صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

تمیزترین و کثیف‌ترین کشورها کدامند؟

کد خبر 5648 1399-02-10 12:32
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
یک‌سوم مردم دنیا دست های خود را پس از توالت با آب و صابون نمی شویند.. شستن دست با آب و صابون به تنهایی سالانه باعث نجات جان ۶۵۰ هزار نفر در دنیا می شود.
تمیزترین و کثیف‌ترین کشورها کدامند؟


یک سوم مردم دنیا دست های خود را پس از توالت با آب و صابون نمی شویند.. شستن دست با آب و صابون به تنهایی سالانه باعث نجات جان ۶۵۰ هزار نفر در دنیا می شود.
 «پس از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان توصیه ای بیش از همه از سوی سازمان بهداشت جهانی و نظام های بهداشت ملی کشورها به مردم جهان ارایه شده است: «دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید.» این توصیه به گفته کارشناسان، کلیدی ترین سلاح بشر برای مبارزه با ویروس کروناست.
دست های ما در طول روز ده ها و شاید صدها بار با سطوح مختلف تماس دارند و بدون این که خودمان متوجه شویم ناخودآگاه دست های خود را ده ها و صدها بار در طول روز به صورت خود می زنیم. نتایج یک تحقیق نشان می دهد به طور میانگین یک نفر در طول شبانه روز نزدیک به ۳۰۰ بار دست های خود را به صورت خود می مالد. اگر این دست آلوده باشد و به چشم، بینی و دهان تماس داشته باشد می تواند ویروس را به بدن منتقل کرده و باعث بیماری شود. شستن مداوم دست ها و تماس نداشتن دست آلوده با صورت، کلیدی ترین توصیه سازمان بهداشت جهانی به مردم دنیا در "پاندمی" کروناست.
این توصیه حتی از بسیاری دیگر توصیه ها ازجمله ماندن در خانه و تماس نداشتن با دیگران کلیدی تر است؛ چرا که اگر فردی توصیه های بهداشت فردی و در صدر آنها شستن مداوم دست ها و نزدن دست های آلوده به صورت عمل کند تا حدود زیادی خود را از ابتلای احتمالی به بیماری "کووید ۱۹" ایمن کرده است. بنابراین می توان گفت در پاندمی کرونا ویروس جدید، مردمی که عادت دارند دست های خود را زیاد بشویند، در برابر همه گیری ویروس ایمن تر بوده و کمتر به آن دچار می شوند.
آخرین نتایج مطالعات جهانی درباره عادت شستن دست ها در میان ملت ها ۵ سال پیش از سوی موسسه آمریکایی گالوپ انجام شده است. این مطالعه نشان می دهد برخلاف تصور بسیاری از کشورهای اروپایی به لحاظ رعایت بهداشت فردی پس از رفتن به توالت وضعیت مناسبی ندارند و در میان کشورهای اروپایی کشورهای مسلمان ترکیه، بوسنی و بعد آنها یونان تمیزتر از بقیه هستند و کشور هلند کثیف ترین شهروندان را از نظر عادت شستن دست پس از رفتن به توالت دارد. در این مطالعه مشخص شد ۵۰ درصد هلندی ها دست های خود را پس از توالت با آب و صاوبن نمی شویند. همچنین تنها ۵۷ درصد ایتالیایی ها و ۶۲ درصد فرانسوی ها و ۶۱ درصد اسپانیایی ها در این نظرسنجی گفته اند که عادت دارند پس از رفتن به توالت دست های خود را با آب و صابون بشویند.
در حالی که برای مثال ۹۶ درصد از مردم بوسنی و ۹۴ درصد از مردم ترکیه و ۸۵ درصد از مردم یونان در این نظرسنجی گفته اند دست های خود را حتما پس از رفتن به توالت با آب و صابون می شویند.
در میان کشورهای اروپایی یونان یکی از کمترین میزان ابتلا و مرگ و میر را داشته است و ترکیه هم با این که موارد ابتلای نسبتا بالایی دارد اما آمار مرگ و میر در این کشور از بسیاری از کشورهای اروپایی و درگیر بحران کرونا به مراتب کمتر است.
شاید با در نظر داشتن این آمار بتوان دلیل بالا بودن ابتلا به ویروس کرونا جدید در کشورهای اروپای غربی از جمله اسپانیا، ایتالیا، هلند و فرانسه و نیز مرگ و میر تقریبا زیاد ناشی از این ویروس در این کشورها در مقابل ابتلا یا مرگ و میر به مراتب کمتر در کشورهایی مثل یونان و ترکیه را درک کرد.
پاکیزه ترین مردم دنیا بر اساس این مطالعه جهانی، مردم کشور عربستان سعودی هستند که ۹۸ درصد آنها گفته اند حتما دست های خود را پس از توالت با آب و صابون می شویند.
آمارهای جهانی حاکی است یک سوم از مردم دنیا پس از توالت دست های خود را با آب و صابون نمی شویند؛ یعنی از هر ۳ نفر یک نفر خود را مقید نمی داند؛ یعنی ۲.۵ میلیارد نفر از جمعیت جهان که رقم بسیار بالایی است.
بر اساس نتایج تحقیقات جهانی، شستن دست با آب و صابون به تنهایی می تواند سالانه زندگی ۶۵۰ هزار نفر در سراسر جهان را نجات دهد.
در برخی کشورهای فقیر دنیا مساله نبود آب سالم و بهداشتی و صابون مانعی برای شست وشوی مداوم دست هاست؛ در حالی که در بسیاری دیگر از کشورهای برخوردار و مرفه مساله شستن دست ها با آب و صابون به عادات فردی آدم ها وابسته است. برای مثال در بسیاری از کشورهای اروپایی که نه مشکل آب دارند و نه مشکل تامین صابون، عادت رفتاری مردم آنها تعیین کننده میزان رعایت بهداشت فردی است و آمارهای جهانی نشان می دهد دست کم بیش از ۴۰ درصد از مردم بسیاری از کشورهای اروپایی پیش از پاندمی کرونا، خود را مقید به شستن مداوم دست ها با آب و صابون حتی پس از توالت نمی دانستند.»

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی