان مثال کمپانی Barracuda Networks از افزایش ۶۶۷درصدی ایمیل های فیشینگ در جریان شیوع گسترده کرونا در بریتانیا خبر داده است. (فیشینگ به تلاش برای به دست آوردن اطلاعات خصوصی کاربر ازطریق جعل وبگاه، آدرس ایمیل و... گفته می شود.) این حملات سایبری تنها ازطریق ایمیل انجام نمی شود و برخی اپلیکیشن های تلفن های هوشمند و وب سایت های مخرب هم در این بخش فعال هستند و به عنوان مثال با فریب کاربر با عنوان ردیابی شیوع کرونا از طریق اپ، عملاً گوشی کاربر را به باج افزار آلوده می کنند و درخواست باج می کنند تا اطلاعات را به کاربر پس بدهند.
تازه ترین گزارش Action Fraud مرکز گزارش کلاهبرداری و جرایم سایبری بریتانیا نیز نشان می دهد همزمان با کرونا و سوء استفاده مجرمان سایبری از شیوع  کووید۱۹، دراین کشور بیش از ۲میلیون پوند ازطریق فیشینگ ایمیل، اسکم و سایر روش های کلاهبرداری های آنلاین در بریتانیا به سرقت رفته است. در این گزارش آمده است هزینه کل ۸۶۲مورد اسکم که تا روز ۱۷ آوریل در بحران کرونا صورت گرفته، ۲میلیون و ۱۲۰هزار و ۸۷۰ پوند بوده است. این مرکز همچنین در این مدت درمجموع بیش از ۳هزار و ۶۰۰ گزارش و شکایت فیشینگ ایمیل مرتبط با کروناویروس را از کاربران دریافت کرده است. هدف این حملات، فریب کاربران برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربر و جزئیات اطلاعات بانکی آنها ازطریق کلیک بر ایمیل هایی با لینک های آلوده است.
طبق گزارش مرکز Action Fraud بیشتر اسکم ها در بریتانیا مربوط به فروش آنلاین وسایل حفاظتی کرونا هستند که مردم با کمبود آن مواجهند. این مرکز به مردم هشدار داده که قبل از خرید نگاهی به تاریخچه فعالیت سایت داشته باشند و بی گدار به آب نزنند.Action Fraud همچنین یادآور شده است نه پلیس و نه دولت هرگز تقاضای جابه جایی پول یا استفاده از بیت کوین یا هر ارز مجازی دیگری نخواهند داشت و کاربران اینترنت نباید نسبت به لینک های مشکوک در قالب ایمیل واکنشی نشان بدهند.
آسیب پذیرترین های امریکا در تیررس اسکمرها
بسیاری از امریکایی ها نیز در بحران کرونا آسیب پذیر شده اند. به دلیل شیوع ویروس کووید۱۹میلیون ها نفر بیکار شده اند و البته اسکمرها نیز این دردسرها را تشدید کرده اند. به تازگی کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده اعلام کرده است که کاربران امریکایی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی حدود ۱۸هزار مورد شکایت در زمینه کلاهبرداری های آنلاین به این کمیسیون ارائه داده و در بحران کرونا بیش از ۱۳.۴میلیون دلار را از دست داده اند.
در امریکا انواع اسکم ها (کلاهبرداری ها) دیده می شود که یکی از آنها اسکم های درمانی هستند. این اسکمرها با معرفی خود به عنوان پزشک، وانمود می کنند یکی از صمیمی ترین دوستان شما درحال درمان کرونا در بیمارستان است و از شما می خواهند مبلغی را به حساب بیمارستان واریز کنید. برخی کلاهبرداران اینترنتی نیز بیشتر سراغ افراد آسیب پذیرتر به کرونا می روند و با معرفی داروی قطعی کرونا یا ارائه کیت های تشخیصی رایگان برای دیابتی ها، کاربران را فریب می دهند. برخی دیگر در قالب خیریه ها سازماندهی شده اند که بسیار شبیه گروه های مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت هستند. کاربران با ثبت نام در لینک جعلی ارسال شده توسط این گروه ها به محض تلاش برای اهدای کمک های نقدی، تمام اطلاعات بانکی شان را در معرض سرقت قرار می دهند.
برخی اسکم ها نیز افرادی را نشانه می گیرند که شغل خود را از دست داده اند. به عنوان مثال کمیسیون ارتباطات فدرال امریکا(FCC) در گزارشی خبر داده که بسیاری از امریکایی ها ایمیلی از مرکز مراقبت های مالی FCC دریافت کرده اند که حاوی پیشنهاد کمک ۳۰هزار دلاری برای کمک به کسانی است که تحت تأثیر COVID_19 قرار گرفته اند درحالی که چنین برنامه ای وجود ندارد و این ایمیل ها تنها راهی برای فریب کاربران در تهیه اطلاعات شخصی هستند.
سوء استفاده از کمک های مالی در آلمان
آلمان هم این روزها از کلاهبرداران آنلاین در امان نمانده و کاربران از طریق دریافت ایمیل های آلوده با موضوع هشدارهایی درباره کرونا یا اخبار مربوط به درمان بیماری و فیشینگ، ده ها میلیون یورو از دست داده اند که این موضوع در یکی از استان های غربی این کشور نمود بیشتری دارد. مجرمان سایبری در استان نورت راین وستفالیای آلمان (NRW) نسخه های کپی از یک وب سایت رسمی مربوط به وزارت امور اقتصادی این کشور را ایجاد کردند. وب سایت اصلی برای توزیع کمک های مالی COVID_19 راه اندازی شده است و به همین دلیل هم روزانه کاربران زیادی به آن مراجعه می کنند. در این بین تعدادی بدون توجه به اصالت وب سایت، به نسخه کپی مراجعه کرده اند و اطلاعاتشان توسط هکرها استخراج شده است.
کلاهبرداران با استفاده از این اطلاعات، لینک هایی از طریق ایمیل برای کاربران ارسال می کنند و آنها را فریب می دهند. آنها سپس به نمایندگی از کاربران واقعی درخواست کمک های دولتی می کنند و وجه، به حساب آنها واریز می شود. یعنی عملاً نام کاربر در لیست کسانی قرار می گیرد که کمک دریافت کرده اند ولی عملاً جیب آنها خالی است و هیچ پولی عایدشان نمی شود.
پلیس NRW در طول یک هفته ۵۷۶ شکایت رسمی در این زمینه دریافت کرد. گفتنی است دولت آلمان در این استان بیش از ۳۸۰هزار تقاضای کمک دریافت کرد که با تقاضای ۳۶۰هزار نفر آنها موافقت اعلام شد. در این میان به نظر می رسد ۳هزار و ۵۰۰ تا ۴هزار تقاضا غیرواقعی و کلاهبرداری باشد. گفتنی است کمک های مالی از ۹هزار یورو برای کسب و کار های مستقل تا ۲۵هزار یورو برای کمپانی هایی با بیش از ۵۰ کارمند را شامل می شود. به این ترتیب تخمین زده می شود دولت در طول بحران کرونا حداقل ۳۱.۵میلیون یورو معادل ۳۴.۲۵میلیون دلار و حداکثر ۱۰۰میلیون یورو معادل ۱۰۹ میلیون دلار به کلاهبرداران پرداخت کرده است.
این تروجان های خطرناک در ایتالیا
در ایتالیا نیز کلاهبرداران اینترنتی بسیار فعال هستند و هرچند هنوز رقمی که کاربران در اثر این حملات سایبری از دست داده اند مشخص نشده ولی مطمئناً رقم کمی نیست چراکه اسکمرها از وضعیت وخیم و ترس کاربران نهایت استفاده را برده اند و آنها را بیش از همه با دو بدافزار Trickbot و Lokibot مورد حمله قرار داده اند.
«چستر ویسینوسکی» از محققان مؤسسه امنیت سایبری Sophos در ایتالیا معتقد است که Trickbot یک تروجان بانکداری است که پیش از این نیز برای سرقت اطلاعات محرمانه حساب های بانکی کاربران به کار می رفت اما در دوران کرونا در ایتالیا بسیار پرکارتر شده است. مجرمان سایبری ماهری که پشت این هک ها قرار دارند، کاربران نگران از ویروس کووید ۱۹ را به راحتی شکار کرده و با ایمیل تقلبی آنها را فریب می دهند. محققان و تحلیلگران این مؤسسه به مردم سایر نقاط دنیا نیز هشدار داده اند و معتقدند با اینکه این بدافزار اکنون در ایتالیا فعالیت گسترده ای دارد ولی اوضاع به همین منوال پیش نمی رود و احتمالاً این بدافزار در سایر نقاط جهان نیز کاربران مستأصل را شکار خواهد کرد.Lokibot نیز تروجان دیگری است که این روزها رد پای آن در ایتالیا زیاد دیده می شود. این بدافزار عملاً یک در پشتی در سیستم ویندوز ایجاد می کند تا اطلاعات حساس و شخصی قربانیان ازجمله رمز عبور، نام کاربری و جزئیات حساب های بانکی آنها را با کمک یک keylogger به سرقت ببرد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی