صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری برای مقابله با ویروس کرونا

کد خبر 5635 1399-02-10 12:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یکی از روش‌های تشخیص گزینه‌های احتمالی دارویی، شبیه‌سازی کامپیوتری است، محققان با مدل‌سازی پپتید‌هایی را شناسایی کردند که به احتمال زیاد برای مقابله با کرونا استفاده شود.
استفاده از شبیه‌سازی کامپیوتری برای مقابله با ویروس کرونا


طراحی دارو ها با کمک شبیه سازی یکی از راهبرد های تشخیص مواد مؤثر دارویی است. با شیوع محققان به دنبال شبیه سازی پپتید هایی هستند که بتوانند به ویروس کرونا متصل شده و آن را مهار کنند.
یک گروه تحقیقات آلمانی به تازگی دستاورد هایی در این حوزه به دست آورده اند. مقاله ای که این گروه تحقیقاتی به چاپ رسانده اند، نشان می دهد از مدل سازی کامپیوتری برای ارزیابی چهار پپتید استفاده شده است، این پپتید ها شبیه به پروتئین های بودند که به پروتئین انسانی متصل شده و به این ویروس اجازه می دهد که وارد سلول شود.
کووید ۱۹ چگونه بیمار را آلوده می کند؟
برای این که کووید ۱۹ بتواند سلول بیمار را آلوده کند باید از طریق پروتئین خود به گیرنده ACE ۲ متصل شود. این گیرنده در سطح سلول های انسان وجود دارد. با این اتصال، ویروس می تواند به غشا سلول های انسانی متصل و به آن وارد شود.
برخی پژوهشگران تلاش دارند تا با تولید ترکیباتی باعث مسدود شدن بخش پروتئینی ویروس شده و در نتیجه مانع از اتصال ویروس به سلول میزبان شوند. یانکساو هان و پتر کرال از مدل سازی کامپیوتری برای طراحی ترکیبات احتمالی با ساختار شبیه به پروتئین ویروس کووید ۱۹ استفاده کردند.
برای انجام این کار، محققان ساختار بلوری پروتئین متصل شونده به گیرنده انسانی را در ویروس کووید ۱۹ با اشعه ایکس تصویربرداری کردند. آن ها هنگام اتصال ویروس به سلول این ساختار را مطالعه کردند و در نتیجه ۱۵ آمینواسید را از ACE ۲ شناسایی کردند که به صورت مستقیم با پروتئین ویروسی برهم کنش دارد. در قدم بعد، محققان چهار پپتید را طراحی کردند که دارای تمام یا بیشتر این اسید های آمینه بود. همچنین توالی اضافه نیز درنظر گرفته شد تا سازه را تثبیت کند.
با استفاده از شبیه سازی کامپیوتری، این گروه مهارکننده هایی را معرفی کردند که احتمالا بتواند به پروتئین ویروس متصل شود و آن را مهار کند. یکی از این ترکیبات، همخوانی جالب توجهی با پروتئین ویروس دارد. البته هنوز لازم است که این پروتئین ها در محیط آزمایشگاهی بررسی شوند. همین که می توان گزینه های احتمالی را محدود کرد، باعث تسریع فرآیند تشخیص دارو می شود.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی