صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

پیامدهای انشقاق در الحشد الشعبی

کد خبر 5677 1399-02-10 14:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هفته گذشته در بخشنامه ای رسمی، چهار تیپ الحشد الشعبی را از تشکیلات حشد خارج و ارتباط اداری و عملیاتی آن ها را به زیر نظر خود منتقل کرد.
پیامدهای انشقاق در الحشد الشعبی


عادل عبدالمهدی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق هفته گذشته در بخشنامه ای رسمی، چهار تیپ امام علی، حضرت عباس، علی اکبر و انصار مرجعیت از تشکیلات الحشد الشعبی را که زیر نظر عتبات مقدسه شیعی در نجف و کربلا اداره می شوند از تشکیلات حشد خارج و ارتباط اداری و عملیاتی آن ها را به زیر نظر خود منتقل کرد.این بخشنامه یک ماه پس از سه دیدار مهم (و همین طور پس از بمباران فرودگاه عتبه حسینی در کربلا توسط آمریکا) صادر شد. دیدار فرماندهان چهار تیپ مذکور با شیخ عبدالمهدی الکربلایی متولی شرعی عتبه حسینی (16 مارس)، دیدار آنان با نجاح الشمری وزیر دفاع (17 مارس) و دیدار با سید احمد الصافی متولی شرعی عتبه عباسی (19 مارس).
تردیدی نیست که طرح جدایی چهار تیپ وابسته به عتبات را می توان تلاش برای تضعیف حشد و جدا کردن صف گردانندگان این تیپ ها از دیگر مجموعه های حشد و گروه های موسوم به مقاومت دانست. تا عملا این گونه ترسیم شود که "حشد مرجعیت" بر خلاف دیگر مجموعه ها در چارچوبی ملی و قانونی حرکت می کند و بدین ترتیب در افکار عمومی نیز تأثیرات خود را علیه مجموعه های دیگر به جا بگذارد.کما این که این اقدام پیام هایی برای تهران و واشنگتن نیز دارد. این اقدام به دنبال آن است که برای جلوگیری از هزینه های احتمالی بعدی توسط آمریکا صف خود را از گروه های ضد آمریکایی موسوم به مقاومت و نزدیک به ایران جدا کند و با کشاندن بخشی دیگر از گروه های حشد به سمت خود، دایره فرماندهان مقاومت را تنگ تر و این گروه ها را غیر ملی و قانون شکن و بی توجه به منافع مقتضی ملت عراق نشان دهد و عملا خود را به عنوان نماینده حقیقی الحشد الشعبی نشان دهد.
افزون بر این که قرارگیری مجموعه های منشق، ذیل فرماندهی کل نیروهای مسلح نه تنها جایگاه گردانندگان این تیپ ها را کم نمی کند بلکه به دلیل شیعی بودن فرمانده کل نیروهای مسلح و نفوذ بسیار بالای دو متولی شرعی و عتبات، توان مانور بالاتری در فرم جدید خواهند داشت و این مطلوب آنان بوده است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تیتر های خواندنی