صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

غصه خوردن شما را می‌کشد

کد خبر 5702 1399-02-10 15:32
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
محققان انگلیسی در جدیدترین یافته‌های خود دریافتند که تعداد دفعات ایجاد مشکلات عاطفی و زمان وقوع آن باعث به خطر افتادن سلامت فرد شده و مرگ زودرس را در فرد بیمار تا 134درصد افزایش می‌دهد.
غصه خوردن شما را می‌کشد


محققان انگلیسی در جدیدترین یافته های خود دریافتند که تعداد دفعات ایجاد مشکلات عاطفی و زمان وقوع آن باعث به خطر افتادن سلامت فرد شده و مرگ زودرس را در فرد بیمار تا 134درصد افزایش می دهد.
 افسردگی و اختلال اضطراب جزء انواع اصلی مشکلات عاطفی است که به اختلالات خلقی نیز معروف است. در سراسر جهان، افسردگی برجسته ترین مشکل سلامت روان به حساب می آید و پس ازآن اضطراب قرار دارد.
بر اساس تحقیقاتی که پژوهشگران انستیتوی ملی تحقیقات بهداشتی مادسلی با همکاری مرکز تحقیقات زیست پزشکی (Biomedical Research Centre) و شورای تحقیقات پزشکی (Medical Research Council) انجام دادند، مشخص می شود که علائم محرک عاطفی در افسردگی و اضطراب با افزایش مرگ ومیر همراه است.
این محققان با بررسی داده های 3 هزار و 1 شرکت کننده از شورای تحقیقات پزشکی، گروه ملی بررسی سلامت و توسعه، رابطه ای قوی بین مشکلات عاطفی و مرگ ومیر افراد پیدا کردند.
این شرکت کنندگان، گروهی از افرادی بودند که طی یک هفته در سال 1946 میلادی در انگلیس، ولز و اسکاتلند به دنیا آمدند و طی یک دوره 68 ساله 24 بار از طریق پرسشنامه ها و ارزیابی ها مورد پیگیری و بررسی قرار گرفتند.
لازم به توضیح است که این پژوهشگران مشکلات عاطفی این افراد را در چهار دوره زمانی از نوجوانی تا اواخر بزرگ سالی، از سنین 13 تا 53 سالگی، موردبررسی قراردادند و داده های مرگ و میر این افراد را از طریق ثبت ملی از سنین 53 سالگی تا 68 سالگی ارزیابی کردند.
نتایج این تحقیقات مشخص می کند که تعداد دفعاتی که شخص در طول زندگی خود دچار مشکلات عاطفی شده با مرگ زودرس مرتبط بوده است. میزان مرگ و میر زودرس برای افرادی که مشکلات عاطفی را 1 بار، 2 بار یا 3 تا 4 بار تجربه کرده اند، در مقایسه با افرادی که هیچ گاه مشکلات عاطفی را تجربه نداشته اند، به ترتیب 76٪، 87٪ و 134٪ افزایش داشته است.
بااین حال، به نظر می رسد که زمان بروز مشکلات عاطفی نیز مهم است، یعنی مشکلات عاطفی در کدام دوره زمانی زندگی فرد اتفاق می افتد. درواقع مشکلات عاطفی که در دوره کودکی یا نوجوانی برای فرد رخ می دهد با مشکلات عاطفی که در دوره بزرگ سالی ایجاد می شود، تأثیرات متفاوتی خواهد داشت.
محققان بررسی كردند كه آیا این ارتباطات را می توان با عادات و رفتارهای مرتبط با سلامتی فرد مانند سیگار كشیدن، فعالیت بدنی، مشروبات الكلی و رژیم غذایی و شاخص های سلامتی مانند وضعیت سلامتی جسمانی، عملکرد ریه ها، میزان تپش قلب در حالت استراحت و فشارخون و عوامل كودكی مانند سلامت کودک و تجربیات نامطلوب دوران کودکی توضیح داد یا نه؟
قابل توجه است، تأثیرات مخرب افسردگی و اضطراب در افرادی که در موارد متعدد با مشکلات عاطفی روبرو بوده اند و به شدت از عادات و رفتارهای مرتبط با سلامتی دوره بزرگ سالی و شاخص های بهداشتی آن صدمه دیده اند، در مقایسه با افرادی که در یک زمان واحد دچار چندین مشکل عاطفی شده و آن ها را در یک زمان تجربه کرده اند، کمتر بوده است.
محققان معتقدند كه این امر نشان می دهد كه مسیرهای توضیحی در مورد مرگ ومیر بسته به سوابق عاطفی فرد می تواند متفاوت باشد، به عنوان مثال، رفتارهای بهداشتی برای افراد دارای مشکلات عاطفی مزمن نقش توضیحی بیشتری دارند.
دکتر گما آرچر (Gemma Archer) دانشیار پژوهشکده روان پزشکی، روانشناسی و علوم اعصاب کالج کینگ لندن و از محققان این پروژه تحقیقاتی، در این رابطه می گوید: «این نشان می دهد سلامت جسمی ضعیف ممکن است ارتباط بین مشکلات عاطفی و مرگ و میر، به ویژه در اواخر دوره زندگی را نشان داده و شاید از طریق داده های شاخصه های روانی آن را توضیح دهد.
برعكس، مشكلات عاطفی در اوایل دوره زندگی احتمالاً منجر به ایجاد رفتارهای مضر بهداشتی مانند سیگار کشیدن و کم کردن سطح فعالیت های بدنی شود که درنهایت سلامتی فرد را تحت تأثیر قرار داده و موجبات مرگ را فراهم می سازد.»
او در ادامه توضیحاتش گفت: «در ضمن، ما متوجه شدیم که وابستگی ها تا حد زیادی توسط عوامل مختلف در بزرگ سالی و مخالف دوران کودکی توضیح داده می شوند که نشان می دهد بهتر است سیاست های لازم برای کاهش تعامل بین سلامت روحی و جسمی در دوره بزرگ سالی موردتوجه قرار گیرد. پیش ازاین به دوران کودکی و اوایل زندگی نسبت به دوره بزرگ سالی توجه بیشتری می شد.»
محققان در این پروژه به بررسی توضیحات مناسب در این رابطه پرداختند و دریافتند این عوامل با توجه به مدت زمان و علائم، متفاوت هستند. تحقیقات بعدی در این رابطه می تواند به شناسایی نقاط مداخله کمک کرده و تاریخچه علائم عاطفی را در نظر بگیرد و درنهایت نقاط تاریک بیشتری را در این زمینه روشن سازد.
شرح کامل این تحقیقات و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله روان پزشکی JAMA (JAMA Psychiatry) به چاپ رسیده و قابل دسترس است.

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیتر های خواندنی