صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / بازار و تجارت

ظرفیت ۲۰۰ میلیارد دلاری صادرات در کشورهای همسایه

کد خبر 1453 1399-01-21 18:33
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق معتقد است در صورت فراهم کردن مقدمات لازم، ظرفیت صادراتی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلاری برای ایران در کشورهای همسایه وجود دارد.
ظرفیت ۲۰۰ میلیارد دلاری صادرات در کشورهای همسایه


یحیی آل اسحاق رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق، تصریح کرد: بر اساس براوردهای صورت گرفته، تجارت خارجی ما با عراق در سال گذشته عددی بیش از ۱۳ میلیارد دلار را نشان می‌دهد و این در حالی است که بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته و اهداف مشترک دو کشور، این عدد می‌تواند در کوتاه مدت به ۲۰ میلیارد دلار برسد که بخش قابل توجهی از آن، شامل صادرات ایران به عراق است.
به گفته وی، با توجه به همراهی و هم دلی مردم دو کشور و اشتراکات فرهنگی و اقتصادی که میان ایران و عراق وجود دارد، عملا دولت یا قدرتی نمی‌تواند این رابطه را تهدید کند و این همکاری‌ها در آینده نیز ادامه خواهد داشت.
رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق درباره آخرین وضعیت تجارت مشرک میان دو کشور پس از شیوع کرونا نیز گفت: متاسفانه شیوع این ویروس محدودیت‌هایی به وجود آورده که این موضوع نه مربوط به ما که گریبان گیر تمام دنیا شده است. با این وجود در تمامی روزهای گذشته، هیچ زمانی نبوده که تمام مرزهای مشترک میان ایران و عراق بسته شده باشند.
آل اسحاق ادامه داد: در حال حاضر تردد در مرزهای شمالی میان دو کشور و صادرات کالاهای ایران به اقلیم کردستان عراق ادامه دارد و مذاکرات برای از سرگیری تجارت در مرزهای جنوبی نیز در جریان است.
وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به جایگاه مهم ایران در اقتصاد منطقه، توضیح داد: ما در منطقه‌ای قرار داریم که کشورهای حاضر در آن در برای رفع نیازهایشان در سال بیش از هزار میلیارد دلار واردات انجام می‌دهند و سهم ما از این بازار بسیار محدود بوده است. این در حالی است که بسیاری از این کشورها به محصولات صادراتی ما از محصولات غذایی گرفته تا مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی احتیاج جدی دارند.
وی افزود: در صورتی که محدودیت‌های داخلی را برطرف کنیم و بر اساس یک برنامه جامع و هدفمند گام برداریم، می‌توان انتظار داشت که ایران در سال‌های آینده سهمی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلاری از این بازار داشته باشد و دغدغه مهم عدم وابستگی به نفت، اجرایی شود.
عراق پس از چین دومین مقصد صادراتی کالاهای ایران به شمار می‌رود. هرچند تحت تاثیر شیوع کرونا، محدودیت‌هایی در مرزهای مشترک دو کشور به وجود آمد اما در حال حاضر صادرات ایران به اقلیم کردستان عراق ادامه دارد.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت